Skaičiuotuvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Skaičiuotuvas (arba kalkuliatorius) – nedidelė nešiojama skaičiavimo mašina, naudojama skaičiavimams atlikti. Naujesniuose moksle ir technikoje naudojamuose kalkuliatoriuose, pasitelkus kompiuterinės algebros sistemas, galima atlikti simbolinius skaičiavimus, taip pat pertvarkyti ir spręsti lygtis.

Beveik visuose šiuolaikiniuose skaičiuotuvuose naudojami integriniai grandynai ir skystųjų kristalų ekranai, maitinami galvaniniais elementais ar saulės baterijomis.

„Casio Mini“, pagamintas 1972 m., vienas pirmųjų vartotojams prieinamų skaičiuotuvų

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1974 m. „Commodore SR36“
Grafinis skaičiuotuvas TI-89

Dar prieš atsirandant elektroniniams skaičiuotuvams, buvo juntamas nešiojamų skaičiavimo mašinų poreikis. Jam patenkinti buvo skirtos mechaninės skaičiavimo mašinos ir logaritminės liniuotės. Labiausiai paplitusios buvo paprastos mašinėlės, skirtos sudėčiai atlikti. Taip pat buvo naudojamos ir keturių veiksmų mašinėlės (sudėčiai, atimčiai, daugybai ir dalybai atlikti), tinkamos nešiotis rankinėje ar krepšyje.

Nešiojamų skaičiuotuvų pirmtakai buvo staliniai skaičiuotuvai, nepasižymėję gerai išvystytomis integralinėmis schemomis, todėl užėmė daugiau vietos.

Pirmąjį elektroninį delno dydžio skaičiuotuvą 1967 m. sukūrė amerikiečių kompanija „Texas Instruments“.[1] 1,5 kg sunkesnis šio modelio prototipas eksponuojamas Smithsonian insitute (JAV). Be to, šis modelis maitinamas elementais, tuo tarpu ankstesnėms skaičiavimo mašinoms reikėjo maitinimo iš elektros lizdo. Pirmuosius komerciniais tikslais pardavinėjamus skaičiuotuvus 19691970 m. pradėjo gaminti japonų kompanijos „Compucorp“, „Sharp“ ir „Canon“. JAV kompanija „Intel“ japonų firmai „Busicom“ sukūrė pirmąjį mikroprocesoriųIntel 4004“, pradėtą pardavinėti 1971 m. ir naudotą modelyje „Busicom 141-PF“. Pirmuoju daugumai vartotojų įperkamu skaičiuotuvu laikomas 1972 m. pardavinėti pradėtas „Casio Mini“.[2] 1972 m. „Texas Instruments“ pristatė skaičiuotuvą SR 10 su mikroprocesoriumi TMS1000, šiuo skaičiuotuvu buvo galima atlikti ne vien tik pagrindinius aritmetinius veiksmus. 1971 m. amerikiečių firma „Bowmar“ pagamino pirmąjį JAV parduodamą skaičiuotuvą „Bowmar 901B“ su aštuonių skaitmenų raudonu LED ekranėliu ir keturiomis funkcijomis. Šis modelis buvo pardavinėjamas už 240 JAV dolerių kainą. 1976 m. „Bowmar“ sustabdė savo veiklą.

1972 m. pasirodė amerikiečių firmos „Hewlett-Packard“ skaičiuotuvas HP-35 – pirmasis modelis su trigonometrinėmis, logaritminėmis ir laipsninėmis funkcijomis. Šis modelis susilaukė nemenko pasisekimo ir išstūmė iki tol plačiai naudotas logaritmines liniuotes. Vienas iš modelio kūrėjų buvo Styvas Vozniakas, po kelerių metų įkūręs „Apple“ kompaniją ir ženkliai prisidėjęs prie asmeninio kompiuterio kūrimo.

Nuo 1974 m. „Hewlett-Packard“ ir „Texas Instruments“ kuria ir programuojamus skaičiuotuvus. 9-ojo dešimtmečio pradžioje rinkoje pasirodė pirmieji grafiniai skaičiuotuvai.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Mathias Gerlach: Meilenstein: Taschenrechner. In: Chip Nr. 3/2016, S. 86

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]