Johannes Kepler

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Johanesas Kepleris
vok. Johannes Kepler
Johannes Kepler 1610.jpg
Gimė: 1571 m. gruodžio 27 d.
Veil der Štatas (prie Štutgarto)
Mirė: 1630 m. lapkričio 15 d. (58 metai)
Rėgensburgas, Bavarija
Tautybė: vokietis
Veikla: vokiečių astronomas ir matematikas, suformulavęs Keplerio dėsnius, XVII a. padariusius perversmą astronomijos moksle.
Commons-logo.svg Vikiteka: Johannes KeplerVikiteka

Johanesas Kepleris (vok. Johannes Kepler 1571 m. gruodžio 27 d. Veil der Štatas, prie Štutgarto – 1630 m. lapkričio 15 d. Rėgensburgas, Bavarija) – vokiečių astronomas ir matematikas, suformulavęs Keplerio dėsnius, XVII a. padariusius perversmą astronomijos moksle.[1] Keplerio dėsniai buvo vienas iš pagrindų, kuriais remdamasis Niutonas atrado gravitacijos dėsnį.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1596 m. J. Kepleris išleido savo pirmąjį veikalą „Mysterium Cosmographicum“. Šiame veikale teigė, kad planetos išdėstytos pagal penkių tobulų briaunainių koncentrinę geometriją. Tai buvo pitagoriškieji briaunainiai: trijų matmenų figūros sfera, trisienė piramidė, kubas, oktahedronas, dodekahedronas ir ikosahedronas.

1600 m. Prahoje tapo Tycho Brahės padėjėju.[2]

XVII a. dar nebuvo aiškios ribos tarp astrologijos ir astronomijos, tad Kepleris laikomas ir astrologu. Taip pat savo darbe naudojo ir religinius elementus.

Buvo dukart vedęs, susilaukė 12 vaikų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Jokūbas Sūdžius. Kepler Johannes (Johanesas Kepleris). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 744 psl.
  2. Algimantas Karpus. Mechanika: paskaitos. Vilnius: Enciklopedija, 2003, 22 p. ISBN 9986-433-29-0.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]