Mokas (Armėnija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Senovės Armėnijos regionas
Mokas Մոկք
Šalis rytų Turkija
Tautos armėnai > kurdai
Miestai Moksas

Mokas (arm. Մոկք, Mokqʿ) – Didžiosios Armėnijos ašcharas (provincija) piečiau Vano ežero, Armėnijos Tauro kalnuose. Graikų ir romėnų autoriai ją vadino Moksoena. Nuo XVIII a. vadinamas Muksi (kurd. Muksî)

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokas buvo mažiausias ašcharas, jame tebuvo tik 7 gavarai. Moko centras – to paties pavadinimo miestas Moksas. Mokas šiaurėje ribojosi su Turuberanu, pietuose – su Korčaiku, rytuose su Vaspurakanu, vakaruose – su Aldzniku.

298–338 m. kraštą okupavo romėnai. 387 m. padalinus Didžiąją Armėniją, Mokas atsidūrė Persijai atitekusios Armėnijos dalyje. Moko teritorija buvo 2962 km²[1][2]

Duomenys rodo, kad mokiečiai, būdami kalniečiai, kitų armėnų akyse turėjo blogą plėšikų reputaciją. Movsesas Chorenacis, rašydamas apie tai, kaip mitinis karalius Valaršakas įkūrė nachararijas, pagarbiai pasakojo apie įvairių nachararijų dinastijų pradininkus. O apie Moka rašė tokiais mažai pagarbiais žodžiais: „Pastebėjęs mokietį, vyrą iš Moko, kalavijais ginkluotos minios vadeivą, jis įsteigė ten nacharariją.“[3] Šis vertimas yra sušvelnintas, nes vertėjas žodį srika vertė kaip 'kalavijininkas', nors pripažįsta, kad šis žodis paprastai reiškia 'niekšas; driskius'.

VII a. armėnų geografas Ananija Širakacis taip aprašė provinciją: „Mokas yra į rytus nuo Agdzniko, Tauro kalnų tarpekliuose. Turi 9 gavarus: 1. Išairas, 2. Mius-Išairas, 3. Išoc Gavaras, 4. Arvenic-Dzoras, 5. Midža, 6. Tikrasis Moksas, 7. Arkaic Gavaras, 8. Argastovitas, 9. Džermadzoras.“[4]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Административно-территориальное деление Великой Армении[neveikianti nuoroda] Šablonas:Ref-hy
  2. Еремян С.Т., Армения согласно „Географии“ 7-го века, Ереван, 1963г. (на армянском – Երեմյան Ս.Տ., Հայաստանը ըստ «Աշխարհացոյց»-ի, Երևան, 1963).
  3. Мовсес Хоренаци. История Армении, II,8
  4. Анания Ширакаци. Армянская география