Tiksės vienuolynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Tiksės vienuolynas

Tiksės vienuolynas – Tibeto budistų vienuolynas (gompa), esantis Ladake (Indija, Džamu ir Kašmyras), Tiksės kaime, 19 km į rytus nuo Leho. Priklauso Gelugpos mokyklai. Tai didžiausia gompa vidurio Ladake, savo architektūra primenanti Potalos rūmus. Vienuolynas stovi 3600 m aukštyje, ant kalvos, Indo slėnio atšlaitėje.

Tiksės vienuolyną XV a. vid. įkūrė Paldenas Cangpo – Šerabo Cangpo, kuris Gelugpos įkūrėjo Džė Congkhapos siųstas skleisti mokymo į Ladaką, mokinys. Kartu su Hemiso vienuolynu jis tapo įtakingiausiu vienuolynas Ladake. Tiksės vienuolynui priklauso 25 kaimai.

Vienuolynas 12 aukštų, su priestatu moterimis vienuolėms. Susirinkimų rūmuose pavaizduotas Buda apsuptas bodhisatvų (Mandžušrio ir Maitrėjos), taip pat 11-galvis Avalokitešvara su Padmasambhava bei Mahakalos ir Dukaro freskos. Ten taip pat saugomi 225 tandžūro tomai. Yra atskira šventykla Tarai, 1980 m. pristatyta Maitrėjos šventykla. Ant gompos viršaus išstatytos 9 stūpos.

Tiksės vienuolyne spalį–lapkritį švenčiama Gustoro šventė. Jos metu atliekamas apeiginis čamo šokis. Kitų švenčių metu kuriamos smėlio mandalos. Kas rytą, 7 valandą, viešai atliekamos sūtros. Vienuolyne gyvena ~60 vienuolių.