Briugė

Koordinatės: 51°13′00″ š. pl. 3°14′00″ r. ilg. / 51.21667°š. pl. 3.23333°r. ilg. / 51.21667; 3.23333 (Briugė)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Briugė
ol. Brugge, pranc. Bruges
            
Miesto varpinė
Briugė
Briugė
51°13′00″ š. pl. 3°14′00″ r. ilg. / 51.21667°š. pl. 3.23333°r. ilg. / 51.21667; 3.23333 (Briugė)
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Belgijos vėliava Belgija
Regionas Flandrijos regionas Flandrijos regionas
Provincija Vakarų Flandrijos provincija
Gyventojų (2007) 116 700
Vikiteka Briugė
Kirčiavimas Briùgė
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 996

Briugė – miestas šiaurės vakarų Belgijoje, prie Šiaurės jūros; V. Flandrijos provincijos centras. Svarbus susisiekimo mazgas, jūrų uostas (avanportai – Zebriugė ir Ostendė), laivybos kanalai Briugė–Zebriugė, Briugė–Ostendė, Briugė–Gentas. Išvystyta metalo apdirbimo, mašinų, chemijos, maisto, tekstilės pramonė. Yra Nyderlandų meno muziejus, dailės galerija, Deimantų muziejus, Jano Van Eiko muziejus.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miesto vardas tikriausiai kilęs nuo žodžio bryggja, reiškiančio uostą, priplaukimo vietą. Flamandiškai "brugge" reiškia "tiltas". Semamiestis įsikūręs kanalais apjuostoje dirbtinėje saloje ir į miestą anksčiau buvo galima patekti tik per tiltus ir tiltų galuose įrengtus vartus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Briugė žinoma nuo VII amžiaus. XI–XIV a. tai buvo vienas didžiausių Europoje amatų ir tarptautinės prekybos centras. XV a. čia gyveno, kūrė, mirė ir palaidotas garsusis Šiaurės renesanso tapytojas Janas Van Eikas. Briugės muziejuje yra eksponuojami keli jo žymesnių darbų. 2002 m. Briugė buvo Europos kultūros sostinė.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Briugės miesto centras išsiskiria išlikusia klestėjimo laikus menančia viduramžių architektūra. Išskirtinis išplanavimo bruožas – žiedu miestą supančių tarpusavyje susisiekiančių kanalų sistema, dėl kurios Briugė dažnai vadinama „Šiaurės Venecija“. Senamiesčio siluete dominuoja XIII–XVI a. Švč. Mergelės Marijos bažnyčia, kurios 122 m aukščio varpinės bokštas yra laikomas antruoju aukščiausiu plytų bokštu pasaulyje. Jos dešiniajame altoriuje yra Mikelandželo „Madonos su kūdikiu“ skulptūra. Didžiojoje rinkos aikštėje yra vienas miesto simbolių – nuo XIII a. stovinti varpinė. Briugės rotušės aikštės kampe yra bene geriausiai Flandrijoje išlikusi romaninės architektūros Švč. Jėzaus Kraujo Bazilika. Nuo 2000 m. Miesto centras priklauso Pasaulio paveldui.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mieste 2000 m. vyko XI Europos futbolo čempionatas. Žymiausi miesto klubai: