Langas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bažnyčios langas. Stikliniai vitražai

Langas – įstiklinta anga sienoje, šviesai į pastato vidų patekti. Paprastai langai yra gaminami iš skaidraus stiklo arba stipraus skaidraus plastiko. Lango rėmas dažniausiai gaminamas iš įvairios rūšies medienos arba plastiko.

Stikliniai langai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikiniuose pastatuose langai būna pagaminti iš stiklo, kuris yra įrėmintas plastikiniu arba mediniu lango rėmu. Paprastai vienam langui naudojami du sluoksniai stiklo, tarp kurių paliekamas nedidelis oro tarpas, kuris sulaiko šilumą. Pietų šalyse, priklausomai nuo klimato sąlygų, gali būti naudojami viensluoksniai langai arba langai be įstiklinimo.

Klaipėda. Namo langų konstrukcija

Plastikiai langai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Polivinilchloridas (dažniausiai naudojamas trumpinys PVC) plačiai naudojamas plastikinių langų gamyboje. PVC istorija prasidėjo Vokietijoje, kiek daugiau kaip prieš šimtmetį. Tuo metu vienas vokiečių mokslininkas bandymo metu išgavo vinilo chloridą. Jis buvo išgautas reaguojant acetilenui su druskos rūgštimi. Pastarasis mokslininkas dirbo vienoje Vokietijos įmonių ir apie savo išradimą papasakojo viršininkui. Šis netruko gautą produktą patentuoti. Tačiau nutiko taip, kad iki patento galiojimo pabaigos jie taip ir nesurado, kur panaudoti patentuotąjį produktą.

Vėliau, 1926 metais, vinilo chloridą užpatentavo amerikiečiai bei sugalvojo puikų šios medžiagos panaudojimo būdą – plastikinių langų gamyboje.

Praėjus keliolikai metų, 1940 metais, ir Vokietijoje plastikiniai langai tapo įprastu reiškiniu bei sparčiai populiarėjo, o vėliau išplito Jungtinėje Karalystėje, dar vėliau ir kitose šalyse. 1979 metais įrengti pirmieji dvigubo stiklo plastikiniai langai.

Plastikinių langų savybės: Kaina. Plastikiniai langai dažniausiai pasirenkami dėl sąlyginai žemos jų kainos. Jie beveik dvigubai pigesni už medinius ir aliumininius langus. Paprasta priežiūra. Plastikinius langus labai lengva prižiūrėti, o ir priežiūra reikalinga minimali. Esminis priežiūros reikalavimas – kartą per metus sutepti apkaustus bei tarpines. Tuo tarpu jei palygintume su mediniais langais, tai pastarieji reikalauja ženklai daugiau priežiūros. Kas penkerius metus medinius langus reikia perdažyti. Tuo tarpu plastikinių langų spalva neblunka ir ryški bei sodri išlieka ilgą laiką. Medis – nuo aplinkos sąlygų priklausanti medžiaga. Keičiantis metų laikams, medis varžosi, o plastikas yra tvirtas bei stabilus ištisus metus. Sandarumas. Plastikiniai langai yra sandarūs ir puikiai izoliuota šilumą. Dėl savo šilumos savybių plastikiniai langai rinkoje sparčiai užėmė itin aukštas pozicijas. Nors mediniai langai dažnai įvardijami kaip šilti, tačiau jų šilumos rodikliai ženkliai atsilieka nuo plastikinių langų. Dizaino galimybės. Pirmieji plastikiniai langai buvo baltos spalvos. Tačiau dabar rinkoje vartotojams siūlomos itin plačios plastikinių langų dizaino pasirinkimo galimybės. Plati spalvų gama, norintiems medžio efekto – siūlomi medžio imitacijos plastikiniai langai. Forma taip pat gali būti bet kokia: tradiciniai keturkampiai, trikampio formos, trapecijos formos, apvalūs, arkiniai ir kt.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Commons-logo.svg

Vikiteka