Jamalo–Europos dujotiekis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jamalo-Europos dujotiekis
Yamal-europe.png
Vieta
ŠalysRusijos vėliava Rusija, Baltarusijos vėliava Baltarusija, Lenkijos vėliava Lenkija
TrasaToržokasMinskas-PoznanėGuržitsa
Nutiestas paleiŠiaurės švytėjimas (dujotiekis)
Pagrindinė informacija
Tipasgamtinės dujos
PartneriaiGazprom (RUS), PGNiG (POL), Gas-Trading S.A.
OperatoriusGazprom, Gazprom Transgaz Belarus, EuRoPol Gaz
RangovaiLengazspecstroy
Pradėtas1994 m.
Atidarymas1997 m.
Techninė informacija
Ilgis4 196 km
Jungties pajėgumai32,9 mlrd. m³/metai
Skersmuo1420 mm
Kompresorinės stotys14
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Jamalo-Europos dujotiekis – magistralinis dujotiekis, kuris jungia Rusijos gamtinių dujų laukus vakarų Sibire ir Vokietiją. Dujotiekis sujungtas su dujotiekiu JAGAL.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1992 m. viešai pradėti skelbti planai apie dujotiekio statymą. 1993 m. pasirašytas tarpvalstybinis susitarimas tarp Rusijos, Lenkijos ir Baltarusijos. 1994 m. pradėtas vokiško dujotiekio statymas, kuris turėjo susijungti su Jamalo-Europos dujotiekiu. 1997 m. dujotiekiu pradėtos tiekti tranzitinės dujos į Vokietiją. 1999 m. visiškai užbaigti dujotiekio statybos darbai. 2005 m. užbaigti kompresorių stočių projektai ir pasiektas 32,9 milijardų m³ per metus didžiausias išleidimas Jamalo-Europos dujotiekiu.

2005 m. paskelbti planai statyti antrą dujotiekio liniją, kuri iš Lenkijos dujas tiektų į Slovakiją ir Austriją. Vėliau planai atidėti dėl Nord Stream dujotiekio statymo, bet 2013 m. patvirtinta jog planai dėl Jamalo-Europos II dujotiekio atšakos statymo vis dar galioja. Atšakos projekto vertė – 5 milijardai $.[1]

2022 m. balandžio 26 d. Rusija paskelbė stabdanti dujų tiekimą Lenkijai Jamalo–Europos dujotiekiu, kuomet Lenkija atsisakė mokėti už gamtines dujas Rusijos rubliais, reaguodama į 2022 m. Rusijos invazija į Ukrainą.[2]

Charakteristika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jamalo-Europos dujotiekis yra pagrindinis Rusijos eksporto dujotiekis, kurio ilgis 4 196 km, skersmuo – 1420 mm, nutiestas Lengazspecstroy. Jungia dujų telkinius Vakarų Sibiro šiaurėje su galutiniais vartotojais Vakarų Europoje.

Prasideda nuo dujų perdavimo mazgo Toržoko mieste (Tverės sritis). Praeina per Rusijos (402 km), Baltarusijos (575 km), Lenkijos (683 km) ir Vokietijos teritorijas.

Paskutinis Jamalo-Europos dujotiekio vakarinis taškas yra Malni kompresorių stotis (netoli Frankfurto prie Oderio miesto) šalia Vokietijos ir Lenkijos sienos, kur jis prijungtas prie JAGAL dujotiekio.

Projektinis pajėgumas yra 32,9 mlrd. m³ dujų per metus. Dujotiekio kompresorinių stočių skaičius – 14 (3 Rusijoje, 5 Baltarusijoje, 5 Lenkijoje ir viena Vokietijoje).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]