Apaštalo Andriejaus vienuolynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 35°39′33″ š. pl. 34°34′25″ r. ilg. / 35.65917°š. pl. 34.57361°r. ilg. / 35.65917; 34.57361

Apaštalo Andriejaus vienuolynas

Apaštalo Andriejaus vienuolynas (gr. Απόστολος Ανδρέας) – vienuolynas, esantis Karpazo pusiasalyje, į pietus nuo Apaštalo Andriejaus kyšulio – šiaurryčiausio Kipro salos taško.

Vienuolynas yra viena iš svarbiausių Kipro stačiatikių šventenybių. Pastato atsiradimo smulkmenos nėra žinomos. Pasak legendos, I a. šią vietą aplankė apaštalas Andriejus, po kurio maldos iš uolos prasiveržė šaltinis, kurio vanduo turėjo gydomųjų savybių. Šaltinio tėkmė išliko iki šių dienų.[1] Vienuolyno egzistavimas paminėtas XII a. pab., o nuo XV a. žemėlapiuose pats šiaurryčiausias salos taškas vadinamas Apaštalo Andriejaus kyšuliu.[2] XVIII a. anglo Ričardo Pokako liudijimu, vienuolyne gyveno keli vienuoliai. Dabartinė vienuolyno istorija ir atgimimas prasidėjo XIX a. vid., kai vadovaujant kunigui Jonui iš Rizokarpazo, buvo pastatyta nauja šventykla. 1967 m. į vienuolyną buvo pernešta dalis apaštalo relikvijų.

Atsižvelgiant į tai, kad nuo 1974 m. teritoriją kontroliuoja Šiaurinis Kipras, Karpazo vyskupas gyvena graikinėje salos pusėje, o ten pat gyvenantys maldininkai turi sunkumų lankyti cerkvę.[3] Tik nuo 2003 m. buvo oficialiai leista atlikti religines apeigas, taip pat buvo panaikinti kai kurie suvaržymai Kipro graikams lankyti šventyklą. Vienuolyną saugo UNESCO.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka