Purpurinė gauja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Gaujos nariai

Purpurinė gauja (angl. The Purple Gang, taip pat žinoma kaip Sugar House Gang) – organizuotų nusikaltėlių gauja, 19101932 m. veikusi Detroite JAV. Gaują daugiausiai sudarė žydų kilmės asmenys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

3Hunna buvo įkurta apie 1980 m. JAV, kai Salvadore įsisiautėjo pilietinis karas. Daugelis Salvadoro piliečių legaliai ir nelegaliai emigravo į JAV. Atvykę į „svajonių šalį“, Salvadoro gyventojai greitai susidūrė su socialinėmis problemomis: menkai išsilavinę, angliškai nekalbantys imigrantai negalėdavo rasti darbo, buvo pasmerkti skursti lušnynuose. Bet net ir čia jiems teko kovoti su meksikiečių ir puertorikiečių gaujomis. Pastarosios jau buvo pasidalinusios įtakos zonas, tačiau nesitikėjo vieno dalyko: smarkiai politizuoti salvadoriečiai jau buvo patyrę karo žiaurumus, tarnavę armijoje, daugelis iš jų dalyvavo tikruose mūšiuose, daugelis kitų - jau buvo nusikaltėliais iki emigracijos, tad nužudyti žmogų jiems nieko nereiškė. Jie yra viena brutaliausių pasaulio gaujų.

Gaujos veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jaunuolių nusikalstamai grupuotei pradėjo vadovauti keturi broliai Abe, Joe, Raymond ir (Isadore) Izzy Bernsteinas, kurie buvo persikėlę į Detroitą iš Niujorko. Pradėję nuo smulkių vagysčių ir sukčiavimo, netrukus jie tapo daug išradingesni, pradėdami vykdyti pelningesnius nusikaltimus – ginkluotus apiplėšimus, turto prievartavimą, nelegalaus alkoholio krovinių grobimus, – prižiūrimi vyresniųjų gangsterių (Charles Leiter ir Henry Shorr). Neilgai trukus „purpuriniai“ pradėjo priimti į savo tarpą nusikaltėlius iš kitų miestų kaip „raumenų jėgą“, liūdnai pagarsėjo savo brutalumu ir operacijomis prieš seniau pradėjusias veikti gaujas, žmonės pradėjo bijoti jų vykdomo teroro. Mafijos bosas čikagietis Al Kaponė nebuvo nusiteikęs plėsti verslininkų reketo Detroite, o kad išvengti kruvino konflikto su „purpuriniais“, pradėjo bendrą veiklą. Pastarieji keletą metų pelningai tiekė Kanados viskį Kaponės Čikagos grupuotei (Chicago Outfit). Be to, gauja ėmė įkaitais priešiškų grupuočių gangsterius, tuomet ši veika buvo ypač paplitusi.

1920-ųjų metų pabaigoje Purpurinė gauja turėjo didelę įtaką viso Detroito kriminaliniam pogrindžiui. Abe Bernsteinas bičiuliavosi su Meyer Lansky ir Joe Adonis. Gauja buvo siejama su daugeliu rezonansinių laikmečio bylų: garsaus aviatoriaus Charles Lindbergh vaiko pagrobimu, Švento Valentino dienos skerdynėmis, žmogžudystėmis tarp Detroito italų, airių ir žydų butlegerių.

Keletą metų „purpuriniai“ praktiškai veikė nebaudžiami, nors žudė priešininkus tiesiog gatvėje. Įbauginti nukentėjusieji ir liudininkai nedavė parodymų. Gaujos nariai darėsi vis arogantiškesni, išsiskyrė apranga, turėjo gražius namus, tapo žinomi miesto visuomenei, naktinių klubų publikai, iš kitų gaujų išsiskyrė romantiška aura. Apie penkerius metus detroitiečiai kentė „purpurinių“ terorą. Ilgainiui policija ėmėsi „purpurinių“, be to, su jais galutinai suvesti sąskaitas nutarė ir konkuruojanti siciliečių grupuotė. Policija areštavo kelis gaujos aukšto rango nusikaltėlius po policininko, žinomo radijo laidų vedėjo ir kelių gangsterių žmogžudysčių. Įtakingi „purpuriniai“ gavo įvairias bausmes. Kiti gaujos nariai arba paliko Detroitą, arba buvo nužudyti saviškių ar priešininkų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]