Kūdikio draugija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kūdikio draugija – slapta lietuvių mokinių draugija, 18901899 m. veikusi Mintaujos gimnazijoje, dab. Latvija. Steigėjas ir vadovas – Petras Avižonis.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikslas – mokytis lietuvių kalbos ir istorijos, ugdyti tėvynės meilę ir tautinę savivoką. Draugija platino draudžiamą spaudą, palaikė ryšius su kitų vietovių lietuvių moksleivija. 1896 m. organizavo pasipriešinimą privalomam stačiatikių maldų skaitymui rusų kalba, dėl to jos nariai buvo pašalinti iš gimnazijos. 1897 m. kai kurie jų priimti atgal.

Didelę įtaką draugijos nariams turėjo Jonas Jablonskis ir M. Čepas, kurie parūpindavo knygų ir laikraščių, parašė draugijos įstatus.

Nariai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Petras Avižonis, Antanas Didžiulis, Vytautas Didžiulis, Ona Didžiulytė, Povilas Gaidelionis, Povilas Jakubėnas, Kazimieras Jokantas, Petras Kalpokas, Vladas Mironas, Juozas Paknys, Vladas Požela (18951896 m. pirmininkas), Antanas Smetona, Vladas Stašinskas, Jurgis Šlapelis ir kiti.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kūdikio draugija. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XI (Kremacija-Lenzo taisyklė). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2007. 190 psl.