Romintos girios kraštovaizdžio parkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Romintos girios kraštovaizdžio parkas
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej logo.gif
Valstybė Lenkija
Valsčiai Geldapės, Dūbininkų
Įkurtas 1998 m. sausio 14 d.
Plotas 146,2 km²
Apsaugos plotas 85 km²
Draustiniai 6
Administracijos adresas Żytkiejmy, ul. Szkolna 1, 19-504 Dūbininkai
Tinklalapis http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/

Romintos girios kraštovaizdžio parkas (lenk. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej) – kraštovaizdžio parkas įkurtas Romintos girioje 1998 m. sausio 14 d. šiaurės rytų Lenkijoje, Varmijos Mozūrų vaivadijoje, Geldapės ir Dūbininkų valsčiuose. Apie 80% parko ploto sudaro miškai, vietomis virstantys taiga. Per parką teka Blindės, Bludzios ir Raudonasis upelis upės. Šiaurėje parkas ribojasi su Lenkijos ir Rusijos, Karaliaučiaus krašto pasieniu, pietuose ir rytuose ribojasi su XX a. pradžioje vokiečių tiestu geležinkeliu: Geldapė-Golubiai-Žydkiemis-Gusevas. Stančikuose virš Blindės upės yra du 36,5 m aukščio senoviniai tiltai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo VIII a. pr. m. e. iki XIX a. šiose vietovėse gyveno lietuviams artimos baltų tautos – jotvingiai ir prūsai. Nuo XV a. iki 1945 m. šios vietovės priklausė Vokietijai. Romintos giria buvo nuo seno saugoma teritorija, nes čia būdavo valdovų medžioklės plotai. Šiuose miškuose yra medžiojęs ir Vilhelmas II, kuris po sėkmingos medžioklės miške ant akmens paliko įrašą. 1892 m. dailininkas Julijanas Falatas nutapė Vilhelmo II paveikslą šiuose miškuose. 1937 m. čia buvo įkurtas Vokietijos medžioklės draustinis. Parke ir jo apylinkėse yra daug išlikusių kultūros paminklų: bažnyčių, senovinių dvarų, senovinių parkų ir senovinių gyvenviečių. Vienas iš labiausiai turistus traukiančių objektų yra 36 metrų aukščio į Romėnišką akveduką panašus geležinkelio tiltas.

Parko vietovė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parko reljefas yra labai įvairus, kurį suformavo paskutinis ledynmetis. Labai miškingas parkas yra aukštumose kurios svyruoja nuo 140 m iki 280 m virš jūros lygio. Parke yra daugybė pelkių, upelių ir įdubų. Parko viduryje yra vaizdinga ir geomorfologiškai reikšminga Blindės žemuma, kurioje yra nemažai slėnių ir aukštų šlaitų siekiančių iki 60° kampą. Parkas priklauso Priegliaus upės baseinui, o didžiausia Romintos girios upė yra Blindė. Parko pakraščiuose yra keli dideli ežerai įsikūrę giliuose latakuose, tai: didžiausias ir valstybių sieną kertantis (234 ha) Geldapės ežeras ir parko apsaugos plote esantys Juodasis (173 ha), Prieraslio (71 ha) ir Pablindžių (55 ha) ežerai.

Augalija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl permainingų klimato sąlygų parko augalija yra įvairi, turinti ir retos augalijos. Daugiausiai parko augalijos sudaro taiginės eglės ir kiliminės samanos. Kalvotesnėse parko dalyse ir šlaituose auga mišrieji lapuočiai miškai: liepos, klevai, skroblai ir eglės. Parke yra saugoma įvairiausių augalų, gyvūnų ir paukščių rūšių:

Gyvūnai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paukščiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Draustiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parke yra 6 gamtos apsaugos draustiniai:

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Parki Krajobrazowe w Polsce, red. G. Rąkowski, Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2002. – ISBN 83-85805-73-7
  • Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary Chronione i Pomniki Przyrody Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn: UW, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
  • Walczak M., Bilińscy A. i W., Parki krajobrazowe i rezerwaty, Chorzów: VIDEOGRAF II, 2005.
  • Obszary Chronione w Polsce, Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2001. – ISBN 83-85805-67-2