Išteklių perkėlimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Išteklių perkėlimas, dalinė ranga, laukosamda (angl. outsourcing) – masinio bendradarbiavimo forma, perkeliant į „išorę“ (out), iškeliant iš (organizacijos, terpės) „vidaus“ joje anksčiau vykdytą veiklą, darbą, funkciją. Išteklių perkėlimas ypač populiarus versle, pavyzdžiui, IT sektoriuje.

IT paslaugų pirkimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Informacinių technologijų (IT) paslaugų pirkimas (angl. IT outsourcing) iš specializuotos IT įmonės – tai IT ūkio valdymas (kompiuterinės bei programinės įrangos auditas, IT sistemų administravimas, kompiuterinės bei programinės įrangos aptarnavimas, priežiūra, tiekimas ir t. t.), užsisakant šias paslaugas iš išorės (Lietuvoje tokio pobūdžio paslaugas teikia Alna, ATEA, Blue Bridge, ServIT ir kt.) bei visiškai arba iš dalies atsisakant etatinių darbuotojų, prižiūrinčių IT ūkį.

Specializuotos IT įmonės paslaugomis naudotis tikslinga, siekiant sumažinti kaštus (išlaidas darbuotojo paieškoms, darbo vietai, jo darbo priemonėms, mokymams ir kvalifikacijos kėlimui, darbuotojo kontrolei ir pan.), sumažinti riziką likti be priežiūros, etatiniam darbuotojui susirgus, atostogaujant ar išėjus iš darbo, arba tiesiog neturint glaudžių santykių su įrangos tiekėjais.

Turėti išorinį IT skyrių naudinga, nes specializuotoje IT įmonėje dirba visų sričių praktika besiremiantys specialistai. Vienas dirbantis etatinis darbuotojas visų sričių išmanyti negali, todėl iškyla darbų atlikimo kokybės problema. Kai už IT ūkio priežiūros paslaugas numatytas abonentinis mokestis, IT įmonė suinteresuota paslaugas suteikti per kuo trumpesnį laiką bei skiria dėmesį, kad sutrikimų būtų kuo mažiau. Incidentai gali būti likviduojami tiek darbo vietoje, tiek nuotoliniu būdu. Jeigu gedimo per pageidaujamą laiką pašalinti nepavyksta, įrenginys keičiamas į alternatyvų, stengiantis nesutrikdyti kliento darbo. Taigi, naudojantis šia paslauga yra didesnė tikimybė užtikrinti sklandų darbą bei galimybė susikoncentruoti į savo veiklos sritį, nesukant galvos dėl trikdžių.

Išorinis IT skyrius, siekdamas būti konkurencingas kitų rinkos dalyvių atžvilgiu ir tapti geresne alternatyva, įmonėms sprendžiant, kurį – išorinį ar vidinį – IT skyrių vertingiau turėti, yra priverstas būti kuo lankstesnis ir patrauklesnis. Ši siekiamybė nulemia didesnį darbo našumą, paslaugų kokybę ir mažesnę kainą, lyginant su vidiniu IT skyriumi.

Svarstant, ar verta pirkti kompiuterines paslaugas, iškyla duomenų saugumo klausimas. Stengiantis maksimaliai apsaugoti konfidencialią informaciją, gali būti ne tik pasirašomos griežtos atsakomybės sutartys, bet ir konkrečiai organizacijai priskiriamas specialistas. Taip sumažinamas priėjimas prie slapto pobūdžio informacijos ir palengvinama komunikacija tarp kliento ir įmonės, tampa aiškesnė atsakomybė.