Skuodo muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 56°16′09″š. pl. 21°31′18″r. ilg. / 56.269168°š. pl. 21.521537°r. ilg. / 56.269168; 21.521537

Skuodo muziejus
Skuodo muziejus
Skuodo muziejus
Įkurtas 1991 m.
Vieta Skuodas, Šaulių g. 3
Vadovas (-ė) Aldona Ozolienė

Skuodo muziejus – krašto muziejus, įsikūręs buvusio Skuodo dvaro patalpose, Šaulių g. 3. Tai savivaldybės biudžetinė įstaiga, renkanti ir sauganti krašto kultūros istoriją ir paveldą atspindinčias muziejines vertybes. Greta plyti senoji miesto turgaus aikštė, parke stūkso buvusi rusų cerkvė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejininkytė Skuode turi senas tradicijas. Kraštotyrininkas, muziejininkas Juozas Petrulis prieškaryje rengė ekspedicijas po Žemaičių kraštą. Išliko jo dienoraščio įrašas, jog 1926 m. Skuode pažangaus jaunimo organizacija „Ratelis” organizavo muziejų, pavadintą Žemaičių muziejumi.[1] Čia buvo sukaupta apie 250 etnografijos, archeologijos ir kitų eksponatų. Vėliau muziejaus kolekciją ėmė globoti vietos progimnazija ir vadinosi Progimnazijos muziejumi. Manoma, kad saugotos vertybės vėliau galėjo žūti per karus, patyrė kitų negandų. Bandymų įkurti muziejų mieste būta ir vėliau. Įvairiems tikslams tarnavę kraštotyros ir panašūs muziejėliai ar kampeliai veikė miesto mokyklose, kai kuriose didesnėse įstaigose.

Šiuo metu veikiantis muziejus įsteigtas 1991 m. gruodžio 30 d. Skuodo rajono valdybos potvarkiu. Savo veiklą pradėjo ir duris pirmiesiems lankytojams atvėrė 1992 m. rugpjūčio mėnesį. Pirmasis vadovas buvo muziejininkas Evaldas Razgus, nuo 1997 m. – Irena Marcinkevičienė, 2002 m. – Aldona Ozolienė.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejus turi sukaupęs apie 16 tūkst. eksponatų, tarp kurių daugiausiai etnografinių, istorinių, tautodailės eksponatų. Archeologinė ekspozicija turtinga radinių iš Apuolės, Klaišių ir kitų krašto piliakalnių ir kapinynų. Eksponatų fonde saugomos išeivijos lietuvių dovanos: Danos Binkis dovanotos jos tėvo L. Bertašiaus 1920–1930 m. Skuodo miesto fotografijos ir medaliai, Magdalenos Birutės Stankūnienės (1925-2017) iš Čikagos paveikslų kolekcija.

Muziejuje veikia nuolatinės ekspozicijos: „Skuodo miesto formavimosi istorija", „Žemaitiška troba", „Skuodo sportinės veiklos istorija", „Senieji kaimo amatai ir moterų darbai". Nuolatinėse ekspozicijose vyksta edukaciniai užsiėmimai su mokiniais, jiems patrauklia forma pristatant krašto istoriją. Rengiamos proginės ekspozicijos ir parodos iš sukauptų muziejaus fondų. Parodose pristatomos tautodailės ir profesionaliojo meno kūrėjų darbai, dalyvaujant Skuodo kultūros ir švietimo įstaigoms, meno kolektyvams.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]