Darijus I

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Darijus I-asis
sen. persų k. Darayavus
Persijos valdovas
Darius-Vase.jpg
Darijaus I-ojo antspaudas, kuriame jis pavaizduotas medžiojantis vežime, šalia matomas Ahuramazdos simbolis
Darijaus I-ojo antspaudas, kuriame jis pavaizduotas medžiojantis vežime, šalia matomas Ahuramazdos simbolis
Gimė 549 m. pr. m. e.
Mirė 486 m. pr. m. e. spalio mėn.
Tėvas Hystapas
Persijos valdovas
Valdė 521 m. pr. m. e. - 486 m. pr. m. e.
Pirmtakas Kambizas
Įpėdinis Kserksas I
Commons-logo.svg Vikiteka Darijus IVikiteka

Darijus I-asis (sen. persų k. Darayavus vert. „Tas, kuris laiko gėrį“, 549486 m. pr. m. e. spalio mėn.) – Hystapo sūnus, Persijos valdovas, 521 m. pr. m. e. perėmęs valdžią po savo tolimo giminaičio Kambizo mirties.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iškart po valdžios perėmimo teko malšinti prieš jį sukilusius Suzianą ir Babiloną. Po pusantrų metų trukusios apgulties užėmė Babiloną, sugriovė jo sienas ir išžudė didžiąją dalį gynėjų. Apgulčiai užtrukus, prieš Darijų sukilo Persija, Medija, Asirija, Armėnija, Partija, Margiana, tačiau Darijui I-jam pavyko sukilimus numalšinti, o jų vadovai buvo nukankinti. 512 m. pr. m. e. antrą kartą užėmęs Babiloną, nuslopino visus sukilimus. Susitvarkęs valstybės viduje, Darijus I bandė ją išplėsti. Suruošė nesėkmingą žygį į skitų kraštą (p. Europoje, tarp Dunojaus ir Dono). Grįžtant jo kariuomenė užėmė Makedoniją. Iškart po to prasidėjo karas su Graikija, tačiau 490 m. pr. m. e. Darijus I buvo sumuštas Maratono mūšyje. Karą tęsė sūnus ir įpėdinis Kserksas I.

Tuo tarpu Darijus I užsiėmė administracine valstybės reforma – perdalino ją į 21 satrapiją, kurios savo plotu neatitiko senųjų, persų užkariautų valstybių plotų. Tuo būdu jis suvienijo skirtingas politines tendencijas turinčias valstybės dalis, sutvarkė satrapijų valdymą ir mokesčių surinkimą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]