Viskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Maišytas škotiškas viskis
Viskio buteliai

Viskis (iš senovės keltų Uisqe beatha, Uisque baugh – gyvybės vanduo, senovės angl. uishgi, šiuolaikine anglų kalba Whisky arba Whiskey) – alkoholinis gėrimas, gaminamas fermentuojant grūdų (dažniausiai miežių, kviečių, rugių, kukurūzų) salyklą, o gautą skystį distiliuojant ir brandinant statinėse (paprastai ąžuolo).

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose viskis paminėtas 1405 m. Airijoje, o 1496 m. – Škotijoje. Manoma, kad viskis buvo gaminamas bent kelis šimtus metų iki pirmojo paminėjimo, tačiau tiksli viskio kilmės vieta nėra žinoma.

Pasak legendos viskio distiliaciją Britų salose išrado Šventasis Patrikas V a. Šiuo metu manoma, kad distiliacija atrasta maždaug VIII – IX a. Artimuosiuose rytuose, į Britų salas žinias apie distiliaciją atgabeno vienuoliai.

Viskio tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viskis ir į jį panašūs alkoholiniai gėrimai gaminami visose grūdus auginančiose šalyse. Jie skiriasi žaliavomis, stiprumu, kokybe. Išskiriami tokie pagrindiniai viskių tipai

 • Škotiškas viskis (Scotch, skočas) – paprastai distiliuojamas du kartus, rečiau – tris. Scotch galima vadinti tik Škotijoje distiliuotą ir ne trumpiau kaip 3 metus ąžuolo statinėje brandintą viskį.
  • Salyklinis viskis (Malt Whisky) gaminamas iš miežių salyklo ir distiliuojamas puodo formos distiliavimo aparatu.
   • Single Malt (Vienas salyklas) viskis distiliuotas vienoje įmonėje, bet paprastai būna sumaišytas iš skirtingų statinių – tai maišytojui leidžia sukurti pastovų, nesikeičiantį tos įmonės viskio skonį. Viskio pavadinimas paprastai yra distiliavimo įmonės pavadinimas (pvz., Glenmorangie) su nuoroda, kiek metų viskis brandintas statinėje, ir nuorodomis į kitas manipuliacijas (pvz, jeigu viskis buvo brandintas porto statinėje)
   • Single - cask (viena statinė) – tai nemaišytas salyklinis viskis iš vienos statinės.
   • Vatted malt arba Blended Malt arba Pure Malt arba tiesiog Malt (maišytas salyklas) – tai viskis, sumaišytas iš skirtingų distiliavimo įmonių distiliuotų viskių.
  • Grūdinis viskis (Grain Whisky) – gamintas iš salyklinių ir paprastų miežių, kartais kitų grūdų, nuoseklios distiliacijos būdu. Anksčiau naudotas tik maišymui su kitomis rūšimis, pastaruoju metu rinkoje atsiranda „Single Grain“ viskių.
  • Maišytas viskis (Blended Whisky) – pigesnis viskis, pagamintas iš salyklinio ir grūdų viskio mišinio. Maišoma paprastai daug, skirtingose įmonėse distiliuotų viskių, kad pavyktų pasiekti pastovų, nekintantį mišinio skonį, o viskio pavadinime paprastai distiliavimo įmonė neminima (pvz., Chivas Regal). Viskis, kurioje etiketėje parašyta Scotch Whisky (be papildomų nuorodų) tikriausiai yra maišytas viskis.
 • Airiškas viskis – paprastai distiliuojamas 3 kartus ir ne trumpiau nei 3 metus brandinamas medžio statinėse. Pagrindinės airiško viskio rūšys:
  • Single Malt – salyklinis vienoje įmonėje puodo formos aparatu distiliuotas viskis
  • Single Grain (vienas grūdas) – grūdų viskis, distiliuotas vienoje įmonėje kolonos formos aparatu
  • Blended Whiskey – maišytas viskis
  • Pure pot still whiskey – tik Airijoje gaminama rūšis iš salyklinių ir paprastų grūdų (pastarųjų gali būti net 60 % puodo formos distiliavimo aparatu
 • Kanadietiškas viskis privalo būti brandinamas statinėje ne trumpiau 3 metų. Dauguma rūšių yra maišyti grūdų viskiai. Kartais gaminami iš rugių (arba dedant rugių).
 • Amerikietiškas viskis skirstomas į mišinius (blend) ir grynus (straight) viskius. Straight gali vadintis viskis, įtrauktas į federalinį reglamentą ir brandintas naujoje ąžuolo statinėje ne trumpiau nei 2 metus. Žinomiausi iš federalinio reglamento "įvardintų tipų (named types):
  • Burbonas (Kentukio viskis), gaminamas iš kukurūzų (jų pagal įstatymą turi būti 51 %-79 %), rugių ir miežių
  • Tenesio viskis, kuris skiriasi nuo burbono tuo, kad filtruojamas per medžio anglį, gamintą iš klevo (žinomiausias – Jack Daniels).

Terminas „grūdų viskis“ (Grain Whiskey) reiškia neškotišką viskį, kuris gamintas pridedant kitokių nei miežiai grūdų, pvz., kukurūzų arba kviečių, paprastai distiliuojami kolonos formos aparate nenutrūkstamo proceso būdu.

Lietuvoje istoriškai gaminti į viskį panašūs gėrimai samanė ir starka.

Vartojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradiciškai labiausiai paplitę 2 viskio vartojimo būdai – viskis geriamas grynas su ledu (on the rocks) arba maišomas su sodos vandeniu.