Scientologija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Scientologijos centras Los Andžele, Holivudo bulvare

Scientologija (angl. scientology) – amerikiečių mokslinės fantastikos rašytojo L. Ron Hubbard (1911–1986) mokymo ir susijusių organizacijų visuma.

Scientologiją L. Ron Hubbardas sukūrė kaip pagalbos sau filosofiją. 1953 m. L. Ron Hubbard scientologiją apibūdino kaip „taikomąją religinę filosofiją“. Su scientologija glaudžiai susijusios tokios organizacijos kaip Scientologijos bažnyčia, Narkonon, Kriminon, Hubbard’o humanitarinis centras, Tarptautinis detoksikacijos centras.

Scientologijos deklaruojamas tikslas yra reabilituoti tetaną (žmogaus „Aš“) ir taip atgauti pirminę „visiškos laisvės“ būklę.

Statusas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įvairiose šalyse turi skirtingą statusą.

JAV, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Vengrijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Taivane scientologija pripažinta religine bendruomene, arba veikia kaip visuomeninė organizacija.

Lietuvoje veikia kaip visuomeninė organizacija, religinės bendruomenės statuso neturi.

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Scientologija yra taikomoji religinė filosofija, o Scientologijos bažnyčia – scientologų religinė bendruomenė.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Organizacija turi hierarchinę struktūrą.

Kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal scientologijos kritikų apibrėžimą – tai eklektiško pobūdžio sekta, bandanti vaizduoti naują filosofijos, psichologijos pakraipą, „supermokslą“ (žr. žodžio „scientologija“ semantiką).

Įtraukimo metodai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nauji nariai dažniausiai įtraukiami į sektą, siūlant praeiti „psichologinį“ testą, skirtą tariamoms psichologinėms ir pan. problemoms atrasti. Užpildydami šį testą, žmonės suteikia sektai pakankamai didelį kiekį asmeninės informacijos, kad sekta galėtų pradėti jais manipuliuoti, įtraukti į savo veiklą, panaudojant „auditingo“ metodus. Sektos narių hierarchija pagrįsta žiniomis, kurias įgyti gali atitinkamus pinigus sumokėję sektos nariai. Aukštesnio lygio žinios kainuoja daugiau, tačiau sektos nariai, jas įgiję, ilgainiui gauna teisę mokyti žemesnio lygio narius bei jiems perpardavinėti nupirktas žinias. Todėl, skirtingai nuo daugelio kitų sektų, šioje seniausi sektos nariai būna suinteresuojami dar ir finansiškai. Tam, kad senesni nariai neturėtų galimybės pasitraukti, jie dažnai įtraukiami į nusikalstamą veiklą ir paskui, esant reikalui, šantažuojami.

Scientologų kova su kritikais[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Scientologų sekta yra įvaldžiusi visas šiuolaikines teisės bei žiniasklaidos poveikio metodikas. Itin aktyviai naudoja teismus, siekdama išstumti savo priešus (dažniausiai – naudodamasi Autorių teisių įstatymais), taip pat – žurnalistus, siekdama įtikinti visuomenę scientologijos, dianetikos ir pan. pagrįstumu, paneigti savo sektantiškumą ir pan. Sektos atstovai skelbia, kad sekta kovoja už religinę laisvę, yra įvairių tarptautinių organizacijų dalyvė, pripažinta daugelyje valstybių, ir pan.; neigiami sektos vertinimai ar nusikalstamos veiklos faktai bandomi pateikti kaip nepatikimi ir t. t. Skirtingai nuo daugumos kitų sektų, itin aktyviai naudojasi Internetu bei kitomis moderniomis technologijomis. Daugeliu atvejų sekta į savo veiklą bando įtraukti politikus, dažnai – netiesiogiai, paveikdama politikų šeimų narius. Sektos priešininkus scientologai dažniausiai bando pavaizduoti kaip nusikaltėlius, įvairiais būdais bando juos diskredituoti, esant galimybei – šantažuoja. Žmonės, padedantys sektos nariams ištrūkti ir pasislėpti nuo sektos persekiojimo, kartais būna skundžiami policijai kaip žmonių grobikai ir panašiai.
1977 metais scientologų ofisuose atliktos kratos atskleidė jų ruoštą kovą prieš CSI-COP (Committee for the Scientific Investigation of Claims of the Paranormal, organizacija, kovojanti prieš šarlatanus, pseudomokslus ir šių dienų mitus). Jos dalis buvo ir CSI-COP diskreditavimo planas padirbinėjant CŽV dokumentus. FTB konfiskuoti dokumentai įrodo scientologų ketinimus paskleisti gandus, esą CSI-COP tėra CŽV padalinys. 2002 m. scientologai kopijavimo teisių pažeidimų pagrindu reikalavo, kad Google paieškos sistema nerodytų įvairių svetainių, kritikuojančių šią religiją. Google sutiko su jų reikalavimais ir jas pašalino.[1] Vėliau jos buvo grąžintos.

Susidūrimai su teisėsauga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 1978 m. Prancūzijoje L. R. Haberdas ir dar 3 sektos nariai už akių nuteisti dėl apgaulės.
  • 1980 m. JAV L. R. Haberdo žmona Mary Sue Hubbard ir 11 kitų sektos vadovų buvo nuteisti dėl įsilaužimo ir valstybinių dokumentų grobimo, klastojimo bei trukdymo teisingumui.
  • 1988 m. Ispanijoje Heber Jentzsch (vienas iš sektos vadovų Ispanijoje) bei kažkiek kitų sektos narių buvo suimti dėl sukčiavimo.
  • 1989 m. JAV sekta pripažinta kalta dėl dvasinės prievartos, taikytos prieš buvusį sektos narį Larry Wollersheim ir nubausta 2,5 milijono dolerių bauda.
  • 1992 m. Kanadoje sekta, kartu su trimis jos nariais, pripažinta kalta dėl valstybinių dokumentų vagystės.
  • 1994 m. JAV sektos atstovė Helena Kobrin buvo nubausta 17 775 dolerių bauda dėl piktybinio bylinėjimosi ir teismų panaudojimo kovai prieš sektos kritikus.
  • 1996 m. Prancūzijoje vienas iš sektos vadovų buvo nuteistas dėl sektos nario Patrice Vic nužudymo, atlikto kaip prievartinė savižudybė, 12 kitų sektos narių nuteisti dėl sukčiavimo, bandymo paveikti liudininkus ir pan.
  • 1997 m. Italijoje 29 scientologai buvo nuteisti dėl nusikalstamos organizacijos sukūrimo.
  • 1998 m. Atėnuose (Graikija) scientologų organizacija buvo uždrausta dėl teisinių veiklos pažeidimų.
  • 1999 m. Graikijoje 15 scientologų buvo nuteisti dėl neteisėto politikų sekimo.

Veiklos Lietuvoje kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje sekta veikia nuo XX a. 9-tojo dešimtmečio pabaigos. Žinoma, kad į savo veiklą buvo įtraukusi dalį Lietuvos mokslų akademijos ir „Žinijos“ draugijos narių, kuriais pasinaudodama, spausdino straipsnius mokslų akademijos leidiniuose („Mokslas ir gyvenimas“). Nusikalstamoms organizacijoms nėra priskirta.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]