Pereiti prie turinio

Tool

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tool

„Tool“ koncerto metu, 2022 m.
Biografija
KilmėLos Andželas, Kalifornija, JAV
Žanrai
Aktyvumo metai1990-dabar
Įrašų kompanija
  • Tool Dissectional
  • Volcano
  • Zoo
  • RCA
Svetainėwww.toolband.com
Nariai
Maynard James Keenan
Adam Jones
Danny Carey
Justin Chancellor
Buvę nariai
Paul D'Amour

Toolamerikiečių grupė, jie susibūrė 1990 metais Los Andžele, kai būgnininkas Danny Carey prisijungė prie kaimynystėje repetuojančių, dainininko Maynard James Keenan, gitaristo Adam Jones ir bosisto Paul d‘Amour. Šis apsisprendimas tapo sėkmingu šuoliu į priekį, kai grupės muzika tapo tamsiu, šiek tiek neaiškiu, pretenzingame metaliniame pogrindyje sklindančiu menu. Jų muzikiniam skoniui įtaką darė King Crimson, Led Zeppelin, Pink Floyd, Rush, Dream Theater ir ankstyvoji YES kūryba. Savo ruožtu Tool turėjo įtakos daugeliui kitų, ne mažiau autoritetingų grupių.

Devintajame dešimtmetyje būsimieji TOOL nariai, gitaristas/bosistas Paul d‘Amour, būgnininkas Danny Carey, gitaristas Adam Jones ir vokalistas Maynard James Keenan atsitiktinai persikėlė į Los Andželą; d‘Amour ir Jones norėjo įsitraukti į kino industriją, D. Carey jau buvo profesionalus su grupėmis Carole King, Pigmy Love Circus ir Green Jelly grojęs būgnininkas. M. J. Keenan kartu su P. d‘Amour sukūrė savo grupę ir pradėjo būgnininko paieškas. Pirmasis prie tolesnio grupės vystymosi prisidėjęs būgnininkas, M. J. Keenan mokyklos draugas Tom Morello. Tačiau vėliau jį pakeitė Danny Carey.

„Susipažinau su Adam per Tom Morello (tada jis grojo su Rage Against The Machine). Gyvenau greta Maynard. Niekada jų nesiklausiau. Pasidarė gaila, nes jie neturėjo galimybės pasirodyti viešumoje, todėl prisijungiau“ (Danny Carey).

TOOL'us tuoj pat pastebėjo. „Opiate“ (1992) – albumas, kurio pavadinimas pasiskolintas iš žymios Karlo Markso frazės: „Religija tai opijus liaudžiai“. Į naująjį šešių dainų EP buvo sudėtos ir kelios sunkiausios grupės parašytos dainos, tarp jų „Hush“ ir „Opiate“, kurios sulaukė išskirtinio dėmesio. Dainai „Hush“ Ken Andrews (vokalas/gitara) iš grupės Failure sukūrė klipą, kuriame grupės nariai, simboliškai protestuodami prieš cenzūrą, pasirodė nuogi su izoliacine juosta užklijuotomis burnomis. O kad klipas atitiktų Federalinės Komisijos reikalavimus, nariai savo genitalijas pridengė tėvus perspėjančiais lipdukais.

Greitai po „Opiate“ pasirodė pilnas albumas „Undertow“ (1993), nes tuo metu, kai grupė koncertavo kartu su Rollins Band, dainos naujam albumui jau buvo paruoštos. Galiausiai juos pakvietė sugroti „Lollapalooza“ festivalyje, tai garantavo albumui „Undertow“ populiarumą ir netrukus jis tapo auksiniu, o 2001 metų liepos 14 d. albumas patvirtintas kaip dvigubai platininis. 1994 metais išleistas singlas „Prison Sex“, o vėliau ir video klipas, sulaukė neigiamos kritikos. Kanados muzikinis kanalas „MuchMusic“ pavadino klipą vizualiai atstumiančiu, o „MTV“ išvis nutraukė jo transliavimą motyvuodama klipe nagrinėjamos, vaikui jautrios temos piktnaudžiavimu. Maynard James Keenan parašytuose žodžiuose aiškiai atsispindėjo vaikystės antipatija patėviui ir dainininkas to neslėpė duodamas interviu „MuchMusic“. Netrukus po to, kai grupė pradėjo įrašinėti savo antrąjį albumą, ją paliko bosistas P. d‘Amour. Tais pačiais (1995) metais jį pakeitė Justin Chancellor, buvęs Peach grupe narys, grupės su kuria TOOL anksčiau koncertavo Europoje.

Vos tik pasirodęs albumas „Ænima“ iškart užkliuvo, o tiksliau jo daina „Stinkfist“, todėl „MTV“ publikuodama video klipą Amerikoje, pervadino jį į „Track #1“. Radijo versijose dainai nukirpdavo pabaigą arba pakeisdavo jos tekstą. Tačiau fanai savo atsiliepimuose prašė, kad daina būtų grojama nepakeista. „Ænima“ – albumas – dedikacija satyrikui Bill Hicks, kuris mirė likus dviem su puse metų iki albumo pasirodymo. Kai kurie klipai su Hicks pasirodymais bei daug eskizų susijusių su psichotropinių narkotikų poveikiu ir bliaunančios avies garsas papildė albumus „Ænima“ ir „Undertow“. Titulinėje dainoje TOOL panaudo žodžius iš Bill Hicks piešinio, vaizduojančio jo antipatiją Los Andželui. Šis albumas pelnė grupei pirmąjį Grammy apdovanojimą. 1997-ųjų metų turo metu TOOL vėl dalyvavo „Lollapalooza“ festivalyje, tik šį kartą jau kaip pagrindinė renginio grupė. Spauda juos pasitiko negailėdama liaupsių. Tais pačiais metais „Volcano Records“ apkaltino TOOL kontrakto laužymu ir padavė grupę į teismą. Vėliau vyko apeliacinis teismas, bet nepavykus susitarti abi šalys liovėsi bylinėjusios ir sudarė naują sutartį. Visi teisiniai formalumai kiek užsitęsė, todėl kito albumo įrašus teko atidėti. Tuo metu M. J. Keenan kartu su ilgalaikiu TOOL gitarų techniku Billy Howerdel sukūrė naują grupę – A Perfect Circle.

Pasklido gandai apie neišvengiamą TOOL išsiskyrimą, bet jie greitai buvo paneigti kai 2000 metais pasirodė VHS/DVD/CD rinkinys „Salival“. Rinkinį papildė visiškai naujas kūrinys. „Merkaba“ – daina, kurią grupė grodavo tik gyvai, taip pat Led Zeppelin koveris „No Quarter“, Peach koveris „You Lied“, bei naujai sugrota ir labai populiari tarp fanų tapusi dainos „Pushit“ versija. DVD sudarė video klipai „Stinkfist“, „Ænima“, „Prison Sex“, „Sober“ ir „Hush“ iš „Opiate“ EP.

Nauja gandų banga užklupo grupę, kai ši anonsavo sekantį albumą. Netrukus po failų paieškos sistemas pasklido albumas „Systema Encephale“, kartu su juo, paslaptingi ir sunkiai suprantami dainų pavadinimai: „Numbereft“, „Encephatalis“, „Musick“, ir „Coellacus“. Tik vėliau paaiškėjo, kad tikrasis albumo pavadinimas – „Lateralus“, o „Systema Encephale“ tėra fikcija, maža gudrybė siekiant apgauti patiklius „Napster“ vartotojus. Vidutinis „Lateralus“ dainų ilgis siekė šešias minutes. Jos buvo griozdiškos, netgi ambicingiausiems radijo laidų vedėjams, o video klipas „Parabola“ tęsėsi iki tol negirdėtą ilgą laiko tarpą. Dešimt su puse minutės, atrodė, kad jis iš anksto pasmerktas nei kart nepasirodyti nei per vieną muzikinį kanalą.

Vis dėlto albumą pripažino visame pasaulyje, per pimąją savaitę jis užkopė į pirmają „Billboard Top 200“ vietą. O „Schism“ pelnė geriausios metalo dainos Grammy apdovanojimą. Po užsitęsusio 20012002 metų turo ir minituro kartu su King Crimson M. J. Keenan atsidavė "A Perfect Circle" muzikinei veiklai. Tuo metu kiti grupės nariai išleido išskirtinį interviu su grupės fanklubu ir kelis naujus įrašus. Taip pat specialų, keturių diskų, autografais pagražintą, albumo „Lateralus“ tiražą, papildytą trimis šimtais nuotraukų. 2005 metų pabaigoje prekyboje pasirodė du DVD su singlais „Schism“ ir „Parabola“, kiekvieno jų video klipais su komentarais, bei Brian Williams (Lustmord) padarytais remiksais.

Po dar vienos pauzės M. J. Keenan prisijungė prie grupės draugų ir pradėjo naujo albumo įrašus. Paaiškėjo, kad naujam TOOL darbui įtakos turėjo Fantomas ir Meshuggah muzika, mat su šiomis grupėmis TOOL koncertavo pristatydama „Lateralus“. Eilinį kartą gandai nepasitvirtino, kai oficialiame savo puslapyje grupė paskelbė albumo pavadinimą – „10000 Days“.

Sudėtingi, dinamiški ir dažnai besikeičiantys ritmai, vaiduokliškas vokalo žaismas bei filosofijos, psichologijos netgi evoliucijos teorijos temomis persisunkę tekstai. Tai kelias vedantis į pseudofilosofinį pažinimą. Grynai eksperimentinis stilius sunkiai randa vietą tarp kitų, labiau tradicinių muzikos žanrų. Dažniausiai TOOL charakterizuojama, kaip alternatyviojo metalo grupė, o jų kūryba klaidingai lyginama su Jane's Addiction, Rage Against The Machine, Faith No More ir kt. Daugiapakopis, kūriniuose vyraujantis disonansas, labiau būdingas progresyviajam rokui, tačiau progresyviojo roko atstove grupės nepavadinsi, kaip ir džiazroko, bei juo labiau Trip-hopo. Atrodo, kad muzikos žanrų teorija yra per siaura, o kartais net beprasmė. Nesiginčijama tik dėl vieno – TOOL yra neabejotina roko kultūros dalis.

Dabartiniai nariai

  • Maynard James Keenan – vokalas (1990–dabar)
  • Adam Jones – gitara (1990–dabar)
  • Danny Carey – būgnai, perkusija (1990–dabar), elektronika (1995–dabar)
  • Justin Chancellor – bosinė gitara (1995–dabar)

Buvę nariai

  • Paul D'Amour – bosinė gitara (1990–1995)
Daina Režisierius Išleista Pastabos
„Hush“ 1992 Dažnai manoma, kad šio klipo režisierius yra Ken Andrew. Ši informacija neteisinga.
„Sober“ Adam Jones, Fred Stuhr 1993
„Prison Sex“ Adam Jones 1994 „Prison Sex“ buvo pašalinta iš MTV klipų sąrašo, nes buvo manoma, kad šis klipas yra „per daug vaizdingas ir įžeidžiantis.“ Ken Andrew redagavo „Prison Sex“ klipą.
„Stinkfist“ Adam Jones 1996
„Ænema“ Adam Jones 1997
„Ænema (Necenzūruota)“ Adam Jones 2000 Perkurta albumui Salival.
„Schism“ Adam Jones 2001
„Parabola“ Adam Jones 2002 „Parabola“ klipe pasirodo Tricky.
„Vicarious“ Adam Jones 2007