Pereiti prie turinio

Apsodas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nupjautavamzdis Mosino šautuvas. Nupjauta buožė, didžioji dalis vamzdžio ir dalis apsodo lovelio

Apsodas (angl. handguard; rus. ложа) – kai kurių šaulių ginklų (karabino, šautuvo, pistoleto-kulkosvaidžio, rankinio kulkosvaidžio ir kt.) dalis, kuri leidžia patogiai paimti ginklą ir juo naudotis, kurioje įtvirtintas vamzdis su šovimo bei pertaisymo mechanizmais. Į petį įremta apsodo dalis buožė padeda atlaikyti šūvių atatranką ir geriau taikytis.
Apsodus turi ir arbaletai.

Apsodo konstrukcija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paprastai laikoma, kad apsodą sudaro dvi dalys – buožė ir apsodo lovelis.

Buožių variantai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai pasitaiko vientisi ir dviejų dalių apsodai:

  • Vientisas apsodas sudarytas iš vienos detalės, kurios vienas galas yra buožė, kitas – apsodo lovelis. Tokie apsodai būdingi graižtviniams pertaisomiems šautuvams.
  • Dviejų dalių apsodai sudaryti iš dviejų skirtingų detalių – buožės ir apsodo lovelio. Jie būdingi perlaužiamiems šratiniams šautuvams. Pagaminti dviejų dalių apsodą paprasčiau, kadangi lengviau rasti du mažesnius tinkamus medienos gabalus ir iš jų padaryti abi apsodo dalis, negu surasti ilgą medienos ruošinį, iš kurio eitų padaryti ilgą ir griozdiškesnį vientisą apsodą`.
Šratasvydžio kulkosvaidis MG36 su užlenkta buože.

Funkciškai apsode galima išskirti tris dalis:

  • Apsodo lovelis, esantis po vamzdžiu ir sujungtas su vamzdžiu.
  • Buožė – galinė praplatėjusi plokščia dalis, naudojama kaip petinė atrama ir kaip smogiamoji dalis kirstynėse. Šautuvų buožėse dažnai būna padaryta tuštuma, kurioje būna laikomi kai kurie šautuvo priežiūros reikmenys.
  • Rankeninė apsodo dalis – ji dažniausiai yra tarp buožės ir apsodo. Ji dažnai yra specialios formos buožės kaklelis, pritaikytas suimti plaštaka. Dalis šiuolaikinių ginklų turi kitokią pistoletinę rankeną po vamzdžio drūtgaliu, kuri jungiasi jau su loveline dalimi, o ne buožės kakleliu. Tokie ginklai tarp lovelinės dalies ir buožės kaklelio gali turėti vyrį, kuris padeda nulenkti buožę į šoną ir taip sumažinti šautuvo (automato) ilgį, jį padaryti patogesnį naudotis ribotoje erdvėje (kovos mašinos, statinių vidus, apkasai, tankūs brūzgynai,