Skaidrumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Skaidri medžiaga ne tik praleidžia šviesą, bet ir leidžia matyti vaizdą
Pusskaidris gipso kristalas
Kitos reikšmės – Skaidrumas (teisė), Skaidrumas (socialiniai mokslai).

Skaidrumas, kitaip dar permatomumas (angl. transparency) – medžiagos savybė praleisti šviesą ir išsklaidyti tik nežymią praeinančios šviesos dalį. Dėl šios savybės daiktai per medžiagą yra aiškiai įžiūrimi, todėl ši savybė dar vadinama permatomumu.

Visiškas šviesos nepraleidimas – neskaidrumas (angl. opacity), tokia medžiaga – neskaidri. Medžiaga, kuri šviesą praleidžia, bet neleidžia matyti vaizdo iš anos pusės, yra pusskaidrė (angl. translucent).

Skaidrios ir pusskaidrės medžiagos gali būti bespalvės, kai praleidžia visą regimosios šviesos spektrą, ir su atspalviu ar spalvotos, kai praleidžia tik dalį šio spektro.

Skaidrios medžiagos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skaidrios medžiagos yra oras ir kitos dujos, daugelis skysčių (pvz., vanduo), daug stiklo ir plastiko rūšių. Spalvotumą skaidrioms medžiagoms gali suteikti ištirpusios molekulės (pvz., metalų oksidai spalvotame stikle) ar smulkios spalvotos neskaidrios dalelės (dūmų dalelės ore). Kai tokių dalelių daug, medžiaga gali pasidaryti neskaidri, pvz., tiršti dūmai.

Skaidrios medžiagos naudojamos:

  • lęšiams ir kitokiems šviesą laužiantiems elementams (pvz., veidrodžiams) gaminti.
  • filtrams, turintiems praleisti tik tam tikros spalvos šviesą
  • langams, skaidrioms pakuotėms ir kitokiems įtaisams, kurie turi praleisti šviesą, gaminti
  • dekoratyviniams elementams, kurie turi žėrėti praleidžiama šviesa ar praleisti tik vienos ar kitos spalvos šviesą.

Kitoks skaidrumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skaidrumo sąvoka kilusi iš skaidrumo regimajai šviesai apibūdinimo, tačiau naudojama ir apibūdinant medžiagų gebėjimą praleisti kitokią spinduliuotę ar kitokias bangas. Pvz., žmogaus kūno raumenys yra skaidrūs rentgeno spinduliams. Technikoje naudojamos radijo bangoms skaidrios medžiagos (pvz., aviacijoje radiolokatorių gaubtams gaminti), dalis medžiagų gali būti vadinamos akustiškai skaidriomis, jei gerai praleidžia garsą.

Visiškas skaidrumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visišku skaidrumu elektromagnetinėms bangoms pasižymi tik vakuumas, kadangi bet kuri medžiaga bent kažkiek ir bent kažkurios spektro dalis bangas sugeria.