Piketinio pamatėlis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
HK416 šautuvas su Piketinio pamatėliais visose keturiose pusėse. Apačioje prie pamatėlio pritvirtinta priekinė rankena, viršuje raudontaškis taikiklis 'Aimpoint CompM4.
Pamatėlio konstrukcija: kairėje – skerspjūvis, dešinėje – šoninė projekcija.
M16A41 šautuvas su priekine rankena, pritvirtinta Piketinio pamatėlio.

Piketinio pamatėlis (angl. Picatinny rail, kitaip dar MIL-STD-1913 rail, STANAG 2324 rail, Tactical Rail) – laikiklis ant kai kurių šaulių ginklų, naudojamas kaip standartinis pamatėlis, prie kurio tvirtinami papildomi ginklo įtaisai (taikikliai, šviestuvėliai, rankenos ir pan.). Panašus įtaisas yra Vyverio pamatėlis (angl. Weaver rail mount).

Pamatėlis paplitęs NATO šalyse pagal sutarimą naudoti standartą STANAG 2324. Naujausias Rusijos automatas AK-12 irgi turi šiuos pamatėlius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piketinio arsenalas atliko pamatėlio bandymus ir sukūrė karinį pamatėlio standartą. 1995 m. vasario 3 d. patvirtintas standartas vadinasi Mil-STD-1913.

Kuriant M16A2E4 šautuvą ir M4E2 karabiną jų viršutinės uokso dalys buvo modifikuotos – rankų saugus pakeitė pamatėliai.[1][2]

Patį pamatėlį 9-ojo dešimtmečio pradžioje sukūrė kompanija A.R.M.S.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pistoletas Beretta 90TWO su Piketinio pamatėliu po vamzdžiu

Pradžioje pamatėlis buvo sukurtas optiniams taikikliams tvirtinti. O netrukus pamatėlius ėmė naudoti ir kitiems ginklų priedams tvirtinti – taktiniams šviestuvėliams, lazeriniams, naktiniams ir veidrodiniams taikikliams, rankenoms, kojelėms, net durtuvams. Kadangi pamatėliai pradžioje buvo skirti optiniams taikikliams, todėl juos dėdavo tik didelio kalibro šautuvų uoksų viršaus. Plečiantis pamatėlių naudojimui juos ėmė įtaisyti ir kitur (pvz., priekinės apsodo dalies apačioje, po pistoletų vamzdžiais).

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pamatėlį sudaro metalinis strypelis su išilginėmis šoninėmis išdrožomis, dėl ko skerspjūvyje jis yra T pavidalo. Tvirtinama dalis užmaunama nuo vieno ar kito strypelio galo ir tvirtinama varžtais ar svirtelėmis. Tvirtinti padeda viršutiniame strypelio paviršiuje esančios stačiakampės išpjovos.

Techninė specifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pamatėlių viršutinių išpjovų plotis yra 5,23 mm. Atstumas tarp išpjovų centrų yra 10,01 mm, o išpjovų gylis yra 3 mm.[3] Vienintelis skirtumas tarp Piketinio pamatėlio ir Vyverio pamatėlio yra išpjovų matmenys, be to, Piketinio pamatėlis yra standartizuotas. Vyverio pamatėlio išpjovų plotis yra 4,57 mm, o atstumai tarp išpjovų centrų gali būti nevienodi.[4] Kai kurie šaulių ginklų priedai pritaikyti tiek Vyverio, tiek Piketinio pamatėliams, tačiau daugelis Piketinio standarto priedų netiks Vyverio pamatėliams.[4] Šiuo metu daugelis šaulių ginklų pamatėlių yra Piketinio standarto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]