18-oji JAV Konstitucijos pataisa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pataisos teksto originalas.

Aštuonioliktoji JAV Konstitucijos pataisa – 1919 m. priimta ir 1920 m. įsigaliojusi JAV Konstitucijos pataisa, uždraudusi alkoholinių gėrimų gamybą ir prekybą (įvedusi prohibiciją). Tikslias pataisos vykdymo priemones apibrėžė Volstedo įstatymas.

Savo laiku pataisos priėmimą palaikė tiek konservatyvių pažiūrų protestantizmo atšakų atstovai, tiek ir progresyvių idėjų šalininkai, tarp kurių buvo medikų asociacijos, mokslininkai. Pataisa taip pat matyta kaip galimai veiksminga priemonė sustabdyti alkoholizmo plitimą, girtavimą viešumoje, barų plitimą ir populiarumą. Pataisą ratifikavo visos Amerikos valstijos, išskyrus Konektikutą ir Rod Ailandą. Kaip paaiškėjo vėliau, pataisos įgyvendinimas buvo itin sudėtingas, vyko nuolatinė daug pastangų reikalavusi kova su plačiai išaugusia alkoholinių gėrimų juodąja rinka.

Aštuonioliktoji pataisa buvo galiausiai atšaukta 1933 m. priėmus Dvidešimt pirmąją JAV Konstitucijos pataisą. Aštuonioliktoji pataisa lig šiol yra vienintelė pilnai atšaukta pataisa per JAV istoriją. Atšaukimą įtakojo Didžioji depresija, kurios metu trūko lėšų prohibicijos užtikrinimui, o valstybei reikėjo papildomų įplaukų iš alkoholiui taikomų mokesčių. Didelė dalis gyventojų taip pat manė, kad alkoholio gamybos ir prekybos kriminalizavimas daro šaliai daugiau žalos, nei duoda naudos.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • David A. Schultz. Encyclopedia of the United States Constitution. Infobase Publishing, 2009, p. 219-222

Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]