Grynasis midus
Jump to navigation
Jump to search
![]() |
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Grynasis midus arba tikrasis midus – fermentuotas gėrimas, gaminamas iš geros kokybės medaus ir prieskonių.
Midus gaminamas ir vartojamas jau nuo senų laikų. Jo rūšys ir skonis daug kuo priklauso nuo medaus kilmės ir kokybės, prieskonių, rauginimui vartojamų vyno mielių, atskiedimo santykio ir kitų veiksnių.
Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Įvairiuose kraštuose nuo senų laikų gaminamas savas, tam kraštui būdingas midus.
Lietuviškas midus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- I būdas
- vanduo 10 l
- šviežias medus 7 kg
- vyno mielės 40 g
- džiovintos kadagio uogos 200 g
- citrinos rūgštis 5 g
Į užvirintą ir atvėsintą vandenį sudedama 2 kg medaus, mielės, ištirpinta citrinos rūgštis, susmulkintos ir surištos į marlę kadagio uogos, išmaišoma ir supilama į didesnį (20-25 l talpos) butelį. Butelis sandariai užkemšamas išvirintu kamščiu su skyle, į kurį įstatoma žarnelė ar lenktas stiklinis vamzdelis. Kitas vamzdelio galas įleidžiamas į buteliuką su vandeniu. Pro vandenį išsiskiria rūgstant atsiradusios dujos. Butelis laikomas 2-3 savaites šiltoje (20-25 °C) patalpoje. Likęs medus sudedamas per 2-3 kartus. Kai rūgimas susilpnėja, ant butelio dugno susirenka drumzlių, midus nupilamas į kitą butelį, taip pat užkemšamas ir laikomas 2-3 mėn. Po to midus nupilamas antrą kartą ir laikomas šaltesnėje vietoje, kad subręstų. Silpnesnis midus subręsta per 4-6 metus, stipresnis – per 6-10 metų.
- II būdas
- vanduo
- medus
- vyno mielės
- kadagio uogos
- apyniai
arba alyvų žiedai
Medaus virinimui maišoma santykiu: 1-2 l vandens ir 1 kg medaus. Kiekvienai 10-čiai litrų atskiesto medaus pridedama 15 g kadagio uogų ir 10 g apynių arba alyvų žiedų. Prieskoniai įdedami virinant medų. Galutinai atskiestas medus užraugiamas vyno mielėmis.
Tradicinis Stakliškių midus yra įtrauktas į Europos Sąjungos kulinarinio paveldo Saugomų geografinių nuorodų registrą.
Lenkiškas midus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- vanduo
- medus
- vyno mielės
- apyniai
- juodieji serbentai
- valerijono šaknis
Medaus virinimui maišoma santykiu: 1-2 l vandens ir 1 kg medaus. Išvirintas ir atskiestas medus užraugiamas tokiomis pat vyno mielėmis kaip ir Lietuviškas midus. Į rūgstantį midų įleidžiamas maišelis su prieskoniais. Kiekvienam 10 litrų užraugto midaus dedama 10 g apynių, 50 g juodųjų serbentų uogų ir 1 g valerijono šaknies. Kai pagrindinis rūgimas pasibaigia, prieskoniai su maišeliu išimami, o midus nupilamas nuo mielių ir nuosėdų.
Rusiškas midus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- vanduo
- medus
- alaus mielės
Medaus virinimui maišoma santykiu: 1-1,5 l vandens ir 1 kg medaus. Užviręs medus tuoj nukeliamas nuo ugnies, ataušinamas ir užraugiamas geromis alaus mielėmis. Rauginama 8-10° šilumoje, nes alaus mielės geriausiai veikia tokioje temperatūroje.
Karališkasis midus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- vanduo
- medus
- vyno mielės
- apyniai
- arbatžolės
- cinamonas
- gvazdikėliai
- imbieras
Medaus virinimui maišoma santykiu: 1 l vandens ir 1 kg geriausio centrifuguoto medaus. 10-čiai litrų atskiesto verdančio medaus dedama 36 g apynių, 12 g arbatžolių, 2 g cinamono, 2 g gvazdikėlių, 2 g imbiero. Užraugiama stipriomis vyno mielėmis.