Ševronas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Ševronas (angl. chevron; rus. шеврон) – V ar Λ pavidalo ženklas heraldikoje, kariniuose (ir sukarintų organizacijų) skiriamuosiuose ženkluose, architektūroje.

Senovės istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Ševronai aptinkami ankstyvajame mene, pvz., keraminių indų ornamentuose ir uolų piešiniuose. 1800 metais pr. m. e. ševronų tipo ornamentus naudojo Kretos Knoso rūmų keramikoje.[1]

Spartos valstybė, kitaip Lakedemonija (gr. Λακεδαιμωνία), naudojo didžiąją raidę lambda (Λ) ant savo skydų kaip skiriamąjį ženklą.

Ševronai heraldikoje[taisyti | redaguoti kodą]

Raudona gegnė sidabriniame lauke

Ševronas yra viena iš heroldinių figūrų heraldikoje, paprasta geometrinė figūra, naudojama herbuose. Ševronai paprastai būna dvejopi – smaigaliu į viršų (lietuviškai vadinami gegne) ir smaigaliu žemyn.

Ševronai gali būti modifikuotos išvaizdos, pvz., su figūriniais kraštais ar sumažinti. Sumažintas ševronas vadinasi ševronelis (angl. chevronel).

Ševronai imti naudoti jau ankstyvojoje heraldikoje, ypač Normandijoje. Skandinavijoje ševronus vadino spar, vienas ankstyvųjų skandinaviškų ševronų buvo didiko Arvid Gustavsson Sparre herbe.

Ševronai personalo skiriamuosiuose ženkluose[taisyti | redaguoti kodą]

Tarybų Rusijos DVRA priklausiusios Tamanės armijos kareivių ir vadų uniforma su ševronais ant rankovių.

Vieni pirmųjų ševronus ėmė nešioti laivyno karininkai burinių laivynų laikais. Tuometiniai ševronai buvo trikampiai antsiuvai smaigaliu į viršų, nešioti ant rankovių. Ševronai mūšio metu turėjo leisti atpažinti savo vadus. Vėliau keitėsi tiek ševronų išvaizda, tiek reikšmė. Pradžioje ševronai rodydavo karininkų vyresnumą, vėliau ševronų skaičius ėmė rodyti patirtų sužeidimų skaičių, ištarnautą laiką ir pan.

Ševronai dažnai būna prisiūtos galiono atkarpos. Jie paprastai siuvami prie rankovių, taip pat – antpečių. Ševronai būdingi kareivių, seržantų, kursantų, puskarininkių uniformoms. Jie parodo karinį laipsnį ar ištarnautą laiką.

Rusijoje ševronais dažnai vadina bet kokius antsiuvus ant rankovių. Raudonoje Armijoje nuo 1935 m. gruodžio 3 d. iki 1943 m. V pavidalo ševronas rodė karinius laipsnius.

Ševronai dalinių skiriamuosiuose ženkluose[taisyti | redaguoti kodą]

Ševronus kaip dalinių skiriamuosius ženklus, padedančius atskirti skirtingų dalinių personalą ir techniką, naudoja įvairių šalių ginkluotosios pajėgos.

Vėliavos su ševronais[taisyti | redaguoti kodą]

Ševronas vėliavoje

Ševronu vadinamas ir trikampio formos elementas vėliavoje – trikampio kraštinė ties vėliavos koto kraštu, o viršūnė atsukta į laisvąjį vėliavos kraštą.

Valstybių vėliavos su ševronais[taisyti | redaguoti kodą]

Administracinių vienetų vėliavos su ševronais[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka (Ševronai heraldikoje)