Beniliuksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Beniliukso ekonominė sąjunga (Beniliuksas) – ekonominė sąjunga tarp trijų kaimyninių monarchijų : Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo, išsidėsčiusi šiaurės – Vakarų Europoje, tarp Prancūzijos ir Vokietijos, sudaryta 1948 m. Dažnai Beniliuksu vadinamos apskritai visos minėtos trys šalys (nebūtinai ekonomine prasme). Beniliukso ekonominė sutartis galioja iki 2010 m.

Pavadinimo kilmė[taisyti | redaguoti kodą]

Pavadinimas (Benelux) pasirinktas pagal sąjungą pasirašiusių šalių pavadinimus: België (Belgija) + Nederland (Nyderlandai) + Luxemburg (Liuksemburgas).

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Beniliukso ekonominė sąjungos (ol. Benelux Economische Unie, pranc. Union Economique Benelux) sutarties (pasirašyta 1944 m. , įsigaliojo 1958 m.) tikslas – laisvas darbo jėgos, kapitalo, prekių ir paslaugų judėjimas šiame regione. Beniliukso įkūrimas prisidėjo prie Europos Sajungos atsiradimo, nors tiesioginiai ES pirmtakai buvo sukurti anksčiau: Europos Anglių ir Plieno Sąjunga – 1951 m., Europos Ekonominė Bendrija – 1957 m. Visos trys Beniliukso šalys buvo tarp ES steigėjų, kartu su VFR, Prancūzija ir Italija.

Demografija[taisyti | redaguoti kodą]

Beniliukse gyvena apie 27 562 217 gyventojų ir užima apie 74 640 km² ploto. Tokiu būdu Beniliukso gyventojų tankumas yra 369 žm/kv.km.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Beniliuksas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka