Gugarkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Senovės Armėnijos regionas
Gugarkas Գուգարք
Odzun-church-south.jpg
Šalis šiaurės rytų Turkija, pietų Gruzija, šiaurės Armėnija
Tautos armėnai > gruzinai
Miestai Cunda
Arshakuni Armenia 150-en.svg

Gugarkas (arm. Գուգարք), klasikinė Gogarena (lot. Gogarene) – viena iš 15 Didžiosios Armėnijos provincijų (ašcharų), buvusi Kuros aukštupyje. Šiuo metu ši teritorija priklauso dabartinėms Gruzijai, Turkijai ir Armėnijai.

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Movseso Chorenacio liudijimu Gugarkas ir anksčiau buvo Armėnijos dalis, bet ją vėliau užėmė iberai. Strabono liudijimu šią provinciją vėl, spėjama 170 m. pr. m. e., užėmė armėnų karalius Artašesas I. Armėnų kunigaikštis Smbatas nugalėjo iverus ir sujungė Gugarką su Didžiąja Armėnija. Vėliau Gugarką, kaip pasienio provinciją, valdė ypatingas vietininkas (bdešchas) su neribotais įgaliojimais.

Gugarke, ant Kuros kranto, stovėjo Cundos miestas. Kiti Gugarko miestai buvo Artachanas, Kadžacas, Kadžatunas, Gadženkas ir Loris. Iki 338 m. Gugarką sudarė 16 gavarų. 387 m. prie jų buvo prijungta likusi Gugarko dalis, išskyrus Ašocko gavarą, kuris buvo priskirtas prie Airarato ašcharo. Gugarko plotas buvo 16765 km²[1]. Pagal VII a. armėnų geografą Ananiją Širakacį Gugarko provinciją sudarė:

Gugarko gyventojai laikais, kai Gugarkas buvo Didžiosios Armėnijos dalis, buvo armėnai. Jie sudarė daugumą ir vėlesniais laikais. Padėtis pasikeitė po armėnų genocido.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Еремян С.Т., Армения согласно „Географии“ 7-го века, Ереван, 1963г. (на армянском – Երեմյան Ս.Տ., Հայաստանը ըստ «Աշխարհացոյց»-ի, Երևան, 1963).
  2. АРМЯНСКАЯ ГЕОГРАФИЯ. Страны Великой Азии.