Pereiti prie turinio

Al Kaponė

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Alas Kaponė

Al Capone

Alas Kaponė
Gimė 1899 m. sausio 17 d.
Brukline, Niujorke
Mirė 1947 m. sausio 21 d. (48 metai)
Čikagoje
Tėvas Gabrielis Kaponė
Motina Teresina Kaponė
Sutuoktinis (-ė) Mae Coughlin
Vaikai Albertas „Sonny“ Fransis Kaponė
Žinomas (-a) už Čikagos mafijos bosas
Vikiteka Al Kaponė

Alfonsas Gabrielis Kaponė, arba Alas Kaponė (angl. Alphonse Gabriel "Al" Capone, 1899 m. sausio 17 d. Brukline, Niujorke – 1947 m. sausio 21 d. Čikagoje) – garsus JAV gangsteris, oficialiai – prekiautojas naudotais baldais.

Alas Kaponė nebuvo nei tarp stambiausių mafijos gangsterių, nei turėjo didelę reikšmę Cosa Nostra pasaulyje. Kai kurie jo amžininkai šį legendinį mafijozą laikė net buku. Kaponė išgarsėjo dėl vienintelės priežasties – nevengė bendrauti su žiniasklaida, ir ši iš jo padarė žvaigždę.

Kaponės nuopelnu galima laikyti ir tai, kad Čikaga tituluojama nusikaltėlių pasaulio sostine, nors tai ir nėra teisinga. Nepalyginamai didesnės ir įtakingesnės mafijos šeimos veikė Niujorke („Penkios šeimos“).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ankstyvasis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alas Kaponė gimė Brukline, Niujorke, 1899 metų sausio 17 dieną Gabrielio ir Teresinos Kaponių šeimoje. Gabrielis buvo kirpėjas netoli Neapolio esančiame kaime, Teresina – siuvėja Salerno provincijoje. Šeima imigravo į JAV 1894 m.

Populiarus mitas, kad Alfonsas gimė Italijoje, yra visiškai neteisingas.

Dar būdamas paaugliu, Kaponė įstojo į dvi nusikalstamas gaujas – Brooklyn Rippers ir Forty Thieves Juniors. 14 metų metė mokyklą ir dirbo įvairius atsitiktinius darbus, tarp jų – saldainių parduotuvėje ir kėglinėje. Vėliau įstojo į liūdnai pagarsėjusią Five points gang, kurioje nusikaltėlio karjerą pradėjo ir Laimingasis Lučiano. Tuo pat metu Harvardo smuklėje dirbo barmenu ir apsauginiu.

1918 m. Alas Kaponė vedė airę Mae Coughlin ir susilaukė sūnaus Alberto „Sonny“ Fransiso Kaponės. Šeima metus gyveno Brukline, o Alfonsas tebedirbo Frankie Yale'iui, Five Points Gang vadui. Manoma, kad iki 1919 m. jis įvykdė bent dvi žmogžudystes, tačiau tai neįrodyta. 1919 m. Kaponė susivaidijo su priešiška gangsterių grupuote, ir norėdamas apsaugoti, Yale išsiuntė jį į Čikagą.

Čikagos periodas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alo Kaponės kalėjimo kamera

Kaponių šeima Čikagoje apsigyveno mažame, niekuo neišsiskiriančiame name, adresu 7244 South Prairie Avenue. Alas Kaponė pradėjo dirbti Džonio Torio koviniame būryje paprastu kareiviu, tačiau netrukus senasis Torio pastebėjo Kaponės sugebėjimus ir nuo 1922 m. jis jau buvo antrasis pagal rangą, atsakingas už Čikagos azartinius lošimus, alkoholį ir prostituciją.

Po kelerių metų Torio šeimos priešai pasikėsino į jo gyvybę. Sužeistas bosas grįžo į Italiją, palikdamas Čikagos grupuotę Alui Kaponei. Prohibicijos laikotarpiu gangsteris liūdnai pagarsėjo nuožmiomis kovomis su priešiškomis grupuotėmis, kaip kad Bagsiu Moranu ir Himiu Veisu. Iš nelegalių lošimų, prostitucijos ir alkoholio verslo uždirbdavo milžiniškas pinigų sumas.

Alas Kaponė persikėlė į Metropolio viešbutį, kur nuomojosi penkis kambarius, iš viso kainuojančius 1500 dolerių per dieną. Labai greitai iš niekam nežinomo nusikaltėlio jis tapo beveik kultiniu gangsteriu. Ypač tam padėjo draugystė su Hariu Rydu, laikraščio redaktoriumi. Gangsteris tapo matomas operos teatre, sporto varžybose, net labdaros renginiuose. Visuomenėje, kurioje dauguma suaugusiųjų gerdavo nelegaliai pardavinėjamą alkoholį, pagrindinis jo tiekėjas netruko užsitarnauti daugumos žmonių pagarbą. Susiformavo draugiško, malonaus ir sėkmės lydimo žmogaus įvaizdis. Spaudoje pasirodė toks epitetas, kaip „didžiausias visų laikų mafijos lyderis“ (The New Yorker).

Tarp 1925 m. ir 1930 m., kai kurių šaltinių teigimu, jo metinės įplaukos siekė šimtą milijonų dolerių. Čikagos mafijos bosas buvo sunkiai pasiekiamas teisėsaugai: įbauginti liudininkai neduodavo arba atsisakydavo parodymų.

1920 m. Į Alą Kaponę buvo surengti keli pasikėsinimai.

1928 m. Po Šv. Valentino dienos žudynių – septynių priešiškos grupuotės gangsterių nužudymo – Kaponė pasitraukė į Palm Island (Florida). Dėl žudynių detalių tebesiginčijama, niekada niekas už jas nebuvo nuteistas, tačiau manoma, kad organizatorius buvo Alas Kaponė ir jo žudikų grupė, vadovaujama Džeko „Automato“ MakGurno.

Nuosmukis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors visą verslą Alas Kaponė tvarkė per statytinius, ir nebuvo jokių veiklos oficialių dokumentų, pagal 1927 m. priimtus naujus įstatymus federalinei vyriausybei pavyko apkaltinti gangsterį vengimu mokėti mokesčius ir Volstedo įstatymo pažeidimais. Didžiausią indėlį demaskuojant Kaponės veiklą įnešė Prohibicijos biuro Čikagoje agentas Eliotas Nesas su legendine tyrėjų grupe „Neliečiamieji“ („The Untouchables“).[1]

1931 m. įvyko teismas, ir Kaponė buvo pripažintas kaltu pagal 5 iš 23 pateiktų kaltinimų. Mafijos bosas buvo nuteistas dešimčiai metų laisvės atėmimo federaliniame kalėjime. Iš pradžių įkalintas Atlantos kalėjime, tačiau 1934 m. rugpjūtį persiųstas į garsųjį Alkatrasą. Čia gangsteris buvo ypač rūpestingai saugomas, stengtasi, kad neturėtų jokių ryšių su išoriniu pasauliu. Yra žinoma, kad bandė papirkinėti sargus.

Netekusi lyderio, Kaponės imperija pradėjo byrėti.

Alo Kaponės ligos ir mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alas Kaponė Alkatraso kalėjime

Pirmieji silpnaprotystės požymiai pasirodė dar 1930-aisiais, manoma, kad tai – sifilio jaunystėje pasekmė. Tačiau neatlaikęs kalėjimo gyvenimo, Alas Kaponė galutinai pradėjo eiti iš proto. Jam pradėjo vaidentis, jog jį persekioja Džeimso Klarko, vienos iš Švento Valentino dienos skerdynių aukų, vaiduoklis. Paskutinius metus praleido kalėjimo ligoninėje, o 1939 m. lapkričio 16 d. buvo paleistas. Jau išėjęs iš kalėjimo, Kaponė vis dar dažnai šaukdavo naktimis, o atbėgusiems asmens sargybiniams pasakodavo vis tą pačią istoriją apie persekiojantį vaiduoklį. Tapo aišku, kad dėl psichinės būklės jis nebegali užsiimti ankstesne veikla.

1947 m. sausio 21 d. Alas Kaponė patyrė paralyžiaus priepuolį, o po trijų dienų, sausio 25 d., mirė nuo plaučių uždegimo. Garsusis gangsteris buvo palaidotas Mount Olivet kapinėse Čikagos pietuose šalia savo tėvo ir brolio kapų, bet 1950 m. kovo mėn. visų jų palaikai perkelti į Mount Carmel kapines Čikagos vakariniame priemiestyje Hillside.

Populiarioji kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alas Kaponė dažniausiai iš visų gangsterių minimas XX a. populiariojoje kultūroje, o jo vardas beveik tapo gangsterio sinonimu. Filmuose jį vaidino tokie aktoriai, kaip Wallace Beery, Paul Muni, Barry Sullivan, Rod Steiger, Neville Brand, Jason Robards, Ben Gazzara, Robertas De Niro, Stephen Graham ir Tom Hardy.

Filme Neliečiamieji vaizduojamas Alas Kaponė ir jo pogrindžio pasaulis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.peoples.ru/state/police/ness// Kaip pasodino Alą Kaponę

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.