Electronic Arts

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Electronic Arts, Inc
FormaViešoji
PramonėVideo ir kompiuteriniai žaidimai
Įkurta1982 m.
Įkūrėjas (-ai)Trip Hawkins
Centrinė būstinėRedvud Sitis, Kalifornija, JAV
Svarbiausi darbuotojaiAndrew Wilson (CEO)
Larry Probst
ProdukcijaNeed For Speed
FIFA
NBA Live
The Sims
Battlefield
Mass Effect
Medal of Honor
PajamosDidėjimas 4,8 mlrd. USD (2017) [1]
Darbuotojų8800 (2017 m.)
TinklalapisOficiali svetainė

Electronic Arts – JAV kompiuterinių žaidimų kūrėjas ir platintojas. Bendrovę 1982 m. įkūrė Trip Hawkins, tuo metu kompanija buvo kompiuterinių žaidimų srities pionierė. Pradžioje kompanija buvo kompiuterinių žaidimų platintoja. Vėliau perėmusi žaidimų kūrėjų bendroves tapo rinkos lydere bei didžiausia žaidimų platintoja, kurios 2017 m. metinės pajamos siekė 4,8 mlrd. JAV dolerių. Kompanija garsi savo serijomis: sporto žaidimų serija („NBA Live“, „FIFA“, „NHL“) kurią platina ir kuria „EA Sports“ padalinys, „Need For Speed“, „Medal of Honor“, „The Sims“, „The Sims 2“, „The Sims 3“, „Command & Conquer“, „Battlefield“, „SimCity“.

„Electronic Arts“ yra antra pagal pajamas žaidimų kompanija vakarų pasaulyje po „Activision Blizzard“ (2017 m.).[2]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1982 m. vasarį verslininkas Trip Hawkins pradėjo ieškoti finansavimo naujai savo įmonei „Amazin' Software“. Šiuo klausimu jam padėjo Don Valentine iš rizikos kapitalo kompanijos „Sequoia Capital“.[3] Gavęs finansavimą T. Hawkins pradėjo plėtoti savo verslo planą. Pagal jį „Electronics Arts“ gamino ir platino vartotojų programinę įrangą.

Plečiantis kompanijai T. Hawkins atsivedė specialistus iš tokių įmonių kaip „Apple“, „Atari“, „Xerox PARC“ ir „VisiCorp“.

1986 m. EA įkūrė savo pirmąjį padalinį Europoje ir susitarė su Vokietijos žaidimų kompanija „Ariolasoft“ dėl jų žaidimų leidybos. Taip pat tuo metu įvyko „Amazin' Software“ kompanijos pervadinimas į „Electronic Arts“.

2000 m. iš įmonės pasitraukus T. Hawkins, kompanija pakeitė savo logotipą.

2006 m. pradžioje įmonė visame pasaulyje sumažino savo darbuotojų skaičių 5 procentais.[4]

2005 m. EA pradėjo sporto simuliatorių projektą su „NFL“ lyga bei pasirašė ilgametę sutartį su ESPN kanalu. Būtent šie ir panašūs veiksmai suteikė EA kompanijai didelę komercinę sėkmę. EA buvo pirmoji žaidimų gamintoja, pradėjusi daugiametę tokių serijų kaip „Madden“, „FIFA“, „NHL“, „NBA Live“, „Tiger Woods“ ir panašių gamybą. Kiekvienais metais šiose serijose EA atnaujina sudėtis bei šiek tiek pakeičia grafiką.[5]

2006 m. rugsėjį EA ir „Nokia“ pasirašė sutartį dėl mobiliųjų sporto žaidimų gamybos ir leidybos. EA tapo pagrindine tokių žaidimų gamintoja.[6]

2008 m. pasklido gandai, kad EA nori įsigyti vienos didžiausių konkurentės „Take-Two Interactive“ pagrindinį akcijų paketą, tačiau po kelių mėginimų tai neįvyko.[7]

2008–2009 m. pasaulio ekonominės krizės metu EA kompanija ėmėsi taupymo ir atleido apie 11 procentų savo darbuotojų bei uždarė 12 biurų. Tų metų pabaigoje dėl ekonominio nuosmukio ir populiarių žaidimų trūkumo kompanija patyrė 641 milijonų JAV dolerių nuostolių.[8]

2013 m. balandį EA įvykdė reorganizaciją ir atleido 10 procentų savo darbuotojų.[9] Rugsėjo mėnesį naujuoju kompanijos vadovu tapo Andrew Wilson.[10]

2015 m. kompanija sukūrė naują savo filialą „Competitive Gaming Division“, atsakingą už elektroninio sporto žaidimų vystymą.

2018 m. sausį kompanija pasirašė susitarimą su Major League Soccer dėl „eMLS“ lygos sukūrimo žaidimui „FIFA 18“.[11]

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Electronic Arts“ sudaro keturios pagrindinės grupės, kurios turi kitas smulkias studijas.[12]

  • EA Games – pagrindinė ir didžiausia žaidimų kūrimo grupė. Ji kuria nuotykių, vaidmenų, lenktynių ir kovos menų žaidimus.
  • EA Sports – kuria sporto simuliatorius („FIFA Football“, „Madden NFL“, „Fight Night“, „NBA Live“, „NCAA Football,“ „Cricket“, „NCAA March Madness“, „Tiger Woods PGA Tour“, „NHL Hockey“, „NASCAR“ ir „Rugby“).
  • EA Maxis – kuria gyvenimo simuliatorius ir madų žaidimus. Labiausiai žinoma dėl „The Sims“ serijos.
  • EA All Play – atsakinga už EA ir partnerių žaidimus („The Simpsons“, „Tetris“, „SCRABBLE“, „MONOPOLY“, „World Series of Poker“, „Real Racing“, „Ultima“) bei internetines platformas.
  • EA Competitive Gaming Division – kompanijos filialas, nuo 2015 m. atsakingas už elektroninio sporto žaidimų kūrimą ir varžybų vykdymą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]