Pereiti prie turinio

The Last of Us

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
The Last of Us
Kūrėjas Naughty Dog
Leidėjas Sony Computer Entertainment
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 2013 m. birželio 14 d.
Žanras (-ai) išlikimo siaubas, veiksmo
Režimas Vieno žaidėjo
Reitingai ESRB: Mature 17+
Platforma PlayStation 3,
PlayStation 4
Versija
Variklis
Platinimas Blu-ray
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas
Kitos dalys
Oficiali svetainė

The Last of Us (liet. Paskutinieji iš mūsų) – 2013 m. postapokaliptinis išlikimo siaubo, veiksmo kompiuterinis žaidimas, kurį sukūrė „Naughty Dog“ studija, platino „Sony Computer Entertainment“ išskirtinai „PlayStation“ konsolėms.

Žaidimas buvo komerciškai sėkmingas, užėmė 6 vietą tarp geriausiai parduodamų 2013 m. žaidimų ir aukščiausią tarp originalių žaidimų (geriau buvo parduoti tik frančizėms priklausantys žaidimai).[1] 2015 m. balandžio mėn. duomenimis žaidimo buvo parduota 8,32 mln. kopijų.[2][3] 2018 m. viduryje bendri žaidimo pardavimai PS3 ir PS4 konsolėms viršijo 17 mln. vnt.[4]

Žaidimas susilaukė labai teigiamo kritikų įvertinimo. Metacritic suvestinės duomenimis, vidutiniškai žaidimas kritikų įvertintas 95 balais iš 100.[5] „The Last of Us“ laimėjo daug apdovanojimų, tarp jų IGN už geriausią „PlayStation 3“ metų žaidimą[6], „Annie Awards“ už geriausią metų videožaidimo animaciją[7] ir 2014 m. BAFTA apdovanojimą už geriausią metų žaidimą.[8] 2014 m. žurnalas „Empire“ žaidimą „The Last of Us“ išrinko geriausiu visų laikų videožaidimu.[9]

Leidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie žaidimą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„The Last of Us“ yra 3D grafikos žaidimas išskirtinai Sony „PlayStation“ konsolėms. Pagrindinė žaidimo istorija yra žaidžiama vieno žaidėjo iš trečiojo asmens perspektyvos valdant vieną herojų (Džoelį, ir vėliau žaidime − Eli). Veiksmas vyksta 3D grafikos miestų aplinkoje postakopaliptiniame pasaulyje po grybelinės infekcijos įsisiautėjimo tarp žmonių, kuri didelę dalį jų pavertė pavojingais mutantais. Džoelio misija žaidime yra išvesti iš miesto 14 metų mergaitę Eli ir surasti grupę, pasivadinusią „Fireflies“ („jonvabaliai“), kuri galėtų Eli pagalba sukurti vakciną nuo pragaištingos infekcijos. Eli žaidime seka paskui Džoelį ir retais atvejais jam padeda. Yra sukurtų „modų“, leidžiančių žaisti keliems žaidėjams žaidimo kambariuose jungiantis į „medžiotojų“ ir „fireflies“ grupes, bei kovojant šioms grupėms tarpusavyje.

Didesnioji žaidimo veiksmo dalis vyksta herojui (Džoeliui arba Eli) slapstantis tarp apleistų namų sienų ir kovojant su infekuotaisiais bei JAV pasklidusiomis banditų gaujomis. Siužetas atskleidžiamas video intarpuose, kuriuose Džoelis ir Eli kalbasi su sutiktais žmonėmis arba tarpusavyje. Džoelio ir Eli tarpusavio pašnekesius galima aktyvuoti priverstinai mygtuko pagalba. Žaidimo eigoje Džoelis randa ginklų, kuriuos galima suskirstyti į 3 grupes: tolimojo (snaiperio), vidutinio ir artimojo nuotolio. Iš įvairių randamų objektų Džoelis gali susikurti naujų kovos priemonių arba pasitobulinti ginklus. Pavyzdžiui, iš cukraus ir sprogmenų pasigaminti dūminį užtaisą. Mėtydamas butelius arba plytas gali nukreipti dėmesį arba apsvaiginti priešininką. Sėlindamas ir nepastebėtas priėjęs gali pasmaugti priešininką, atakuoti jį metaline lazda ar peiliu. Įvairūs objektai randami naršant po apleistų namų kambarius. Tamsiose vietose herojai gali pasišviesti žibintuvėliu. Žaidime yra keletas infekuotų monstrų rūšių, priklausomai nuo to, kiek pažengusi infekcijos sukelta mutacija.

Žaidimo kadras − Džoelis viename iš sugriautų miestų

Žaidime yra RPG žanro elementų. Pavyzdžiui, Džoelis gali pasitobulinti klausą ir išgirsti priešininkų judesį iš toliau arba išmokti numesti molotovo kokteilį tolimesniu atstumu nei žaidimo pradžioje. Atitinkamai, galima tobulintis ginklus, jų taiklumą, šūvio žalą, užtaisymo greitį ir pan. Žaidime galima rinkti trofėjus: komiksus, kuriuos skaito Eli, „Fireflies“ pakabukus, kuriuos paliko žuvę šios organizacijos nariai. Taip pat randami įvairūs artefaktai, kuriuos apleistuose pastatuose paliko žmonės: užrašai, įvairios smulkmenos. „Gyvybės“ rezervai atstatomi herojui naudojant gydymo porcijas. Žaidime herojus negali nušauti draugiško veikėjo ar jį sužeisti.

Patekimai į kai kurias žaidimo vietoves galimi sprendžiant nesudėtingus galvosūkius: randant ir pernešant kopėčias, perstūmiant plaukiojančius padėklus ir pan. Savo ekipuotę Džoelis ir Eli nuolat nešioja kuprinėse ant nugaros. Tik tam tikrose vietose, prie rasto stalo, herojai gali tobulintis ginklus, maišyti porcijas.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas prasideda 2013 m., kai JAV pasklinda Cordyceps parazitinio grybo infekcija. Kariuomenė siekia izoliuoti infekuotuosius ir sudaryti saugos zonas sveikiesiems. Džoelis kartu su broliu Tomiu ir dukterimi Sara bando pabėgti iš Ostino miesto Teksase, kuriame pasklinda infekcija ir kyla sumaištis, nes infekuotieji puola sveikuosius. Pabėgimo metu Džoelio 12 metų duktė nušaunama kareivio.

Praeina 20 metų po įvykių Ostine. Infekcija pasklidusi pasaulyje, kurio didesnioji dalis virto griuvėsiais. Džoelis ir Tes užsiima nelegalia vaistų ir ginklų prekyba vienoje saugos zonų Bostono mieste, kurioje glaudžiasi sveiki žmonės. JAV yra susikūrusi maištininkų organizacija „Fireflies“ („jonvabaliai“), kurie kovoja su vyriausybės teroristiniu kovos aparatu. Šiai organizacijai vienu metu priklausė Džoelio brolis Tomis.

Mieste vyrauja smurtas. Per vieną aiškinimąsi dėl ginklų siuntos Džoelis ir Tes susipažįsta su „Fireflies“ Bostone lydere Marlyn, kuri jiems patiki išvesti iš miesto 14 metų mergaitę Ele, kuri buvo infekuota, tačiau yra labai atspari mutacijoms. Bandant išsprukti iš miesto Tes žūsta ir Džoeliui tenka vienam keliauti su Ele po JAV ir surasti „Fireflies“ grupę, kuri jiems padėtų. Jis tikisi savo brolio Tomio pagalbos...

The Last of Us: Left Behind[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„The Last of Us: Left Behind“ (liet. Paskutinieji iš mūsų: palikti užnugaryje) yra žaidimo „The Last of Us“ plėtinys, išleistas 2014 m. vasario 14 d. ir Metacritic suvestinės duomenimis vidutiniškai kritikų įvertintas 88 balais iš 100.[12] Jame pasakojama žaidimo priešistorė apie Ele ir jos mokslų draugės Raile (kelis kart minimos pagrindiniame žaidime) nuotykius iki Ele sutinkant Džoelį. Žaidimo valdymas vykdomas su Ele ir prasideda „The Last of Us“ epizode susižeidus Džoeliui. Ele ieškant vaistų Džoeliui veiksmą keičia jos prisiminimai apie įvykius iš praeities. Šiame plėtinyje yra įvesta keletas naujovių: galimybė pasirinkti dialoguose atsakymų variantą iš kelių ir galimybė suvesti infekuotuosius ir banditų gaujas kovoti tarpusavyje.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. www.thefiscaltimes.com
 2. vgchartz.com, tikrinta 2015 m. balandžio 9 d.
 3. vgchartz.com, tikrinta 2015 m. balandžio 9 d.
 4. polygon.com
 5. „metacritic.com“. Nuoroda tikrinta 2014 m. rugsėjo 18 d..
 6. ign.com
 7. annieawards.org
 8. awards.bafta.org
 9. empireonline.com
 10. allgame.com Archyvuota kopija 2014-11-14 iš Wayback Machine projekto.
 11. allgame.com Archyvuota kopija 2014-11-14 iš Wayback Machine projekto.
 12. „metacritic.com“. Nuoroda tikrinta 2014 m. rugsėjo 18 d..

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]