Pietų Afrikos Respublikos vėliava
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Pietų Afrikos Respublikos vėliava – oficialus Pietų Afrikos Respublikos simbolis, naudojamas nuo naujos konstitucijos priėmimo 1994 m. balandžio 27 d. Naujosios vėliavos spalvos simbolizuoja skirtingas šalies gyventojų grupes bei valstybės istoriją.
Panaikinus apartheido režimą buvo sudarytas specialus komitetas, turėjęs nuspręsti kokią naują vėliavą pasirinkti, tačiau visi visuomenės pateikti variantai buvo atmesti. Dėl to balandžio 27 d. rinkimams ir gegužės 10 d. Nelsono Mandelos inauguracijai Frederick G. Brownell sukūrė laikinąją vėliavą. Laikinoji vėliava buvo taip gerai priimta, kad iš laikinosios tapo nuolatine Konstitucijoje įtvirtinta vėliava.
Vėliavą sudaro dvi lygios raudonos (viršuje) ir mėlynos (apačioje) spalvos juostos, kurias skiria žalia juosta, kuri vėliavos tvirtinimo pusėje skyla į horizontalią Y formos juostą. Y formos juosta atskiria juodą trikampį, kurį nuo Y juostos skiria geltona juostelė. Mėlyna ir raudona juostos nuo žalios juostos yra skiriama baltos juostelės. Pietų Afrikos Respublikos vėliava yra vienintelė šešių spalvų nacionalinė vėliava pasaulyje.
Simbolika
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]1994 m. sukūrus ir patvirtinus vėliavą, spalvų ir simbolių prasmė sąmoningai oficialiai nebuvo aiškinama. Žemiau esanti interpretacija negali pretenduoti į vienintelį išaiškinimą:
- centre esanti ir vėliavos dalis apjungianti Y juosta simbolizuoja naują šalies vienybę po apartheido pabaigos. „Jėga vienybėje“ yra ir vėliavos motto. Žalia spalva simbolizuoja pačią šalį ir viltį;
- raudona, balta ir mėlyna yra baltųjų šalies gyventojų spalvos, taip pat būrų bei buvusios kolonijos metropolijos Jungtinės Karalystės vėliavų spalvos. Jos yra ir senojoje vėliavoje (išskyrus oranžinę). Raudona taip pat simbolizuoja kraują, pralietą per išsivadavimo kovą, mėlyna – abu vandenynus bei dangų, balta – baltuosius gyventojus ir taiką.
- juoda, žalia ir geltona spalvos yra Afrikos Nacionalinio Kongreso vėliavoje.
- geltona – gamtos turtus (ypač auksą),
- juoda – juodaodžius šalies gyventojus.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Po Antrojo anglų-būrų karo, nuo 1899 iki 1902 ir iki Pietų Afrikos Sąjungos sukūrimo 1910 m., oficialia Pietų Afrikos vėliava buvo Jungtinės Karalystės vėliava. Po to, iki 1928 m., Pietų Afrikos vėliava buvo tipiška Britanijos imperijos raudona vėliava su Jungtinės Karalystės vėliava kairiajame viršutiniame kampe.
Nors šios vėliavos buvo skirtos naudoti jūroje ir nebuvo sumanytos kaip nacionalinės vėliavos, tačiau dažnai buvo traktuojamos kaip nacionalinės. Tik po to, kai 1925 m. pradėjo dirbti pirmoji būrų vyriausybė Pietų Afrikos parlamente imtas svarstyti Pietų Afrikos Sąjungos vėliavos klausimas. Netrukus kilo trejus metus trukęs pilietinis karas tarp britų ir būrų, nes britai manė, kad būrai nori pašalinti jų gerbiamus imperijos simbolius. Kvazulu-Natalio provincija net grasino išstosianti iš Sąjungos.
Galų gale buvo pasiektas kompromisas ir 1927 m. pabaigoje patvirtinta atskira Pietų Afrikos Sąjungos vėliava, kuri pirmą kartą iškabinta 1928 m. gegužės 31 d. Ją sudarė 3 horizontalios juostos: oranžinė (Nyderlandų princo spalva), balta ir mėlyna (tradicinės Nyderlandų spalvos). Vėliavos centre buvo mažos Jungtinės Karalystės, Transvalio ir Laisvosios Oranžo provincijos vėliavos. 1994 m. pakeista į dabartinę.
Alžyras · Angola · Beninas · Bisau Gvinėja · Botsvana · Burkina Fasas · Burundis · CAR · Čadas · Dramblio Kaulo Krantas · Džibutis · Egiptas · Eritrėja · Etiopija · Gabonas · Gambija · Gana · Gvinėja · Kamerūnas · Kenija · Komorai · Kongas · Kongo DR · Lesotas · Liberija · Libija · Madagaskaras · Malavis · Malis · Marokas · Mauricijus · Mauritanija · Mozambikas · Namibija · Nigerija · Nigeris · Pietų Afrika · Pusiaujo Gvinėja · Pietų Sudanas · Ruanda · San Tomė ir Prinsipė · Seišeliai · Senegalas · Siera Leonė · Somalis · Sudanas · Svazilandas · Tanzanija · Togas · Tunisas · Uganda · Vakarų Sachara · Zambija · Zimbabvė · Žaliasis Kyšulys
|
Valstybių atributika: Valstybinių vėliavų galerija · Herbai |