Kapadokija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Gioremės nacionalinis parkas ir Kapadokijos uolų laukas *

Pasaulio paveldo sąrašas

Pasakiški Kapadokijos kaminai
Vieta Flag of Turkey.svg Turkija
Tipas Mišrus
Kriterijus i, iii, v, vii
UNESCO vėliava Nuoroda (angl.) (pranc.): 357
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 1985  (9-oji sesija)
Commons-logo.svg Vikiteka: KapadokijaVikiteka
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Kapadokija (graikų kalba: Καππαδοκία; senovės persų kalba: Katpatuka) buvo istorinė sritis, karalystė ir Romos provincija pietrytinėje Mažojoje Azijoje, besiribojanti su Kilikija pietuose, Frygija vakaruose, Paflagonija ir Pontu šiaurėje.

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Istorinis Kapadokijos regionas sudaro didžiąją dalį Mažosios Azijos pusiasalio ir yra Anatolijos plynaukštėje. Svarbiausia upė jame yra Kizilirmakas. Iš šiaurės jis uždarytas Ponto kalnų, o iš pietų - Tauro kalnų. Rytine riba buvo laikomas Eufratas, o vakarine - Tūzo ežeras.

Regionas pasižymi ypač vaizdingomis kalnuotomis vietomis, tarp kurių yra Gioremės slėnis, paskelbtas pasaulio paveldu.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Mažosios Azijos istorinis regionas:
Kapadokija (Καππαδοκία)
Göreme 1 11 2004.jpg
Šalis: vidurinė Turkija
Tautos: Kapadokai
Valstybės: Hetitų imperija
Kapadokijos karalystė (332 m. pr. m. e. - 17 m.)
Miestai: Kaiseris
Anatolian regions.png

Hetitų imperija[taisyti | redaguoti kodą]

II tūkstantmetyje pr. m. e. Kapadokija buvo vadinama Hatti ir sudarė Hetitų valstybės branduolį. Čia gyveno hetitai, kurie vykdė užkariavimus į aplinkines šalis. Tūkstantmečio II pusėje jautėsi vis stipresnė luvių ir huritų kultūros įtaka.

Kapadokija po Hetitų Imperijos žlugimo[taisyti | redaguoti kodą]

Po Hetitų imperijos žlugimo visas regionas papuolė į krizę, ir šioje vietoje įsigalėjo vadinamieji neo-hetitai. Jie sukūrė daug smulkių karalysčių, kuriose greičiausiai buvo kalbama luvių kalba ir rašoma luvių hieroglifais.

Kelios stipriausios neo-hetitų karalystės Kapadokijoje buvo Tabalis, Karchemišas, Milidas, Gurgumas, Kumuhas.

Apie VI a. pr. m. e., augant Lydijai vakaruose, Kapadokija suiro į daugybes feodalinių kunigaikštysčių, regione prasidėjo anarchija.

Kapadokijos karalystė[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Kapadokijos karalystė.

Apie 540 m. pr. m. e. Achemenidų imperija užėmė Kapadokiją ir įsteigė to paties pavadinimo satrapiją. Joje buvo palikta nemaža autonomija, prasidėjo vietininkų satrapų dinastija, naujai konsolidavusi valdžią Kapadokijoje.

Atėjus Aleksandrui Makedoniečiui, Kapadokija parodė stiprų pasipriešinimą užkariautojams, ir nepakluso Aleksandro valdžiai. Tuo metu kapadokai iš persų didikų išsirinko sau nepriklausomą valdovą Ariaratą, ir šalyje 332 m. pr. m. e. pradėta nauja dinastija, sukurta Kapadokijos valstybė. Po Aleksandro mirties Ariaratidai išlaikė valdžią šalyje, nors kartkartėmis turėjo mokėti duoklę Seleukidams.

Romos imperija[taisyti | redaguoti kodą]

Pradėjus stiprėti Romos imperijos interesams Mažojoje Azijoje, Kapadokija palaikė jos pusę, padėdama kovoti prieš Pergamą, vėliau prieš Pontą.

93 m. pr. m. e. romėnams padedant, į Kapadokijos sostą sėdo Ariobarzanas, tačiau tais pat metais šalį užkariavo Tigranas, plėsdamas Armėniją. 63 m. pr. m. e. romėnai nugalėjo Pontą ir Armėniją, ir sugrąžino Ariobarzaną į sostą. Kapadokija išlaikė savarankiškumą iki 17 m., kai buvo galutinai prijungta prie Romos imperijos kaip Kapadokijos provincija.

Koordinatės:38°40′14″N 34°50′21″E / 38.67056°N 34.83917°E / 38.67056; 34.83917