Akcizas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Akcizas – netiesioginis mokestis, kuriuo apmokestinamos prekės.

Tai vienas iš seniausių mokesčių. Pirmiausia juo buvo apmokestinama degtinė, alus ir kiti alkoholiniai gėrimai. Vėliau akcizu pradėta apmokestinti tabaką. Šis mokestis kartais naudojamas rinkti mokesčius į kokį nors fondą, sakykim, kelių fondą. Taip pat juo kartais apdedamos prabangios prekės, sakykim, imamas mokestis nuo didesnės, negu valstybės nustatyta perkamos prekės vertės.

Akcizas visados būna tik vienkartinis mokestis už pagamintos ar parduotos prekės vienetą.

Akcizo apskaičiavimo būdai:

  1. Specifinis – nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto. Pvz.: už litrą alkoholio, benzino nustatoma pinigų suma, kurią reikia sumokėti.
  2. Vertybinis – nustatomas nuošimtis nuo prekės vertės. Pvz.: nuo didesnės automobilio vertės, negu nustatyta valstybės, nustatomas nuošimtis, kurį reikia sumokėti.
  3. Mišrus – nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto ir nuošimtis nuo prekės vertės. Pvz.: kilogramui cukraus nustatoma pinigų suma ir dar nustatomas nuošimtis nuo cukraus vertės.

Lietuvoje akcizu apmokestinama:

  1. etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai;
  2. apdorotas tabakas;
  3. energiniai produktai;
  4. elektros energija.

Akcizų tarifai

Šiuo metu Lietuvoje taikomi tokie akcizų tarifai:

Etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams (už produkto hektolitrą): alui – 9,35 lito už 1 proc. faktinės alkoholio koncentracijos; vynui iš šviežių vynuogių ir kitiems fermentuotiems gėrimams: kurių faktinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 8,5 proc. tūrio, – 85 litai; kitiems – 225 litai; tarpiniai produktai: kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 15 proc. tūrio, – 216 litai; kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, yra didesnė kaip 15 proc. tūrio, – 304 litai; etilo alkoholiui – 4416 litų už gryno etilo alkoholio hektolitrą.


Apdorotam tabakui: cigaretėms: specifinis elementas – 140 litai ir vertybinis elementas – 25 proc., tačiau bendras akcizų tarifas neturi būti mažesnis nei 232 litas už 1000 cigarečių; cigarams ir cigarilėms – 84 litų už kilogramą produkto; rūkomajam tabakui – 139 litų už kilogramą produkto.


Energetiniams produktams (už 1000 litrų produkto):

variklių benzinui: bešviniam – 1500 litų; turinčiam švino – 2000 litų. žibalui – 1140 litų; gazoliams (dyzeliniams degalams) – 1140 litų; šildymui skirtiems gazoliams – 73 litai; skystajam kurui (mazutams), – 52 litai (už toną); naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams – 1050 litų (už toną); gamtinėms dujoms, naudojamoms kaip variklių degalai - 758 litai (už 1000 m³). Nuo akcizų atleidžiamos gamtinės dujos, naudojamos kaip vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų variklių degalai. Lietuvos įsipareigojimai dėl akcizų tarifų bešviniam benzinui ir dyzeliniams degalams

Elektros energijai (už elektros energijos megavatvalandę):

naudojamai verslo reikmėms, – 1,8 lito, kitai elektros energijai – 3,5 lito. Nuo akcizų už elektros energiją atleidžiama:

elektros energija, tiekiama gyventojams; elektros energija, tiekiama viešiesiems juridiniams asmenims, esantiems paramos gavėjais; elektros energija, pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltiniu; elektros energija, parduodama ar kitaip perduodama asmenims, naudojantiems elektros energiją elektrai imliuose procesuose (pavyzdžiui, gamybos procesuose, kuriose elektros energijos pirkimo kaina sudaro daugiau kaip 50 proc. gaminamo produkto vieneto savikainos).


Akmens angliai, koksui ir lignitui (už toną):

akmens angliai:

naudojamai verslo reikmėms - 13 litų; kitai - 26 litai; koksui ir lignitui:

naudojamiems verslo reikmėms - 16 litų; kitiems - 31 litas.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Lietuvos Respublikos akcizų įstatymas