Kaodai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kaodai šventojo sosto šventykla Taiminyje
Maldininkai
Apvaizdos akis

Kaodai (viet. Cao Đài) – monoteistinė, sinkretinė religija, kilusi iš Vietnamo. Pilnas pavadinimas yra Đại Đạo Tam Kỳ Phổ Độ, reiškiantis „Didžioji trečiojo apreiškimo ir išgelbėjimo religija“, o santrumpa Cao Đài reiškia „didysis pakylėjimas“.

Kaodai išpažinėjai tiki Dievu (Cao Đài Tiên Ông Đại Bồ Tát Ma-ha-tát – Kaodai, senasis išminčius ir didysis Bodhisatva Mahasatva) ir tuo, jog jis yra religijos, ritualų, simbolių kūrėjas.

Kosmologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak Kaodai sukūrimo mito, iki susikuriant Dievui, viskas buvo beformis, nekintantis Dao. Po didžiojo sprogimo atsirado Dievas. Jis sukūrė Jin ir Jang. Dievas užvaldė Jang ir iš savęs sukūrė deivę, kuri valdytų Jin. Tokiu būdu visata materializavosi. Ši Deivė yra laikoma daugelio Visatos dalykų motina ir garbinama lygiai kaip ir Dievas Tėvas. Ji taip pat laikoma Motina Buda ir kaip visos budos yra Jang (t. y. vyriška), bet valdo Jin (nebūdama jos dalimi). Dievo simbolis yra Apvaizdos akis. Kaodai išpažinėjai tiki, kad yra 36 rojaus lygmenys ir 72 planetos, kur yra protinga gyvybė. Pirmasis lygmuo yra arčiausiai rojaus, o 72 – arčiausiai pragaro. Pagal šią sistemą Žemė yra 68 lygmenyje, tačiau tarp lygmenų tokie skirtumai, kad net nelaimingiausias 67 lygio planetos gyventojas nesikeistų su 68 lygio planetos karaliumi.

Kultas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaodai tikėjime yra 3 dvasiniai lygmenys – Buda, Išminčius, Šventasis. Taip pat dar išskiriami angelai. Budos lygmuo laikomas aukščiausiu, tik šio lygio žmonės gali išsivaduoti iš gimimo-mirties rato. Kitus lygmenis pasiekę žmonės gali tikėtis ilgo gyvenimo dausose.

Kaodai išskiria 3 apreiškimus, kuriuose kiekvienas lygmuo turi savo dvasinį mokytoją:

Tiesa, šie dvasiniai mokytojai tik reprezentuoja dvasinį lygmenį, bet patys nebūtinai yra to lygmens. Jėzus yra laikomas buda, t. y. tikruoju Dievo sūnumi. Šventųjų skaičius nėra aiškiai apibrėžtas, bet tarp jų yra Sun Jatsenas, Viktoras Hugo ir Ngujen Bin Kiemas.

Svarbiausi Kaodai šventraščiai yra:

  • Kinh Thiên Đạo Và Thế Đạo – dangiškos ir žemiškos maldos
  • Pháp Chánh Truyền – Kaodai religinė konstitucija
  • Tân Luật – naujieji kanonai
  • Thánh Ngôn Hiệp Tuyển – dieviškųjų pranešimų santrauka
  • Jo šventenybės Hộ Pháp Phạm Công Tắc pamokslai

Kaodai turi sudėtingą, labai ritualizuotą hierarchinę sistemą. Religija turi savo šventąjį sostą (Tây Ninh), popiežių (Giáo Hoàng), kardinolus, vyskupus, kunigus. Išpažįstančiųjų Kaodai praktiką sudaro malda, protėvių garbinimas, smurto nenaudojimas, vegetarizmas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Religija susikūrė 1926 m. Taininio mieste, Pietų Vietname. Jos vienu iš įkūrėjų ir pirmuoju popiežiumi laikomas Le Van Čungas (Lê Văn Trung). Dabar Kaodai tikėjimą išpažįsta keli milijonai žmonių, iš kurių didžioji dauguma gyvena Vietname.