Garbasė (ežeras)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Garbasė
Vieta Lenkija
Plotas 1,37-1,52 km²
Kranto linijos ilgis 8,4 km
Kilmė Ledyninė
Vidutinis gylis 20,9 m
Didžiausias gylis 48,0 m
Tūris 31809,7 km³
Įteka Rospuda
Išteka Rospuda

Garbasės ežeras (lenk. Jezioro Garbas) – ežeras, Sūduvos aukštumoje, Vakarų Sūduvos aukštumoje, šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje, Suvalkų apskrityje ir Pilypavo valsčiuje. Šalia ežero yra Garbaso ir Matlako kaimai. Per ežerą teka Rospudos upė. Ežeras yra 163,3-164,0 m aukštyje virš jūros lygio.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai ledyninės kilmės ežeras, apsuptas aukštų kalvų. Ežero krantai statūs ir smėlėti. Vakarinis ežero krantas apaugęs eglėmis ir pušimis, rytuose pievos ir laukai. Ežeras jungiasi šalia esančiame oze požeminiais kanalais su Gatnės ir Siekerevo ežerais. Tai oligotrofinis ežeras, su siaura pakrantės juosta ir paskendusiais pakrantės augalais. Ežere gyvena karšių ir seliavų žuvų rūšys. Taip pat ežere gyvena lynai, ešeriai, lydekos, kuojos, unguriai, vėgėlės ir šamai. Ežero vanduo švarus ir skaidrus, dugnas smėlėtas, žvirgžduotas su keliais povandeniniais šlaitais. 2005 m. mokslininkai ištyrė ežero vandens švarumą ir priskyrė II ežero vandens švarumo kategorijai. Lenkijos fiziografinių vietovardžių komisija ežerui suteikė Garbas vardą, tačiau kai kuriuose žemėlapiuose ir leidiniuose ežeras minimas kaip Garbaś.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš ežero baidarėmis galima plaukti Rospudos upe. Vakarinėje ežero dalyje yra kempingų. Baidarėmis galima plaukti ir šiaurės vakarinėje ežero dalyje esančia Javoruvkos upe į Mėrūniškių ežerą. Šalia ežero esančiame Matlako kaime yra akmens amžiaus žmonių gyvenvietės liekanos, tai seniausia žmonių gyvenvietė aptikta Suvalkų apskrityje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 54°08′11″ š. pl. 22°37′15″ r. ilg. / 54.13639°š. pl. 22.62083°r. ilg. / 54.13639; 22.62083