Pereiti prie turinio

Ginklo spyna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pertaisomo rankenėle Gewehr 98 šautuvo spyna
Automatinio šautuvo SIG SG 510 spyna

Ginklo spyna (angl. bolt; rus. затвор (деталь оружия)) – pro drūtgalį užtaisomo šaunamojo ginklo ar pabūklo dalis, kuri šūvio metu užrakina ginklo vamzdžio drūtgalį ir neleidžia parako dujoms prasiveržti atgal. Taip pat prieš šaunant ji įstumia šovinį į lizdą, tada užrakina drūtgalį, joje esantis išmetiklis ištraukia ir išmeta tūtelę.

Spyna pagal veikimo principą būna automatinė, pusiau automatinė ir neautomatinė. Pagal konstrukciją šaulių ginklų spyna gali būti išilgai judanti, skersai judanti ir siūbuojanti, pabūklo spyna – pleištinė ir stūmoklinė.

Ranka pertaisomų ginklų – pertaisomų rankenėle (angl. bolt-action), pertaisomų svirtimi (angl. lever-action) ar pompinių (angl. pump-action) šautuvų – šūvio metu spyną sujungtą su vamzdžiu laiko specialūs kyšuliai.

Savitaisių ir automatinių šaunamųjų ginklų spyna kiekvieno šūvio metu juda cikliškai. Atgal ją varo atatranka arba besiplečiančios dujos, o priekin – grąžinimo spyruoklė. Judėdama atgal spyna išmetiklio dantuku užkabina ir ištraukia tūtelę, kuri, judant toliau, išmetama iš ginklo. Judėdama pirmyn išstumia iš dėtuvės šovinį ir įstumią jį į šovinio lizdą.

Išmetiklis ir skiltuvas dažnai yra spynos dalis. Savitaisių pistoletų vamzdžio gaubtas veikia kaip savotiška spyna.