RuneScape

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
RuneScape
250px-Runescape-Logo.png
Kūrėjas Jagex Games Studio
Leidėjas Jagex Games Studio
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 2001 m. sausio 4 d.
Žanras (-ai) MMORPG
Režimas Kelių žaidėjų
Reitingai
Platforma Java
Versija
Variklis RuneTek 5 (nuosavasis variklis)
Reikalavimai Žema kokybė: 128 MB RAM
500 MHz CPU
Aukšta kokybė: 256 MB RAM
1,5 GHz CPU
Nvidia GeForce3 vaizdo plokštė
Platinimas Java
Licencija Komercinė
Pirmtakas DeviousMUD
Kitos dalys Runescape Classic
Runescape 2
RuneScape HD
http://www.runescape.com/

RuneScape – kompiuterinis internetinis daugelio žaidėjų žaidimas vaidmenimis (MMORPG, angl. massively multiplayer online role-playing game), sukurtas bendrovės „Jagex Ltd“. „RuneScape“ yra masiškiausias MMORPG žaidimas pasaulyje, turi virš 250 milijonų registruotų paskyrų.[1]

2001 m. sausio 4 d. išleistas „RuneScape“ leidžia žaidėjams pasirinkti mokamą (P2P – Pay to Play) bei nemokamą (F2P – Free to Play) versiją. „RuneScape“ gali žaisti bet kuris asmuo, turintis asmeninį kompiuterį bei internetą. Jo serverių yra ir Lietuvoje

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji „RuneScape“ versija buvo vieno žmogaus projektas. Andrew Gower pradėjo šį projektą 1998 metais. Ši versija buvo visiškai kitokia nei šiuolaikinis „RuneScape“. Ji buvo padaryta iš izometrinių brėžinių ir vadinosi DeviousMUD. Deja, ši versija nebuvo išleista, todėl ją matė tik keli žmonės.

Antroji versija buvo pradėta visiškai naujai 1999 metais. Ji buvo labai panaši į pirmąją versiją ir turėjo tokį patį pavadinimą DeviousMUD. Ji buvo išleista publikai kaip BETA versija, bet, deja, žlugo po savaitės.

1999 m. Andrew Gower vėl pradėjo naują projektą. Šį kartą jam padėjo jo broliai Paul ir Ian. Izometrinius brėžinius pakeitė trijų dimensijų grafika ir dviejų animacijos. Žaidimo pavadinimas buvo pakeistas į „RuneScape“ ir išleistas 2001 m. metais sausio 4 d. Trečioji versija yra vis dar naudojama kai kurių žmonių ir dabar vadinama „RuneScape Classic“. 2006 metų sausio 12 d. buvo ištrinti visi žaidėjai, kurie nebuvo prisijungę po 2005 metų rugpjūčio 5 d.

2001 m. gruodžio mėnesį buvo įkurta kompanija „Jagex Limited“, kuriai buvo perduotos visos „RuneScape“ autorinės teisės. „Jagex Ltd.“ iki šiol atnaujina ir tobulina „RuneScape“ žaidimą. Andrew Gower buvo paaukštintas iki kompanijos viršininko.

2002 m. vasario 27 d. „Jagex“ įkūrė naują narių paslaugą. Nuo šiol žaidėjams buvo leidžiama susimokėti $5 JAV dolerius per mėnesį už „RuneScape“ žaidimą. Susimokėję žaidėjai tapo nariais (angl. member) vienam mėnesiui ir gavo priėjimą prie naujų įgūdžių, įvairiausių naujų vietovių ir daiktų. Jiems taip pat kartą per savaitę buvo atnaujinamas žaidimas. Nariams buvo leidžiama daryti daug daugiau nei paprastiems „RuneScape“ žaidėjams.

Ketvirtoji versija buvo pradėta visiškai naujai. Viskas buvo perdaryta į trijų dimensijų vaizdą. Kuriant atnaujinimą, versija buvo pavadinta „RuneScape 2“, tačiau išleidus buvo pervadinta į „RuneScape“. Trečioji versija, kuri taip pat vadinosi „RuneScape“, buvo pervadinta į „RuneScape Classic“. Ketvirtosios versijos BETA buvo išleista 2003 m. gruodžio 1 d, o galutinė versija buvo išleista 2004 m. kovo 29 d. Ši versija šiuo metu pavadinta „RuneScape Standart Detail“.

Penktoji versija buvo pavadinta „RuneScape HD“, joje stipriai atnaujintos tekstūros ir praplėsta ekrano rezoliucija žaidimą pavertė žymiai gražesniu. Bandomoji versija mokantiems už žaidimą žaidėjams buvo išleista 2008 m. liepos 1 d, o po dviejų savaičių ją galėjo išbandyti ir visi norintys. Prieš išleidimą „Jagex“ šią versiją pristatė 2008 m. E3 parodoje ir susilaukė daug susidomėjimo.

2010 m. kovo mėnesį „Runescape“ žaidime atsirado naujas įgūdis – kelionės po požemius. Taip pat buvo pakeistas ir žaidimo pavadinimas. Dabar jis vadinasi „Runescape: Dungeons of Daemonheim“.

2012 m. Šeštoji versija, buvo pradėta kurti rugpjūčio mėnesį, kai buvo paskelbta HTML5 žaidimo versija, pakeisianti Java veikiančia versija, o 2013 m. liepos mėnesį buvo išleista pavadinimu „Runescape 3“.

2013 m. buvo paskelbta apklausa, klausianti gerbėjų ar jie norėtų grįžti prie žaidimo kopijos, kuri buvo žaidžiama prieš 2007 m. rugpjūtį. Ji buvo išleista buvo pasiekta virš puse milijono balsų, ir pavadinta „Runescape OldSchool“ arba „Runescape 07“.

2017 m. buvo sukurta daugiau nei 250 mln. registruotų paskyrų.[2]

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„RuneScape“ įgūdžių lentelė

Žaidėjams yra duodamas didelis pasirinkimas ką veikti „RuneScape“ pasaulyje. Tai gali būti įvairios užduotys (angl. quests), žinių plėtimas bei įvairių įgūdžių tobulinimas, bendravimas su kitais „RuneScape“ žaidėjais, daiktų keitimas, pirkimas, pardavimas ir t. t. Žaidėjams yra leidžiama tobulinti įvairius įgūdžius, kaip žvejybą, kalnakasybą, magiją bei daugelį kitų. Kuo daugiau žaidėjas yra išlavinęs tam tikrame įgūdį, tuo daugiau jam yra leidžiama daryti. Aukštesnis kurio nors įgūdžio lygis taip pat reiškia, kad žaidėjas turės galimybę uždirbti daugiau pinigų lavindamas tą įgūdį. „RuneScape“ pinigai yra vadinami auksiniais (angl. Gold Pieces), su kuriais galima pirkti įvairiausius „RuneScape“ daiktus. Aukščiausias įmanomas įgūdžio lygis yra 99, kurį pasiekti užtrunka nemažai laiko. Vienintelis įgūdis, kurio aukščiausias lygis yra didesnis nei 99 yra kelionės po požemius (angl. Dungeoneering). Įgūdžiai susiję su kovojimu yra sujungti į vieną kategoriją – kovos (angl. Combat), kurios aukščiausias įmanomas lygis yra 138.

„RuneScape“ serverių žemėlapis

„RuneScape“ turi 171 serverius, kurių dauguma yra iš JAV. Žaidime jie yra vadinami Pasauliais (angl. Worlds). Vakaro metu (JAV laiku), „RuneScape“ žaidžia iki 170 000 žmonių. 2010 m. balandžio mėnesį buvo užfiksuotas didžiausias žaidėjų kiekis, kuris siekė net 200 000. „RuneScape“ serveriai gali atlaikyti iki 2 000 žaidėjų. Tai reiškia, kad šiuo metu „RuneScape“ gali atlaikyti 250 000 žaidėjų. Žaidimas yra atnaujinamas kartą per savaitę, būna pridedama naujų užduočių, naujų daiktų bei įvairiausių pataisymų. Retkarčiais būna pridedama naujų vietų, įgūdžių ir mažųjų žaidimų, bet šie atnaujinimai užtrunka apie dvi savaites.

Apie žaidimą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„RuneScape“ kova

Kovos įgūdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kova – labai svarbus aspektas „RuneScape“ žaidime. Tai yra vienas iš pagrindinių būdų uždirbti pinigų ir rinkti visokiausius daiktus. Kovos įgūdžiai yra taip pat labai svarbūs norint įveikti daugelį „RuneScape“ užduočių (angl. quests), ar tiesiog pasikauti su kitais žaidėjais tam skirtose vietose ir arenose, kaip kad kovos pasauliuose (angl. PvP Worlds)(F2P) ar Dvikovos arenoje (angl. Duel Arena)(F2P). Didžiausias kario lygis yra 126 (narių – 138). Jis susideda iš keleto įgūdžių: puolimo (angl. Attack), jėgos (angl. Strength), gynybos (angl. Defence), gyvybių (angl. Constitution), maldos (angl. Prayer), magijos (angl. Magic), šaulininkystės (angl. Ranged) ir iškvietimo (angl. Summoning). Kiti įgūdžiai kovos įgūdžiams neturi jokios įtakos.

Ginklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„RuneScape“ yra įvairių ginklų, įskaitant ilguosius kardus, riestus kardus, trumpuosius kardus, durklus, stebuklingas lazdas, kovos kirvius, kovos lazdas ir lankus, dvirankius kardus, dievų kardus. Kirviai ir kirtikliai yra ginklai, kurie nėra skirti kovai, tačiau gali būti naudojami. „RuneScape“ nariai (angl. members) turi tik jiems leidžiamų ginklų, tokių kaip alebardos, mažosios strėlės, ietys, mėtomi peiliai ir drakono ginklai. Stiprūs žaidėjai dažniausiai naudoja stipresnius ginklus, tokius kaip runos riestus kardus (angl. Rune Scimitar)(F2P) ir pragaro botagus (angl. Abyssal Whip)(P2P). „RuneScape“ ginklai yra skirstomi pagal jų jėgą: atakos papildymus, greitį, ypatingus gabumus ir pajėgumą užnuodyti priešą. Dauguma ginklų taip pat turi savo klasę ir kokybę, priklausomai nuo to iš kokios medžiagos jis yra padarytas (bronza, metalas, plienas ir t. t.). Šaunamiesiems ginklams yra reikalingi kokie nors šoviniai, tokie kaip strėlės lankams, strėlės arbaletams ir stebuklingos runos lazdoms ar lazdelėms (naudojant magiją).

Pabaisos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ket zek – viena iš „RuneScape“ pabaisų

„RuneScape“ pabaisos (angl. Monsters) atitenka NPC (angl. Non-Player Characters) kategorijai. Ne visi NPC gali būti užpuolami. Nemažai jų yra žmonių rasės ir yra skirti vykdyti užduotims ir kitokiems žaidimo aspektams. Pabaisos susidaro iš tokių rasių, kaip voragyviai, nykštukai, elfai, gnomai, milžinai, troliai, žmogėdros, numirėliai, drakonai, žinduoliai, vabalai, demonai ir driežai. Kiekviena rasė turi savotiškų atsparumų ir silpnybių. Pavyzdžiui, drakonai yra labai atsparūs burtams (išskyrus vandens), o demonai, atvirkščiai nei drakonai, yra lengvai nukaunami burtais.

Užduotys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„RuneScape“ užduotys (angl. Quests) yra nuotykiai patiriami vieną kartą ir gali padėti žaidėjams įvairiais būdais. Užduotys naujokams atstoja apmokymus ir įvykdžius atveria didesnį įgūdžių, ginklų bei daugelį kitų žaidimo aspektų pasirinkimą. Užduotys gali būti pradėtos įvairiuose „RuneScape“ pasaulio kampeliuose. Įvykdęs užduotį, žaidėjas gali gauti pinigų sumą, retą ar brangų daiktą ir patirties kuriame nors įgūdyje. Dauguma užduočių taip pat padidina žaidėjo užduočių taškus (angl. Quest Points). Užduočių taškų duodamas kiekis priklauso nuo užduoties sunkumo. Norint pradėti kai kurias užduotis yra privaloma turėti tam tikrą užduočių taškų kiekį, įrodant, kad tu turi pakankamai patirties pradėti tą užduotį. Kai kurios užduotys netgi turi siužetą ir turi būti vykdomos iš eilės, bet nebūtinai tuo pačiu metu. Kol kas patį ilgiausią siužetą turi Plague City užduotys, kurių viso yra septynios ir „RuneScape“ žaidime egzistuoja jau kelerius metus. 2006 metų kovo 15 d. „Jagex“ išleido šimtinę „RuneScape“ užduotį Recipe for Disaster, kuri yra kitos užduoties Cook’s Assistant pratęsimas.

Papildoma veikla (Mini-games)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nepaisant to, kad „RuneScape“ ir taip yra žaidimas, jame gali rasti kitokių, smulkesnių žaidimų (angl. Mini-games). Jie yra panašūs į užduotis, bet gali būti kartojami begalę kartų. Jų yra gan nemažai ir gali būti atrasti visame „RuneScape“ pasaulyje. Dauguma mažųjų žaidimų remiasi vienu, arba keliais susijusiais įgūdžiais. Vienas iš labiausiai apdovanojančių mažųjų žaidimų – Barrows, kurį įvykdžius yra įmanoma gauti vienus iš geriausių ir brangiausių šarvų bei ginklų. Kiti „RuneScape“ žaidimai: Duel Arena ('dvikovos arena'), Castle Wars ('pilių karai'), Mage Arena ('burtininkų arena'), Pest Control ('enuoramų kontrolė'), Fight Pits ('kovų laukas'), Fight Caves ('kovų požemiai'), Gnome Ball ('nykštukų rutulys'), Barbarian assault ('barbarų ataka'), Vinesweeper ('virkščių valytojas') ir nemažai kitų. P.S: Žodis Mini-Games pakeistas į Activities (liet. veikla).

Runos naudojamos magijai. Jas galima pirkti, paimti nužudžius burtininką arba pasidaryti pačiam. Tam yra runų gamybos sugebėjimas, kylantis tik po Rune Mysteries užduoties.

Kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„RuneScape“ žaidimas yra kritikuojamas dėl kelių priežasčių:

  • JAVA platformos žaidimo grafika nėra itin kokybiška;
  • Nemaža dalis įgūdžių ir užduočių reikalauja paprasto veiksmo kartojimo, norint ją įvykdyti ar tiesiog pasiekti aukščiausią įmanomą lygį.
  • „RuneScape“ kritikuojamas dėl kai kurių erzinančių užduočių, kurių atlikimo greitis nepriklauso nuo įgūdžių pvz: "Underground Pass" (P2P), kur net ir turint 20 lygių aukštesnius įgūdžius, suklydimo galimybė yra tokia pati, kaip ir 20 lygių žemesnio.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Saltzman, Marc (2012-07-29). „Five things you didn't know about 'RuneScape'. USAToday. Nuoroda tikrinta 2012-07-31. 
  2. „Jagex Veteran Reveals Why, 15 Years On, ‘RuneScape’ Refuses To Die“. Wikia. 2017-10-27. Nuoroda tikrinta 2018-01-05. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]