Bukantės koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°58′49″š. pl. 21°44′42″r. ilg. / 55.980226°š. pl. 21.745136°r. ilg. / 55.980226; 21.745136

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Bukantės koplyčia
Bukantės koplyčia, Vydeikiai.JPG
Vyskupija Telšių
Dekanatas Plungės
Savivaldybė Plungės rajonas
Gyvenvietė Vydeikiai
Adresas Tėviškės g. 2
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta apie 1863 m.

Bukantės koplyčiakoplyčia, stovinti Plungės rajone, Šateikių seniūnijoje, Vydeikių kaime, 9 km į šiaurės vakarus nuo Plungės, netoli kelio  169  SkuodasPlungė  (200 m į šiaurės rytus), ant ten esančio alkakalnio. Nuo plento prie alkakalnio veda keliukas per paplentės sodybos kiemą (ties autobusų stotele).

Manoma, kad į šią koplyčią, pastatytą apie 18601863 m,, dažnai atbėgdavo ir Julija Beniuševičiūtė – būsimoji rašytoja Žemaitė (1845–1921).[1] Jos memorialinė sodyba-muziejus, buvusi Bukantės dvaro sodyba, [2] yra už 1 km į šiaurės rytus (tiesiai). Iš plento į Žemaitės sodybą veda lankytino objekto rodyklės žvyrkeliu apie 3 km.

Bukantės koplyčia nuo 1992 m. įtraukta į LR Kultūros vertybių registrą.[3] Koplyčią aptarnauja Šateikių Šv. evangelisto Morkaus parapija.[4]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad koplyčia apie 1863 m. buvo pastatyta dvarininko Antano Andriejausko lėšomis jo tėvo Juozo Andriejausko žemėje. Antanas šioje koplyčioje ir buvo palaidotas. 1865 m. ji buvo įtraukta į uždaromų bažnyčių ir koplyčių sąrašą, tačiau tikinčiųjų nebuvo užmiršta, žmonės čia rinkdavosi giedoti gegužinių pamaldų bei melsdavosi per „Kryžiaunas“ dienas.

19661970 m. koplyčia buvo atnaujinta: tvarkytas stogas, pakeistos kai kurios vidaus lentos, restauruoti langai, durys, fasado stulpai. Bokštelio varpo formos šalmas buvo pakeistas į smailę. Po 1970-ųjų metų Bukantės koplyčioje buvo įkurtas muziejus, kuriame buvo laikomi įvairūs etnografiniai daiktai.

2012 m. pavasarį koplyčioje buvo vykdomi tvarkybos darbai pagal senųjų amatų programą.[5] Žemaitijos meistrai restauravo koplyčios sienas, langus, fasadą, kryžių bei perklojo skiedromis stogą. Taip pat teko valyti ir impregnuoti puvinio pažeistą apatinį rastų vainiką. Darbų metu kilnojamame altorėlyje buvo rastas užantspauduotas relikvijorius, o jame dviejų šventųjų – Simplicijaus ir Marinorelikvijos. Ant relikvijoriaus buvo padėtas Motiejaus Valančiaus antspaudas.[6] Suremontuotą koplyčią 2012 m. birželio 2-ąją pašventino vyskupas Genadijus Linas Vodopjanovas.

Žemaičių dailės muziejus kartu su Šateikių bažnyčios klebonu Gediminu Norvilu 2015 m. gegužę pasitiko, pakviesdami parapijiečius į gegužines pamaldas Bukantės koplyčioje, pasiūlydami gegužinių giesmių programą.[1]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčios pastatas stačiakampio formos plano su trisiene apside, kompaktiško tūrio, vieno aukšto. Koplyčios stogas daugiašlaitis. Įdėti dideli stačiakampiai, skaidyti į šešias dalis, langai, apjuosti gana plačiais apvadais. Apsidės sienose dar yra apskriti keturių dalių langai. Pamatai – akmenų mūro, netinkuoti, sienos sudėtos iš pušies rąstų, užkamšytos samanomis. Išorės sienos apkaltos medinėmis lentelėmis. Koplyčia gana erdvi. Virš įėjimo įrengtas siauras vargonų choras, prilaikomas stačiakampių kolonų. Grindys, sienos ir lubos iškaltos lentomis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg