Savivaldybių politinė sistema
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Savivaldybių politinė sistema – politinių partijų ir organizacijų struktūra, veikianti Lietuvos Respublikos savivaldybėse.
Politinės sistemos formavimasis
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Savivaldybių partinė struktūra praktiškai susiformavo per 1995 m. savivaldybių rinkimų kampaniją ir tik iš dalies atitiko valstybės politinę sistemą. Rinkimai įvyko vadovaujantis 1992 m. spalio 25 d. Konstitucijos nuostatomis, 1994 m. liepos 7 d. Vietos savivaldos įstatymu ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu. Šie teisės aktai, taip pat Politinių partijų įstatymas leido steigtis partijoms, savo veikla neapimančioms visos respublikos teritorijos. Pakako turėti 400 narių, norint užregistruoti politinę partiją, o politinei organizacijai įsteigti buvo būtina tik jos registracija Teisingumo ministerijoje.
Tačiau teisės aktai nenumatė galimybės steigtis vietinėms, savo veikla apimančioms tik vienos savivaldybės teritoriją, ar regioninėms, veikiančioms etniniame ar teritoriniame regione, politinėms partijoms, kas leidžiama daugelyje Europos šalių, nes vis dar buvo baiminamasi lenkų ir rusų autonomistų, reikalavusių Vilniaus kraštui suteikti ne tik kultūrinę, bet ir politinę autonomiją ir kad lenkų kalba bei rusų kalba taptų privaloma valstybine kalba šiame regione.
Įstatymų reikalavimai buvo apeiti įkūrus nacionalines lenkų ir rusų partijas, taip pat sudarant koalicijas su bent viena registruota politine partija.
Lietuvos politinės partijos savivaldybėse
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]1995, 1997, 2000 ir 2003 m. savivaldybių rinkimuose dalyvavo 39 Lietuvos politinės partijos. Įskaičiuoti visi per rinkimus vietas savivaldybių tarybose gavę politinių partijų iškelti kandidatai, nepriklausomai nuo jų partiškumo ir vėlesnių pasikeitimų pagal koalicinius sąrašus.
Paaiškinimai
- x – partija rinkimuose nedalyvavo
- 0 – partija rinkimuose dalyvavo, bet vietų negavo.