Riedis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Riedį naudoja polo žaidėjai
Vokiečių policininkai ant riedžių
Lietuvių policininkas ant riedžio.

Riedis (angl. Segway) – elektrinė dviratė transporto priemonė vienam žmogui važiuoti. Naudojamas keliauti nedideliais nuotoliais mieste, karinėse bazėse, pramoninėse statybose, taip pat jie naudingi žmonėms su negalia. Aplinkai nekenkianti, tyli transporto priemonė. Variklis naudoja elektros energiją. Vairuojant tereikia itin menkų fizinių pastangų. Riedį sukūrė išradėjas Dean Kamen, nuo 2001 m. gamina JAV bendrovė „Segway Inc.“

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmogus stovi ant platformos su ratais, Riedis valdomas vairu. Vairą stumiant į priekį, riedama pirmyn. Keliautojui nusprendus sustoti ar sulėtinti greitį, tereikia vairalazdę truktelėti atgal. Pusiausvyra valdoma per giroskopų, kurie reaguoja į bet kokį vairuotojo pozos pasikeitimą, sistemą. Priklausomai nuo to keičiamas greitis ir judėjimo trajektorija. Didžiausias riedžių greitis siekia apie 20 km/val. Akumuliatoriumi varoma transporto priemonė vienu įkrovimu gali nuvažiuoti 38 km atstumą. Galima važiuoti ir gatve, ir šaligatviais, o užmovus specialius ratus – ir bekele. Dėl gana nemažo greičio rekomenduojama dėvėti šalmą.

Apribojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiojoje Britanijoje šia transporto priemone naudotis viešose vietose uždrausta. Šalies Transporto ministerija netgi išleido specialų taisyklių rinkinį kaip naudotis naujais riedžiais. Čia atskirai paminėta, kad minėti įrenginiai neatitinka europietiškų saugumo reikalavimų. Vienintelė vieta, kur Didžiojoje Britanijoje galima pasivažinėti riedžiu, – privati valda. Prancūzijoje, Ispanijoje ir didžiojoje JAV dalyje važinėtis riedžiais galima šaligatviais, o Austrijoje ir Nyderlanduose – specialiais dviračių takais. Italijoje ir Prancūzijoje elektriniu vežimėliu negalima riedėti didesniu nei 6 kilometrų per valandą greičiu.[1]

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Riedžiai, kadaise Lietuvoje vadinti pagal anglišką atitikmenį „segvėjais“, pasirodė 2005 m. pradžioje. Nors neįprastų transporto priemonių pardavėjai ir tikėjosi, kad čia jie iškart atims rinką iš motorinių dviračių, tačiau taip neįvyko. Pagrindinis dalykas, kodėl riedžiai nenukonkuravo dviračių – jų didelė kaina. Pradžioje už „segvėjų“ reikėjo mokėti virš 30000 lt, o pats brangiausias motoroleris ir pusę tiek nekainavo.[2] Pastaruoju metu vienas riedis kainuoja apie 25 tūkst. lt. Trejų metų riedžio nuoma ir techninė priežiūra kainuoja virš 20 tūkst. lt.

Po keletą riedžių su skiriamaisiais ženklais ir policijos atributika naudoja policijos patruliai Vilniuje, Kaune, Palangoje. Pareigūnų teigimu, dviračiu važiuojantis pareigūnas, kaip visi dviratininkai, turi laikytis eismo taisyklių, važiuoti tik pažymėtais dviračių takais, o tai trukdo tinkamai prižiūrėti viešąją tvarką. Riedžiams dviračių taisyklės negalioja, todėl pareigūnai gali laisvai manevruoti. Taip pat nuomojami riedžiai turistams Vilniuje. Viena valanda pasivažinėjimo kainuoja 80 lt.

Techninės charakteristikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Riedis

Riedžio „Segway i2“ duomenys:[3]

  • Ratai – 2
  • Važiavimo atstumas – iki 38 km
  • Greitis – 20 km/h
  • Galia – 3 kW
  • Pavarų tipas – automatinės
  • Akumuliatorių įkrovimas – iki 8 val.
  • Svoris – 48 kg
  • Vairuotojo svoris – iki 118 kg

Rinkoje bandomi įvairūs riedžio modeliai: dviviečiai, valdomi sėdint ir pan.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]