UAB Fermentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Thermo Fisher Scientific Baltics
Forma Uždaroji akcinė bendrovė
Pramonė Biotechnologijos
Įkurta 1995 m.
Centrinė būstinė Vilnius, Lietuva
Aptarnaujama teritorija Pasauliniu mastu
Svarbiausi darbuotojai Algimantas Markauskas (generalinis direktorius)
Produktai molekulinės biologijos produktai
Pajamos >100 mln. eurų (2015)
Darbuotojų 629 (2015) [1]
Tinklalapis www.thermofisher.lt

UAB „Fermentas”, dabar UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“, yra Thermo Fisher Scientific, didžiausios pasaulio bendrovės, teikiančios produktus ir paslaugas mokslui, dukterinė įmonė Lietuvoje. Įmonė kuria ir gamina molekulinės biologijos produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Fermento“ ištakos siekia moderniosios biotechnologijos pradžia Lietuvoje, kai 1975 m. Vilniuje buvo įsteigtas Sąjunginis taikomosios enzimologijos mokslinio tyrimo institutas (dabar – Biotechnologijos institutas).

1994 m. iš Instituto Molekulinės biologijos centro įsteigta individuali molekulinės biologijos instrumentų įmonė. Ji 1995 m. sausio 6 d. tapo akcine bendrove „Fermentas“.

Nuo 2002 m. „Fermentas“ yra uždaroji akcinė bendrovė[2].

Bendrovė produktus į užsienį pradėjo tiekti dar 1983 m., tačiau iki pat 1991 m. užsienio kompanijos juos pirkdavo ir toliau platindavo jau su savo etiketėmis.

1991 m. produktai pradėti pardavinėti tarptautinėje rinkoje su „Fermento“ prekės ženklu. Tais pačiai metais pradėtas kurti ir pasaulinis produktų platinimo tinklas (2006 m. baigtas formuoti tinklas apėmė 70 pasaulio šalių).

1993 m. įsteigta bendra kompanija Vokietijoje, 1996 m. – JAV ir Kanadoje.

Siekiant konsoliduoti tarptautinį verslą, 2002 m. Kanadoje įkurtas tarptautinis koncernas „Fermentas International“ [3].

2009 m. Kinijoje įkurta pavaldžioji įmonė „Fermentas China“, kuri yra atsakinga už produktų platinimą visoje Kinijoje [4].

2010 m. koncernas „Fermentas International“ ir JAV bendrovė „Thermo Fisher Scientific“ pasirašė susitarimą, pagal kurį JAV kompanija įsigijo 100 proc. „Fermentas International“ akcijų. „Fermentas“ tapo kompanijos „Thermo Fisher Scientific“ Analitinių technologijų padalinio dalimi [5].

Nuo 2008 m. bendrovės generalinio direktoriaus pareigas eina Algimantas Markauskas, iki tol įmonei vadovavo prof. Viktoras Butkus[6].

Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2003 m. bendrovėje buvo įsteigtas Mokslinių tyrimų centras. Nuo 2003 m. bendrovės mokslo direktoriaus pareigas eina prof. Arvydas Janulaitis.

2008 m., prie jo prijungus eksperimentinės plėtros darbus vykdančius bendrovės padalinius, įsteigtas Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras (MTEPC).

2009 m. bendrovė į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą investavo beveik 7 mln. litų, MTEPC dirbo apie 80 mokslininkų ir tyrėjų.

MTEPC vykdo tikslinius fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą. Apie 30 proc. visų pasaulyje žinomų restrikcijos endonukleazių buvo atrasta ir ištirta būtent „Fermento“ bei Biotechnologijos instituto laboratorijose [7].

„Fermento“ mokslininkai pirmieji pasaulyje dirbtinai sukonstravo restrikcijos endonukleazę, kuri kerpa tik vieną DNR grandinę. Taip pat pirmą kartą pasaulyje buvo pakeistas restrikcijos endonukleazės specifiškumas, t. y. gebėjimas atpažinti tam tikrą, specifinę seką [8].

Gamyba ir produktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Thermo Fisher Scientific“ Lietuvos padalinys kuria, gamina ir pasaulio rinkose platina daugiau nei 760 produktų gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Šie produktai yra plačiai naudojami tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus.

99 proc. Vilniuje kuriamos produkcijos yra eksportuojama į 70 pasaulio šalių. Lietuvoje šiuos produktus naudoja šalies universitetai, mokslo institutai, medicinos ir diagnostikos įstaigos, veterinarijos, maisto, miško institutų tyrimų centrai ir biotechnologijos kompanijos.

2007 m. įrengusi kontroliuojamos aplinkos gamybos patalpas, bendrovė tapo pirmuoju pasaulyje molekulinės biologijos produktų kūrėju ir gamintoju, kuris visą gamybą perkėlė į geros gamybos praktikos standartus atitinkančias patalpas [9].

Darbuotojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Thermo Fisher Scientific“ Lietuvos padalinyje dirba daugiau nei 350 aukštos kvalifikacijos specialistų, tarp jų – 2 profesoriai ir 32 mokslų daktarai. „Thermo Fisher Scientific“ visame pasaulyje dirba apie 35 000 darbuotojų.

Bendrovė bendradarbiauja su šalies aukštojo mokslo įstaigomis, jos darbuotojai dalyvauja mokymo programų ruošime, skaito paskaitas, vadovauja ir oponuoja studentų baigiamiesiems darbams, disertacijų rengimui.

Bendrovės kvietimu į Lietuvą 2003–2007 m. grižo ir šiuo metu bendrovės MTEPC dirba 6 mokslininkai, studijavę ir dirbę garsiuose JAV, Šveicarijos, Švedijos, Lenkijos mokslo centruose [10].

Bendrovės laboratorijose stažuojasi ir baigiamuosius darbus rengia studentai. Bendrovė bendradarbiauja su Vilniaus kolegija, kuri 2003 m. pradėjo rengti pirmuosius šalyje biotechnologijos specialistus su aukštuoju koleginiu išsilavinimu[11].

ISO standartai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1996 m. „Fermentas“ vienas pirmųjų iš molekulinės biologijos produktų gamintojų pasaulyje įsidiegė kokybės vadybos sistemą pagal ISO 9002 standartą. „Fermentas“ tapo ir apskritai pirmąja bendrove Lietuvoje, įsidiegusia šią ISO sistemą.

2003 m. bendrovė įsidiegė ISO 9001 kokybės vadybos ir ISO 14001 aplinkos apsaugos vadybos standartus [12].

Įvertinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose bendrovė pripažinta Metų aplinkosaugos įmone [13].

2009 m. LR ūkio ministras, įvertindamas inovacijų diegimą, bendrovei įteikė medalį „Už nuopelnus verslui“ [14].

2008 m. pirmą kartą Lietuvoje organizuotuose Gerbiamiausios įmonės rinkimuose bendrovė buvo pripažinta socialiai atsakingiausia šalies įmone. Jai taip pat įteiktas lyderystės apdovanojimas už bendrovės viziją, reputaciją, vadovavimą ir strateginius sprendimus [15].

2007 m. pelnytas „LT tapatybės“ apdovanojimas už Lietuvos įvaizdžio gerinimą pasaulyje verslo srityje (įteikė LR Prezidentas Valdas Adamkus)[16].

2004 m. įteiktas Metų žinių ekonomikos įmonės apdovanojimas už nuolatinį žinių kūrimą ir sklaidą, rezultatyvų bendradarbiavimą su mokslo įstaigomis bei aktyvų visuomeninį darbą skatinant žinių ekonomikos plėtrą Lietuvoje [17].

2001 m. Lietuvos pramonininkų konfederacija bendrovei suteikė „Lietuvos geriausios metų eksportuotojos“ apdovanojimą [18].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]