Pulkininkas (JAV)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
JAV pulkininko (armijoje, karinėse oro pajėgose, jūrų pėstininkų korpuse) skiriamasis ženklas yra sidabrinis erelis.

Pulkininkas (angl. colonel) – karinis laipsnis Jungtinių Amerikos Valstijų armijoje, Karinėse oro pajėgose ir Jūrų pėstininkų korpuse. Kaip ir kitų šalių pulkininkai JAV pulkininkai yra viršesni už pulkininkus leitenantus ir žemesni už brigados generolus. Atitinka JAV karinio jūrų laivyno kapitoną (angl. captain).

Dabartiniai JAV pulkininkai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinis JAV armijos pulkininkas, vilkintis ACU uniformą

Dabartiniai JAV pulkininkai paprastai vadovauja:

  • pėstininkų brigadoms ar brigados dydžio kariniams vienetams (4000-6000 kareivių). Pavaduotojas būna kitas pulkininkas ar pulkininkas leitenantas, štabo viršininkas (angl. executive officer) – majoras, o vyriausiasis puskarininkis – komandinis seržantas majoras (angl. Command Sergeant Major).
  • KOP grupėms ar sparnams. Tokiame dalinyje būna apie 1000-3000 karių. Pavaduotojas – kitas pulkininkas, vyriausiasis puskarininkis – vyriausiasis master seržantas (angl. Command Chief Master Sergeant). Kai kurie JAV KOP pulkininkai vadovauja grupėms, kurios yra pagrindinės sparno sudedamosios dalys.
  • jūrų pėstininkų pulkams ar jūrų pėstininkų orlaivių grupėms.

Pulkininkai taip pat būna divizijos ar armijos lygio štabų viršininkai.

Pulkininkus kartais vadina (bet taip į juos nesikreipia) angl. full-bird colonels 'viso paukščio pulkininkais' arba O-6 (atlyginimų kategorija). Taip juos skiria nuo pulkininkų leitenantų, į kuriuos paprastai irgi kreipiasi colonel.

Armijoje pulkininkams, kurie yra atrinkti paaukštinimui į brigados generolus, leidžiama pasirašant dokumentus laipsnį nurodyti Colonel (P) (čia Promotable 'tinkamas paaukštinimui'). Kitose ginkluotųjų pajėgų rūšyse paaukštinimui atrinktieji pulkininkai šios tradicijos neturi, ji vadinasi tiesiog colonel iki momento kai paaukštinimas patvirtinamas.

Daugelis armijos pulkininkų gauna postgraduate lygio vyresniųjų karininkų išsilavinimą (angl. joint professional military education, JPME) Armijos karo koledže (Army War College) (Carlisle, Pensilvanija).[1] 2009 m. laidoje buvo 336 karininkai, jų tarpe – 198 armijos, o likę – iš kitų ginkluotųjų pajėgų rūšių arba užsienio valstybių.[2]

Visi JAV KOP pulkininkai baigia Aviacijos karo koledžą (Air War College) Alabamos valstijoje ar panašią vyresniųjų karininkų JPME programą.

Skiriamasis ženklas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV pilietinio karo laikų pulkininko epoletai

Skiriamasis JAV pulkininko ženklas yra sidabrinis erelis, žvelgiantis į priekį. Iliustracijoje parodytas ženkliukas erelis yra nuo kairio peties. Ant dešinio peties dėvimas erelio ženkliukas būna veidrodiškai atspindėtas.

Sidabrinis pulkininko erelis yra stilizuotas erelis iš JAV didžiojo antspaudo (kuris kartu yra ir JAV herbas). Ant erelio krūtinės skydas su JAV vėliavos atvaizdu, naguose laiko alyvmedžio šakelę ir strėlių pluoštą.

Pulkininko laipsnio suteikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paaukštinimas į pulkininkus vykdomas pagal Gynybos departamento politiką, paremtą Gynybos karininkų personalo aktu (Defense Officer Personnel Management Act, DOPMA, 1980 m.). DOPMA nurodo, kad 50% pulkininkų leitenantų, ištarnavę su šiuo laipsniu mažiausiai 3 metus, turintys 21-23 m. karininko tarnybos stažo, turi būti paaukštinti į pulkininkus. Pulkininkai priskirti atlyginimų kategorijai O-6.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstijų Konfederacijos armijos pulkininko skiriamasis ženklas - trys žvaigždės
Konfederatų armijos pėstininkų pulkininko apykaklė su žvaigždėmis ir rankovės antsiuvai

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV kariuomenės pulkininko laipsnis yra kilęs iš D. Britanijos pulkininko laipsnio. Pirmieji JAV pulkininkais tapo karininkai iš kolonijų milicijos, kuri Amerikos kolonijose buvo Britų armijos rezervas. Prasidėjus JAV Nepriklausomybės karui kolonijinė įstatymų leidžiamoji valdžia galėjo asmenims suteikti įgaliojimus suformuoti pulką ir tarnauti jame kaip pulkininkai. Todėl pirmieji JAV pulkininkai buvo paprastai gerbiami asmenys, turintys gerus ryšius su vietinėmis bendruomenėmis ir aktyvūs politikoje. Tai iliustruoja klasikinė frazė angl. soldier and statesman 'kareivis ir politikas'.

Pirmasis pulkininko skiriamasis ženklas buvo auksinis epoletas, segamas ant mėlynos Kontinentinės armijos uniformos. Pirmą kartą užfiksuota, kad erelio ženklas naudotas kaip pulkininko skiriamasis ženklas 1805 m. 1810 m. tai patvirtinta oficialiose uniformų naudojimo taisyklėse.

XIX a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX a. pradžioje pulkininko laipsnis buvo gana retas, nes armija buvo labai maža, o šį laipsnį gaudavo tik po ilgų tarnybos metų. Anglijos-Amerikos karo metais buvo paskirta nemažai laikinųjų pulkininkų, bet tai buvo brevetiniai laipsniai, kuriuos atšaukė karui pasibaigus.

Jungtinių Valstijų pilietinio karo metais labai padaugėjo pulkininkų, nes šį laipsnį naudojo tiek Konfederacijos kariuomenė, tiek Sąjungos karininkai, vadovavę pulkams. Daugelis pulkų buvo skubiai suformuoti valstijose, tad šių dalinių pulkininkai turėjo savanorių pulkininko (angl. colonel of volunteers) laipsnį. Tuo tarpu reguliariosios armijos pulkininkai tebeturėjo ikikarinius profesionalius senosios armijos pulkininko laipsnius.

Pilietinio karo metais Konfederacijos armija naudojo ypatingą skiriamąjį pulkininko ženklą – tris žvaigždes ant apykaklės. Generolas Robertas Li nešiojo šiuos skiriamuosius ženklus, nes toks buvo jo ankstesnis laipsnis JAV kariuomenėje. E. Li atsisakė dėvėti Konfederacijos generolo skiriamuosius ženklus, pareiškęs, kad jis, Robertas E. Lee, sutiks gauti tik nuolatinį laipsnį, kai Pietūs taps nepriklausomais.

Pasibaigus pilietiniam karui pulkininko laipsnis vėl pasidarė retas, nes JAV kariuomenė vėl buvo labai sumažinta. Tačiau Ispanijos-Amerikos karo metais buvo paskirta daug brevetinių pulkininkų. Jų tarpe buvo ir Teodoras Ruzveltas bei Deividas Kolsonas.

XX a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jūrų pėstininkų pulkininkas Vietname (centre)
Pulkininkė Žanet Sustadt (Jeanette Sustad), jūrų pėstininkų korpuso moterų rezervo direktorė (~1970 m.)

Per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinį karus daugiausiai JAV ginkluotųjų pajėgų karininkų buvo suteiktas pulkininko laipsnis. Didelė dalis šių karininkų gavo laikinąjį Nacionalinės armijos ar JAV armijos pulkininko laipsnį, nors pagal įprastą praktiką taikos metais būtų buvę reguliariosios kariuomenės kapitonais.

Baigiantis Korėjos karui pulkininko laipsnio suteikimo tvarka buvo standartizuota – laipsnį suteikdavo maždaug po 16-18 tarnybos metų. Tačiau laikinųjų pulkininko laipsnių suteikimas tęsėsi, juos suteikdavo ir Vietnamo karo metu. Paskutinį kartą laikinasis pulkininko laipsnis JAV kariuomenėje suteiktas 8-o dešimtmečio antroje pusėje. Nuo tada karininkams suteikiamas tik nuolatinis pulkininko laipsnis.

Dabar karininkai pulkininko laipsnį išsitarnauja maždaug 20-22 tarnybos metais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]