Kijevo Pečorų laura

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Kijevo Pečersko Lavra)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 50°26′3″ š. pl. 30°33′33″ r. ilg. / 50.43417°š. pl. 30.55917°r. ilg. / 50.43417; 30.55917

Kijevo Pečorų laura
Kijevo-Pečioros lavros Švč. Trejybės cerkvė

Kijevo Pečorų laura (ukr. Києво-Печерська лавра) – stačiatikių vienuolynas Kijeve, Ukrainoje. Vienas iš pirmųjų vienuolynų Rusioje, įkurtas 1051-aisias. Įkūrėju yra laikomas vienuolis Antonijus ir vienas pirmųjų jo mokinių Feodosijus. Kunigaikštis Sviatoslavas II dovanojo vietą vienuolyno statybai ir netrukus ten išaugo nuostabios akmeninės šventyklos, nuspalvintos paveikslais, vienuolių celės, įkurtos uolose, pilies bokštai ir kiti statiniai. XII a. vienuolynas įgavo „lauros“ (ypač didelio ir pagrindinio vienuolyno) statusą.

15921688 m. buvo Konstantinopolio patriarchato stavropigija (statusas suteikiantis nepriklausomybę nuo vietinės valdžios), nuo 1688 m. – Maskvos stavropigija, nuo 1786 m. – lavra.

Lauroje yra saugomi šventi Dievo žmonių kaulai, vadinamosiose Artimosiose ir Tolimosiose uolose, tarp jų – Iljos Muromiečio, apie kurį parašyta nemažai pasakų. Taip pat lauros teritorijoje yra Piotro Stolypino kapas.

Šiuo metu Laura dalinama į dvi dalis: Žemutinė laura priklauso Ukrainos Stačiatikių bažnyčiai (pavaldžiai Maskvos patriarchatui), o Aukštutinė laura – nacionaliniam istorijos ir kultūros instituto draustiniui.

Įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, vienas iš septynių Ukrainos stebuklų.

Panorama[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lauros panorama

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka