Vikinomika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Vikinomika, vikiekonomika (wiki + ekonomika, angl. Wikinomics) – spietinė veiklos forma, greitai arba momentiškai apjungiant žmones ir panaudojant bei išnaudojant turimus išteklius saviorganizacijos būdu (dažniausiai – skubioms) problemoms spręsti: veiklos, sistemos (organizavimo, veikimo) principas, būdas.

Sąvoka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wiki havajiečių kalboje reiškia greitas. Ši sąvoka internete naudojama kaip greito bendradarbiavimo sinonimas.

Lietuviai rado konceptualų analogą – spiečius: spietinis verslas, spietinis ūkis, spietinė ekonomika ir t. t.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas pirmųjų vikinomikos sąvoką pradėjo naudoti bei vikinomikos koncepciją pagrindė Don Tapscott (g. 1947 m.) ir Anthony D. Williams, 2006 m. išleidę knygą „Vikinomika – kaip masinis bendradarbiavimas viską keičia“ (angl. Wikinomics – How Mass Collaboration Changes Everything), kurią savaitraštis „The Economist“ ir dienraštis „The Financial Times“ paskelbė metų knyga. Pasak „Times“, vikinomika – naujoji jėga, kuri suburia žmones kartu ir apjungia juos į milžiniškas kolektyvines „smegenis“. Vikinomikai formuotis padėjo sėkmingas tarptautinis laisvosios interneto enciklopedijos projektas Vikipedija, prie kurios kūrimo gali prisidėti kiekvienas.

Pamatiniai principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak Tapscott, vikinomika remiasi 4 pagrindinėmis idėjomis:

 • atvirumas – paprastai nėra „įėjimo“ barjerų (kaip, pvz., mokesčių, leidimų, griežtos tvarkos);
 • apsijungimas bendradarbiavimui, keitimuisi ištekliais (angl. peering);
 • dalinimasis ({{angl. sharing);
 • visuotinumas (veikimas „globaliai“).

Masinis bendradarbiavimas, pavyzdžiui, verslo srityje gali pasireikšti kaip vad. „išteklių perkėlimas“ (outsourcing), į (organizacijos, aplinkos) „išorę“ (out) iškeliant, perkeliant anksčiau (pvz., organizacijos) „viduje“ vykdytą veiklą, darbą, funkciją. Paslaugų srityje vikinominis modelis leidžia į vieną sistemą sujungti asmenų poreikių ir perteklinių išteklių, rezervų valdymą („taginimą“) arba sinchronizavimą realiuoju laiku į vieningą visumą, savotiškas „globaliąsias smegenis“, intelektą (apibūdinant psichologijos terminais – „kolektyvinę sąmonę“).

Taikymo sritys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikinomika gali būti pritaikoma pačiose įvairiausiose srityse. Vikinominis principas leidžia atvirai („atviro šaltinio“ principu, plačiau žr. open source) kurti, išplėsti, apjungiant į vieningą sistemą (visas sąsajas (interfeisus) apjungiančią sąsają) tokias sritis kaip, pavyzdžiui:

 • organizacijų (įmonių, įstaigų) organizavimas ir vadyba: apjungiant visas viešąsias valstybės valdymo funkcijas, taip pat diskusijas, jų reziumavimą, planavimą, dokumentų organizavimą;
 • balsavimas, vertinimas (reitingavimas)
 • teisėkūra, įstatymų leidyba, teisės aktų projektų rengimas (taip gali formuotis vad. „gyvoji konstitucija“)
 • komercija, prekyba (pvz., eBay tipo pardavimų aukcionai; analogiškai galima prekyba ne tik daiktais, bet ir paslaugomis)
 • barteriniai mainai (keitimasis, pvz., daiktais, paslaugomis ir informacija)
 • organizacijų (pvz., įmonių, įstaigų) katalogai
 • pažintys, socialiniai tinklai, žmonių (pvz., darbuotojų), darbo, išteklių paieška.
 • edukacija, pvz Viki Universitetas ir jo analogas Laisvasis Universitetas
 • kolektyvinė kūryba (knygų, enciklopedijų kūrimas, tobulinimas ir kt.).

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Remiantis Vikinomika buvo pradėta kurti (ir šiuo metu toliau plėtojama) Vikipedija, operacinė sistema „Linux“, „Apache“ serverių sistema, „MySpace“, „YouTube“, „Goldcorp“, Intelliviki, apskritai visa tinklaraštija („blogosfera“), kiti mažiau žinomi projektai, paremti „Open source“, atvirojo kodo principais, kuomet kūrinį, produktą gali ne tik kurti, bet ir nemokamai naudoti, jį tobulinti visi to norintys. Nors Vikinomika pradžioje buvo siejama su IT sritimi, kompiuterinių programų kūrimu ir internetu, tačiau dabar vikinominiai principai sėkmingai taikomi mokslo srityje (pvz., moksliniam bendradarbiavimui), gamyboje (pvz., chemijos pramonėje, šampūnų gamybai) ar švietimo srityje (kuriant vadovėlius, kitas mokymo priemones).

Vikinomika Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikinomika Lietuvoje kaip masinio bendradarbiavimo bei saviorganizacijos pavyzdys pasireiškė žiniatinklyje kai 2003 m. vasarį buvo pradėtas kurti laisvosios enciklopedijos Vikipedijos projektas lietuvių kalba.

Lietuviškame TED projekte 2008 m. vasarą buvo ruošiamas vikinomikai analogiškas atviro masinio bendradarbiavimo modelis; TED forume veikia speciali skiltis – „Bendradarbiavimo augimas“ (angl. Rise of collaboration). Vikinominius projektus plėtoja arba šioje srityje dirba tokios organizacijos kaip „Terra Media„, Žinių Ekonomikos Forumas, „Aristera Dexia“, Laisvasis universitetas (LUNI), „VRS Group" ir kt.

Vikinomika kaip veiklos modelis pirmą kartą viešai Lietuvoje buvo pristatytas 2009 m. sausio 29 d. LR Vyriausybės forume „Dialogas su Lietuva„.

Nuorodos, šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]