Al Karauino universitetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 34°3′52″ š. pl. 4°58′24″ v. ilg. / 34.06444°š. pl. 4.97333°r. ilg. / 34.06444; 4.97333

al Karauino universitetas
Įkurtas859 m.
TipasValstybinis
RektoriusAbdelwahab Tazi Saoud
VietaFesas, Marokas

al Karauino universitetas ir mečetė (arab. جامعة القرويين = Jāmi`at al-Qarawīīn) – universitetas, esantis Maroko mieste Fese. Įkurtas 859 m. Fatimos al-Fihri kaip mečetė su medrese, palaipsniui tapo vienu svarbiausių Islamo pasaulio dvasinių ir mokslinių centrų. UNESCO ir Gineso pasaulio rekordų knygos Al Karauino universitetas laikomas seniausia tebeveikiančia mokymo įstaiga pasaulyje, taip pat kartais įvardijamas seniausiu universitetu pasaulyje (nors universiteto termino taikymas to meto ne Europos įstaigoms ginčytinas)[1][2].

al Kairuano mečetė per daugiau nei 1000 metų ne kartą plėsta ir tapo viena didžiausių mečečių Afrikoje, talpinanti virš 22 tūkst. maldininkų. Mečetė yra maurų architektūros stiliaus, pastatyta iš balto marmuro, pasižymi arkų ir kolonų gausa, sienos dekoruotos įmantriais bareljefais, įrašais, zeližais. Yra minaretas su specialia patalpa (Dar al-Muwaqqit), kurioje laikomi ir prižiūrimi laikrodžiai.

Vaizdas į kiemą

Mečetės ir tuo pat medresės pavadinimas kilo nuo Kairuano miesto Tunise. Būtent iš jo IX a. atvyko į Fesą al-Fikri šeima. Jos narė, Fatima al-Fikri inicijavo mečetės ir medresės įkūrimą. Medresėje greta Korano ir Fikh (islamo teisės) dar buvo mokoma retorikos, gramatikos, matematikos, astronomijos, logikos, medicinos. Čia mokėsi arba dėstė daug žymių islamo pasaulio mokslininkų – Idrisijus, Abu Imranas al Fasis, Leonas Afrikietis, Abu Bakras ibn al Arabis, Ibn Chaldunas, Ibn al Chatibas, al Bitrudžis ir kt.

1912 m. prancūzams užėmus Maroką, al Karauino universiteto reikšmė sumenko, Maroko elitas savo vaikus pradėjo siųsti į vakarietiškas mokslo įstaigas. 1963 m. jis paskelbtas valstybiniu universitetu. Medresė buvo uždaryta, pakeista mokymo sistema. 1965 m. įstaiga pervadinta į al Karauino universitetą. Dabar universitetas specializuojasi Islamo teisės ir teologijos studijose.

al Karauino universitetas, drauge su kitais Feso senamiesčio objektais, yra UNESCO pasaulio paveldo objektas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]