12-oji JAV Konstitucijos pataisa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pataisos teksto originalas

12-oji JAV Konstitucijos pataisaJungtinių Amerikos Valstijų Konstitucijos pakeitimas, pakeitęs JAV prezidento ir viceprezidento rinkimų tvarką. 1803 m. gruodžio 9 d. pataisoms buvo pritarta Kongrese, o 1804 m. birželio 15 d. pataisas ratifikavo reikiamas valstijų skaičius.[1] Naujosios taisyklės įsigaliojo jau 1804 metų JAV prezidento rinkimuose,[2] ir nesikeitė iki šių dienų.

Pagal nuo JAV Konstitucijos įsigaliojimo pradžios galiojusias taisykles, kiekvienas JAV rinkikų kolegijos narys turėjo du lygiaverčius balsus ir galėjo juos abu skirti vienam kandidatui, arba dviems skirtingiems kandidatams (net ir skirtingų partijų). Kandidatas surinkęs daugiausiai (ne mažiau nei pusę) visų rinkikų balsų tapdavo prezidentu, o antrąją vietą pagal balsų skaičių užėmęs kandidatas tapdavo viceprezidentu. Tais atvejais, kai nei vienas kandidatas nesurinkdavo daugumos visų rinkikų balsų, arba kandidatams surinkus po lygiai balsų, JAV atstovų rūmuose buvo rengiami nenumatytieji JAV prezidento rinkimai angl. contingent election. Tai atvejai, kai antrąją vietą pagal balsų skaičių užima du kandidatai, t. y. kandidatai surenka vienodą rinkikų balsų skaičių, JAV Senate rengiame nenumatytieji JAV viceprezidento rinkimai. Pirmieji keturi JAV prezidento rinkimai vyko pagal šias taisykles.

1796 ir 1800 metų JAV prezidento rinkimai pademonstravo, kad originali rinkimų sistema yra ydinga: prezidentu ir viceprezidentu buvo išrenkami politiniai oponentai, visuomet veikę priešingais vienam kitam interesais. Matydami šiuos trūkumus, JAV įstatymų leidėjai pataisė JAV prezidento rinkimų tvarką taip, kad kiekvienas rinkikų kolegijos narys galėjo skirti vieną balsą kandidatui į prezidentus ir vieną balsą kandidatui į viceprezidentus. Pagal naujas taisykles, nenumatytųjų rinkimų sąlygos nepasikeitė, tačiau kandidatams nebeliko galimybės gauti iš vieno rinkikų kolegijos nario daugiau nei vieną balsą.

Pataisomis taip pat suvienodinti JAV prezidento ir viceprezidento tinkamumo kriterijai. Asmuo negalėjo kandidatuoti į JAV viceprezidentus, jei jis neturi teisės būti renkamas JAV prezidentu.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Twelfth Amendment. Encyclopedia.com. Nuoroda tikrinta 2023-04-03.
  2. Twelfth Amendment. Britannica Online Encyclopedia. Nuoroda tikrinta 2023-04-03.