Fensi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sausi stikliniai makaronai iš pupuolių krakmolo
Virti stikliniai makaronai ant sietelio

Fensi arba stikliniai makaronai (kin. 粉丝, 粉絲, pinyin: fěnsī, 'miltų siūlai') – skaidrūs permatomi makaronai, gaminami iš įvairių rūšių krakmolo: pupuolių, bulvių, batatų, tapiokų, kanų, dioskorėjos. Savo išvaizda panašūs į perregimus, tarsi „stiklinius“, yra šviesiai pilkšvos spalvos. Parduodami išdžiovinti makaronai, o naudojimui paruošiami užpylus karštu vandeniu ir perkošus per sietelį. Dedami į sriubas, kepinius, salotas. Stikliniai makaronai neturėtų būti painiojami su ryžių vermišeliais, kurie yra pagaminti iš ryžių ir po virimo vandenyje yra baltos spalvos, o ne skaidrūs.

Regioninė įvairovė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sikliniai makaronai kilę iš Kinijos.[1] Jie čia gaminami iš pupuolių krakmolo ir vadinami „kiniškais vermišeliais“, „kiniškais pupuolių siūlais“. Nuo seno Kinijoje šie makaronai buvo eksportuojami per Longkou uostą, todėl dar vadinami Longkou fensi.[2]

Korėjiečių stikliniai makaronai kiek storesni, gaminami iš saldžiųjų bulvių krakmolo, dar vadinami dangmyeon. Stikliniai makaronai būna įvairaus storio ir formos. Platūs ir plokšti, skiaučių pavidalo makaronai iš pupuolių taip pat gaminami Kinijoje. Korėjos napjak-dangmyeon, arba „plokšti stikliniai makaronai“ yra iš saldžiųjų bulvių krakmolo.

Tibetietiškoje virtuvėje šie makaronai vadinami phing ar fing, naudojami ruošiant sriubas, kiaulienos karį, tinka su grybais.

Indijoje, Pakistane iš tropinių šakniagumbių krakmolo gaminamas desertinis patiekalas falooda, patiekiamas ant tradicinių ledų kulfi, pardavinėjamas gatvės kioskuose. Tokie makaronai yra beskoniai, kontrastuojantys su saldžiu kulfi.

Japoniškoje virtuvėje vadinami harusame (pažodžiui „pavasario lietus“). Priešingai nei kinų stikliniai makaronai, gaminami iš bulvių krakmolo. Dažniausiai su jais ruošiamos salotos ar kaip vienas iš ingredientų karštuose troškiniuose. Taip pat dedami gaminant japoniškas kinų ir korėjiečių patiekalų versijas. Tradiciniai japoniški shirataki makaronai yra skaidrūs, gaminami iš krakmolingos amorfofalo šaknies, kartais iš tofu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hulin, Belinda (2009 m. lapkričio 10 d). Knack Chinese Cooking. Globe Pequot Press. p. 150. ISBN 9780762758463. 
  2. „China Vermicelli Manufacturer - Yantai Yinsida Longkou Vermicelli Co., Ltd.“. made-in-china.com. Suarchyvuota iš originalo 2007-09-27. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]