Kaliforninis kėnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Abies grandis

Kaliforninis kėnis (Abies grandis)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Pušūnai
( Pinophyta)
Klasė: Pušainiai
( Pinopsida)
Šeima: Pušiniai
( Pinaceae)
Gentis: Kėnis
( Abies)
Rūšis: Kaliforninis kėnis
( Abies grandis)

Kaliforninio kėnio savaiminio paplitimo arealas yra,

Šiaurės Amerikos žemyno vakaruose

Kaliforninis kėnis (Abies grandis) – pušinių (Pinaceae) šeimai, kėnių (Abies) genčiai priklausanti spygliuočių medžių rūšis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savaime paplitęs Šiaurės Amerikos žemyno vakaruose iki 1800 metrų aukštyje virš jūros lygio. Daugiausiai auga JAV esančiose Vašingtono, Oregono, Aidaho, Montanos valstijos vakaruose, bei Kalifornijos siaurame š.v. ruože palei Didįjį vandenyną. Taip pat Kanados Britų Kolumbijos provincijoje.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai visžalis medis. Lapeliai atrodo it spygliukai, bet plokšti, kurie auga pavieniui ant šakelės plokščia forma. Pagal „spygliukų“ (lapelius) ir jų augimo formą, Kaliforninį kėnį galima atskirtį nuo kitų kėnių genties medžių rūšių. Lapeliai 3–6 cm ilgio, 2 mm pločio ir 0,5 mm storio. Lapelių viršutinė dalis tamsiai žalia, žvilganti, apatinėje lapelių pusėje – per lapelį eina dvi ištisinės baltos juostelės žaliam, juostuotam fone. lapelių (spygliukų) galiukai buki arba nežymiai smailėjantys. Kankorėžiai 6–12 cm ilgio ir 3,5–4,5 cm pločio su maždaug 100–150 žvynelių. Žvynelių pažiedė trumpa ir paslėpta. Sėklos su sparneliais, kurios ima kristi, kada po apsidulkinimo praėjus 6 mėnesiams, subrendęs kankorėžis dezintegruojasi.

Aukštis ir kamieno skersmuo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Penktas pagal aukštį Šiaurės Amerikos medis. Vidutiniškai užauga apie 40–70 m aukščio ir iki 2 m kamieno skersmeniu (pačių aukščiausių). Šiuo metu žinomas augantis siekia 81,4 m, praeityje aukščiausias siekė 91 m aukštį.

Porūšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žinomi du Kaliforninių kėnių porūšiai:

  • Abies grandis var. grandis. Auga arti vandenyno, nuo jūros paviršiaus lygio iki 900 m virš jūros lygio. Tai labai greitai augantis ir aukštesnis porūšis, vidutiniškai užaugantis iki 70 m aukščio. Kada jauni medžiai augimo stadijoje, per metus gali užaugti iki 1,5 m aukščio. Toleruoja nuo -25 °C iki -30 °C temperatūrą.
  • Abies grandis var. idahoensis. Porūšis augantis ryčiau, labiau į žemyno gilumą, tarp 900–1800 metrų virš jūros lygio aukštyje, Kaskadinių kalnų rytų šlaituose. Tai žemesnis porūšis, kurio medžiai užauga apie 40–45 m aukščio. Pakenčia -40 °C temperatūrą. Net prie gerų sąlygų jauni, augimo stadijos medžiai gali paaugti tik iki 0,6 m per metus.

Kaliforninis kėnis ir ypač jo Abies grandis var. idahoensis porūšis, labai artimas pilkajam kėniui ir ypač jo vakariniam porūšiui Abies concolor subsp. lowiana.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mediena minkštoka ir nėra labai stipri. Naudojama popieriaus pramonėje, transporatvimo pakuotėms ir nebrangiems kitiems gaminiams. Spygliukai turi patrauklų kvapą ir kartais šakelės naudojamos Kalėdų laikmečio namų puošime, įskaitant kaip kalėdines eglutes. Taip pat sodinami parkuose kaip dekoratyviniai medžiai. Š.v. plynaukščių įv. indėnų gentys, žievės vidinę (apatinę) dalį naudodavo kaip gydymui nuo peršalimo ir karščiavimo.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]