SV-98

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
SV-98
Tipas snaiperinis šautuvas
Variantai KO-13 Rekord
Konstruktorius Vladimiras Stronskis
Šalis Rusijos vėliava Rusija
Sukurtas 1998—2000 m.
Gamintas nuo 2004 m., IžMaš
Naudotas nuo ? m.
Naudotojai Rusija
Kalibras, mm 7,62 mm
Šovinys, mm 7,62×54 R
Šaudymo sparta, n/min. 10
Svoris, kg 5,8 kg (tuščias)
7,8 kg (su opt. taikikliu ir duslintuvu)[1]
Ilgis, mm 1200 mm
1370 mm (su slopintuvu)
Vamzdžio ilgis, mm 650 mm
Pradinis greitis, m/s 820
Taikymo tolis, m 600 (paprastu taikikliu),
1000 (optiniu taikikliu)
Maks. šūvio nuotolis, m
Mechanizmas rankinis užtaisymas
Dėtuvė dėžutinė, 10 šovinių

SV-98 (rus. СВ-98, iš rus. снайперская винтовка, модель 98 года 'snaiperinis šautuvas, 98 m. modelio')[2] – Rusijos dėtuvinis snaiperinis šautuvas, sukurtas 1998–2000 m. kolektyvo, kuriam vadovavo konstruktorius Vladimiras Stronskis. Šautuvą serijiniu būdu gamina koncernas „Ižmaš“.[3]. Šiuo šautuvus naudoja specialios paskirties padaliniai, priklausantys Rusijos Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijoms[4], FSO, FSB[5].

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

SV-98 parodoje

Šautuvas SV-98 sukurtas sportinio šautuvo „Rekord-CISM“ (rus. Рекорд-CISM) pagrindu. Jo reguliuojamas apsodas iš tamsiai žalios tvirtos daugiasluoksnės aviacinės faneros, nenuimama buožė su reguliuojamomis skruosto atrama ir peties atrama (rus. тыльник), kojelės teleskopinės.[6]. Sunkus SV-98 vamzdis gaminamas iš legiruoto plieno šaltai kalant. Ginkle vamzdis įmontuotas gembiškai (neliečia apsodo). Spyna išilgai slankiojanti, sukiojamoji, su trimis simetriškais koviniai kyšuliais.[7]. Šaudo tik pavieniais šūviais, pertaisymas – rankinis.

Šoviniai tiekiami iš išimamos plastikinės dėžutinės dėtuvės, 10 šovinių talpos. Kairėje dėtuvės sienelėje yra plyšys su žymėjimu, leidžiantis snaiperiui sužinoti, kiek šovinių yra dėtuvėje.

Nuleidžiamasis mechanizmas leidžia reguliuoti nuleistuko spaudimo jėgą. Saugiklis svirtinis, neautomatinis. Saugiklio svirtelė yra už spynos rankenėlės ir blokuoja nuleistuką, griebtuvą ir neleidžia pasisukti spynai.[8]

Šautuvo taikymosi įtaisai atviri, juos sudaro kryptukas, esantis kryptuko sauge, ir reguliuojamas taikiklis (iki 600 m). Šautuvui skirti:

  • Optiniai taikikliai: 7 kartus didinantis optinis taikiklis PKS-07 (rus. ПКС-07) su taikymosi žymės pašvietimu arba 3-10 kartų didinantis optinis taikiklis 1P69 Hiperon (rus. 1П69 «Гиперон»).
  • Naktinis taikiklis: 1PN113 (rus. 1ПН113).

Galima naudoti ir kitus optinius bei naktinius taikiklius, tiek Rusijos, tiek užsienio šalių gamybos. Jie tvirtinami ant Piketinio pamatėlio, esančio ant uokso.

Ant SV-98 galima uždėti taktinį duslintuvą TGP-V (rus. ТГП-В).

Prie apsodo gali būti būti tvirtinama pernešimo rankena, kad šaulys keisdamas poziciją ar marše neimtų šautuvo už optinio taikiklio.

Efektyvumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šautuvas pasižymi dideliu šūvių tikslumu ir glaustumu. 300 m nuotoliu šaudant po 10 šūvių geros kokybės šoviniais pataikymai telpa į 55 mm skersmens skritulį. Patyręs snaiperis pirmu šūviu gali pataikyti į ūginį taikinį iš 1200 m nuotolio.

Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2000 m. buvo sukurtas šautuvo variantas šoviniui .338 Lapua Magnum[9]
  • 2010 m. imta gaminti mažomis serijomis civilinį šautuvo variantą KO-13 Rekord, kuris ant vamzdžio neturi tvirtinimo duslintuvui.


Commons-logo.svg

Vikiteka

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]