Akcizas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Akcizas – netiesioginis mokestis, kuriuo apmokestinamos prekės.

Tai vienas iš seniausių mokesčių. Pirmiausia juo buvo apmokestinama degtinė, alus ir kiti alkoholiniai gėrimai. Vėliau akcizu pradėta apmokestinti tabaką. Šis mokestis kartais naudojamas rinkti mokesčius į kokį nors fondą, sakykim, kelių fondą. Taip pat juo kartais apdedamos prabangios prekės, sakykim, imamas mokestis nuo didesnės, negu valstybės nustatyta perkamos prekės vertės.

Akcizas visados būna tik vienkartinis mokestis už pagamintos ar parduotos prekės vienetą.

Akcizo apskaičiavimo būdai:

  1. Specifinis – nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto. Pvz.: už litrą alkoholio, benzino nustatoma pinigų suma, kurią reikia sumokėti.
  2. Vertybinis – nustatomas nuošimtis nuo prekės vertės. Pvz.: nuo didesnės automobilio vertės, negu nustatyta valstybės, nustatomas nuošimtis, kurį reikia sumokėti.
  3. Mišrus – nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto ir nuošimtis nuo prekės vertės. Pvz.: kilogramui cukraus nustatoma pinigų suma ir dar nustatomas nuošimtis nuo cukraus vertės.

Lietuvoje akcizu apmokestinama:

  1. etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai;
  2. apdorotas tabakas;
  3. energiniai produktai;
  4. elektros energija.

Akcizų tarifai

Šiuo metu Lietuvoje taikomi tokie akcizų tarifai:

Etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams (už produkto hektolitrą): alui – 3,11 euro už 1 proc. faktinės alkoholio koncentracijos; vynui iš šviežių vynuogių ir kitiems fermentuotiems gėrimams: kurių faktinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 8,5 proc. tūrio, – 28,67 euro; kitiems – 72,12 euro; tarpiniai produktai: kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 15 proc. tūrio, – 89,49 euro; kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, yra didesnė kaip 15 proc. tūrio, – 126,27 euro; etilo alkoholiui – 1320,67 už gryno etilo alkoholio hektolitrą.


Apdorotam tabakui: cigaretėms: specifinis elementas – 48,08 euro ir vertybinis elementas – 25 proc., tačiau bendras akcizų tarifas neturi būti mažesnis nei 77,91 euro už 1000 cigarečių; cigarams ir cigarilėms – 28,09 euro už kilogramą produkto; rūkomajam tabakui – 54,16 euro už kilogramą produkto.


Energetiniams produktams (už 1000 litrų produkto):

Variklių benzinui: bešviniam – 434,43 euro; turinčiam švino – 579,24 euro.

Žibalui – 330,17 euro; gazoliams (dyzeliniams degalams) – 330,17 euro; gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio veiklos, įskaitant akvakultūros ar verslinės žvejybos vidaus vandenyse veiklą, subjektams žemės ūkio produktų gamybai – 21 euro; tepalinėms alyvoms – 330,17 euro šildymui skirtiems gazoliams – 21,14 euro; skystajam kurui (mazutams) – 15,06 euro (už toną); naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams – 1050 litų (už toną); gamtinėms dujoms, naudojamoms kaip variklių degalai - 304,10 euro (už 1000 m³). Nuo akcizų atleidžiamos gamtinės dujos, naudojamos kaip vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų variklių degalai.

Elektros energijai (už elektros energijos megavatvalandę):

naudojamai verslo reikmėms, – 0,52 euro, kitai elektros energijai – 1,01 euro. Nuo akcizų už elektros energiją atleidžiama:

elektros energija, tiekiama gyventojams; elektros energija, tiekiama viešiesiems juridiniams asmenims, esantiems paramos gavėjais; elektros energija, pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius; elektros energija, parduodama ar kitaip perduodama asmenims, naudojantiems elektros energiją elektrai imliuose procesuose (pavyzdžiui, gamybos procesuose, kuriose elektros energijos pirkimo kaina sudaro daugiau kaip 50 proc. gaminamo produkto vieneto savikainos).


Akmens angliai, koksui ir lignitui (už toną):

akmens angliai: naudojamai verslo reikmėms – 3,77 euro; kitai – 7,53 euro;

koksui ir lignitui: naudojamiems verslo reikmėms – 4,63 euro; kitiems – 8,98 euro.

Gamtinėms dujoms, kurios naudojamos kaip variklių degalai, taikomas 23,60 euro už vieną megavatvalandę produkto akcizų tarifas.

Šildymui skirtoms gamtinėms dujoms taikomas 1,08 euro už vieną megavatvalandę produkto akcizų tarifas.

Šildymui skirtoms gamtinėms dujoms, kurios naudojamos verslo reikmėms, taikomas 0,54 euro už vieną megavatvalandę produkto akcizų tarifas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akcizai - VMI Archyvuota kopija 2016-01-28 iš Wayback Machine projekto.