Aelbert Cuyp

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Albertas Keipas (ol. Aelbert Cuyp, 1620 m., Dordrechtas, Nyderlandai1691 m. lapkričio 15 (?) d., ten pat) – vienas žymiausių XVII a. Nyderlandų dailės „aukso amžiaus“ tapytojų−peizažistų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albertas Keipas gimė 1620 m. Dordrechte, pakrikštytas spalio 20 d. Jo tėvas Jacob Gerritsz Cuyp (1594–1652) buvo sėkmingas miesto portretistas. Pirmuosius tapytojo mokslus Albertas Keipas išėjo pas tėvą, tapė peizažų detales jo portretuose. Vėliau atsidėjo beveik vien peizažinei tapybai, žinomi tik keli jo brandos metų portretai. Po tėvo (1651 m.) ir motinos (1654 m.) mirties Albertas Keipas paveldėjo jų turtą ir tapo pasiturinčiu Dordrechto miestiečiu. 1658 m. liepos 30 d. dokumentuotos jo vestuvės su turtinga našle Cornelia Boschman, kuri buvo kilusi iš įtakingos Dordrechto miestiečių giminės. Po vestuvių Albertas Keipas apleido kūrybą, dalyvavo vietos protestantų bažnyčios veikloje. Dailininkas mirė 1691 m., palaidotas lapkričio 15 d. Augustiniečių bažnyčioje.

Keipo ankstyvajai kūrybai būdinga Jan van Goyen įtaka. Po 1640 m. išryškėjo Utrechto dailininko Jan Both įtakos apraiškos. Tikriausiai 1640-50 m. pabaigoje Keipas dažnai lankėsi Utrechte ir Jan Both, tuo metu grįžęs iš Italijos, jam perdavė Klodo Loreno peizažinės tapybos bruožus. Keipo kūrybinė veikla labai menkai žinoma. Minimas tik vienas jo mokinys Barent van Calraet (1649–1737). Vėliau dailininkas susilaukė daug pasekėjų ir imitatorių. Albertas Keipas dažniausiai vaizdavo pievas ir upes, perteikė ryto ar popiečio šviesą savo paveiksluose, ramią peizažų nuotaiką. Iš paveikslų matyti, kad Keipas daug keliavo po Nyderlandus ir palei Reino upę.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]