Anykščių dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Anykščių dvaras
Vieta Anykščiai, Anykščių rajonas
Bajorų giminės Astikaičiui,
Ostrovičiai,
Hlebavičiai

Anykščių archeologinė dvarvietė – teritorija Anykščių miesto ribose, už senųjų žydų kapinių iki geležinkelio. Apie dvarą primena netoliese esanti Dvaro gatvė. Dvarvietė yra 0,25 km į p.r. nuo geležinkelio Anykščiai–Rubikiai tilto per Šventosios upę 0,2 km į p.r. nuo Šventosios kranto ties jos santaka su Anykštos upe, 0,06 km į p.v. nuo geležinkelio ir 0,07 km į š.v. nuo Anykščių cerkvės.

Pirmą kartą Anykščių dvaras paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero 1440 m. laiške, kuriuo pranešama, kad Anykščių dvaras atiduodamas valdyti Radvilai Astikaičiui. Tai pirmas Anykščių paminėjimas istoriniuose šaltiniuose, ši data laikoma miesto įkūrimo data.

Vėliau dvaras nuomojamas Ostrovičiams, Hlebavičiams bei kitoms bajorų giminėms.

Pagal archeologinius radinius Anykščių dvarvietė datuojama XVI a.XVIII a. Ankstyviausi dvaro inventoriai iš 1773 m. Po 1821 m. sukilimo dvaras pateko valstybės žinion. 18641874 m. jo teritorijoje pastatyta mūrinė stačiatikių cerkvė. Dvaro pastatai sunyko XIX a. pabaigoje. Dvarvietės teritorijoje buvusiuose pastatuose nuo 1806 m. veikė Anykščių pradžios mokykla, vėliau, nuo 1920 m. – progimnazija. Šioje mokykloje mokėsi ir dirbo būsimasis lietuvių literatūros klasikas A. Vienuolis–Žukauskas, rašytojas Jonas Biliūnas, profesorius archeologas Petras Tarasenka. Apie buvusį dvarą dar primena čia augantys seni klevai ir liepos.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lietuvos dvarai, enciklopedinis žinynas. Ingrida Semaškaitė. Leidykla „Algimantas“, Vilnius, 2010.