Rizokarpazas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Rizokarpazas
Ριζοκάρπασο
DipkarpazChurch.jpg
Graikijos stačiatikių cerkvė Rizokarpaze
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Kipro vėliava Kipras
Apygarda Famagustos apygarda
Gyventojų (2006) 5 300

Rizokarpazas (gr. Ριζοκάρπασο, turk. Dipkarpaz) – Kipro miestas, išsidėstęs šiaurrytinėje Karpazo pusiasalio dalyje. Tai didžiausias šio pusiasalio miestas. Nuo 1974 m. priklauso nepripažintai Šiaurės Kipro respublikai, kuri pagal administracinį suskirstymą priklauso Iskelės apygardai, o pagal Kipro suskirstymą priklauso Famagustos apygardai.

2006 m. mieste gyveno 5 300 žmonių. Pagrindinė gyventojų veikla – žemės ūkis, įskaitant ir tabako auginimą. Veikia tabako fabrikas.

Netoli nuo dabartinio miesto, arčiau Viduržemio jūros pakrantės, dar antikos laikais atsirado Karpazo miestas, IV a. tapęs vyskupijos centru, kurį panaikino Lusignanai, 1222 m. Famagustos vyskupą perkeldami į Rizokarpasą, kuris nuo to laiko pradėjo stipriai plėstis. Daugiausiai graikų gyvenamas miestas tapo apylinkės centru. 1974 m. miestą okupavo turkų kariai. Dėl to graikai pradėjo trauktis iš miesto į pietinę salos dalį. Dar ir dabar, saugomi JTO misijos, mieste gyvena apie 250 graikų, daugiausiai senosios kartos atstovai. Tai pati didžiausia graikų bendruomenė Šiaurės Kipre.

Tarp miesto lankytinų vietų yra Trejybės cerkvė ir Šventojo Sinesijaus cerkvė, pastatyta Kipro karalystės metu, kartu buvusi ir vyskupo rezidencija. Netoli miesto yra išlikę Ajos Filono bazilikos likučiai. Bazilika buvo pastatyta V a. Afrodiziono mieste.